Ana Sayfa

Dördüncü Kuvvet MEDYA- Özgür Gazeteciler Platformu

Dördüncü Kuvvet MEDYA- Özgür Gazeteciler Platformu

.


    Gündem
    Medyascope
    Medyajans
    MedYaram
    Röportaj/ Sohbet
    Medya Dosyası
    Yerel Medya
    Gazete Tirajları


    Medya Kitaplığı
    Araştırmalar/Tezler
    Media Studies
    Media Net Link
    Köşelerde Medya
    Meslek İlkeleri


    Tezcan'lık
    Karikatür
    MedyaRazzi
    Meslek İlkelleri


    Medya-Forum
    Eleştiriler-Öneriler
    Tartışma Platformu
    Tekzip-Açıklama


    TGC
    TGS
    ÇGD
    Basın Konseyi
    Örgütlerden


    Künye
    Reklam
    Ahmet Tezcan
    Ertuğrul Acar


Bir-Net             AHMET TEZCAN
             DİLEK YARAŞ
             ESRA D. ARSAN
             FERZENDE KAYA
             FUAT UĞUR
             HASAN ÖZSAN
             KORAY DÜZGÖREN
             MURAT SEKMEN
             NECEF UĞURLU
             RAGIP DURAN
             ÜMİT OTAN
             YAVUZ BAYDAR
             ZAFER ÖZCAN

Dördüncü Kuvvet Medya, herkesin görüşlerini rahat bir şekilde ifade edebileceği bir tartışma ortamı oluşturdu. Burada görüşlerinizi aktarabilir, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

DKM FORUM SAYFALARI

BASININ 10 YILLIK PLAZA
MACERASI SONA ERİYOR

DKM(Özel)-Türk basını, Babıali defterini kapayıp İkitelli’deki plazalara taşınalı tam tamına 10 yıl oldu… Katkıdan çok Türk basın sektörüne verdiği maddi manevi zararla hatırlanacak olan bu süreç artık sona ermek üzere… Medya patronları , bu binaların artık masraflı gelmeye başladığını farkettiler. Kimi şehir içine taşınmayı düşünüyor, kimi de tüm çalışanları bir yerde üstüste oturtmayı…

Metre karesi dolarla hesaplanan bu plazaların en üst katlarında oturan ve son krizden eleman atarak kurtulduğunu sanan yönetici ve patronlar bugünlerde epey düşünceliler; doluya koysalar almıyor, boşa koysalar dolmuyor… Sektör çalışanlarının neredeyse yüzde 50’sinin işine son verilince, plazalarda epey yer açıldı. Ama, lambaların hepsi açık, radyatörlerin hepsi sıcak olmak zorunda… Bu da, geride kalanların şirkete maliyetini arttırıyor.

Kriz öncesi karlılık zamanlarında kazandıkları paraları, arabın yağı bol bulunca yaptığı gibi, şehir dışında inşaatlara, italyan mobilyalara yatıran kartel medyası, bugün tekrar biraraya toplanıp krize karşı hedef küçültmeye çalışıyor.

Bunun ilk örneğini, Dinç Bilgin hapse girmeden önce Sabah gazetesi başlatmış ve gazeteyi Samandıra’ya taşımayı düşünürken, İkitelli’de ayrı bir bina işgal eden dergi grubunu şehir içine, Nişantaşı’na taşımıştı. Aynı sıralarda Doğan Grubu da Hadımköy’de satın aldığı 90 dönümlük araziye dergi grubu, matbaa ve dağıtım şirketi için bir tesis yapma telaşındaydı. Önce, Nişantaşı’nda bir apartman dairesine üst üste sığan Bir Numara Yayıncılık, Dinç Bilgin ve üst düzey yöneticilerinin DGM’lik olmasıyla zor günler yaşamaya başladı. Maaşlar ve masrafların ödenmesinde başlayan problemler, eleman çıkarılması ve dergi kapanmasıyla sürdü gitti. Borçlarını devralarak Dinç Bilgin’i “munis bir rakip” yapmayı, iki grubun birikimiyle de bir “sinerji” yaratmayı planlayan Aydın Doğan ise, ekonomik krize tam bu sırada tosladı. Üstelik, Doğan grubunun şirketleri, Bilgin grubununkilerden daha dağınık konuşlanmıştı. Hürriyet, CNN Türk, D&R ve Yaysat İkitelli’de, Doğan Ofset Halkalı’da, Kanal D Mecidiyeköy’de, DBR Hadımköy’de, Doğan Holding Kadıköy’de, Dışbank Gümüşsuyu’nda, vs…

Krize karşı hedef küçültme operasyonu önce eleman atmayla başladı… Kimde çok eleman varsa, o çok adam attı. Şu anda piyasada çalışan gazeteciden çok işsiz gazeteci var. Bu operasyonlar da daha bitmiş değil; sessiz ve derinden bir şekilde sürüyor. Örneğin; geçtiğimiz günlerde Hürriyet’te birim yöneticilerini toplayan Ertuğrul Özkök, çalışanların morallerinin yüksek tutulması için “tensikat sürecinin sona erdiğinin ilan edilmesi”ni; bunun yanısıra işine son verilecek elemanların mümkün olduğunca sessiz seçilmesini rica etti.

Ne var ki, çalışanların neredeyse çoğunun atılmasıyla yarı yarıya boşalan bu tesislerin işleyişinde tasarrufa gidilemiyor. Örneğin; Hürriyet ve Milliyet’in bulunduğu plazalarda katlar yarı yarıya boşaldı denilebilir. Ama, aydınlatmadan ısınmaya, servisten yemeğe kadar hemen herşey eskisi gibi… Bu yüzden, Hadımköy’deki DBR’nin İkitelli’deki Hürriyet Medya Towers’a; Dışbank’ın, DBR’nin boşalttığı Hadımköy’e, Kanal D’nin Milliyet Plaza’ya taşınması gibi çözümler öneriliyor. Yani, özellikle Doğan grubu şirketlerinin yeni yıla yeni mekanlarda girme olasılıkları çok yüksek… Ama, büyük bir sorun var:

Grubun “headquarters”ı sayılabilecek Hürriyet Medya Towers’a taşınması öngörülen şirketlerin müdürleri bu durumdan çok rahatsız. Bu kişilerin başında da DBR’nin genel müdürü Neslihan Tokcan geliyor. “Şimdi bile söz geçiremiyorum, Medya Towers’a taşınırsam dergi müdürlerini hiç kontrol edemem, orada herkesin bir tanıdığı var” diyen Tokcan, Vuslat Sabancı’nın “DBR’yi buraya taşıyın’ talimatına rağmen taşınmamak için ayak sürüyor. Ne var ki, bugüne kadar şehir içinde metrekaresi 9 dolardan aşağı bir yer bulabilmiş de değil; oysa, Medya Towers’ın metrekare maliyeti bundan çok daha ucuz…

Diğer taraftan, Milliyet ve Hürriyet üzerinde Mesut Yılmaz ve Turgut Yılmaz’la satış pazarlığı içinde olduğu rivayet edilen Aydın Doğan’ın, sahibi olduğu gazete ve yayınların isim haklarını devrettikten sonra, kalan şirketleriyle Milliyet’in binasına yerleşeceği de kulislerde konuşulanlar arasında… İlk göz ağrısı Milliyet’in binasını satmayacağı, bunun dışında sahibi olduğu bütün tesisleri gözden çıkardığı söyleniyor.

Özal iktidarının “2,5 gazete” kalması için başlattığı “Babıali’yi boşaltma” operasyonu, 10 yıl içinde gerçekten sonuca ulaşmış görünüyor. 2,5 gazetesi ve 5.000 işsiz gazecisiyle Türk Basını bugün yine bir dönüm noktasında gibi… Bu 10 yıllık süreçte dahli olan yeteneksiz yöneticiler, hiç kuşkusuz, vip salonları ve barlarında sefahat sürdükleri bu plazaları da terketmek zorunda kalacaklar. Biraz daha geç kalırlarsa, bir yer karosunun, bir klozet kapağının çalışan elemandan daha değerli tutulduğu bu plazalar, Türk basınının gömüldüğü İkitelli mezarlığının “görkemli mezartaşları” olarak hatırlanacaklar…14 Aralık 2001 Cuma