forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Yeni internet yasası neleri değiştirecek?

internet-560Meclis'te kabul edilen internet erişimi ile ilgili maddelerde neler var?  

Yeni maddeye göre, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına doğrudan başvurarak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebilecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylaması halinde yürürlüğe girecek internet düzenlemesi şu şekilde olacak;

- Anahtar kelimelerle "uygunsuz içerik" belirlenip sayfa kaldırılabilecek.

- Erişim engelleme, URL adresi tabanlı yapılabilecek.

- Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.

- Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. "Zararlı" içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.

- TİB başkanına internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.  

- Birliğe gönderilecek olan "erişimin engellenmesi kararı" 4 saat içinde uygulanmak zorunda olacak.

- İnternetteki içerikler genel anlamda değil. sayfa bazında da engellenebilecek. Yani bir siteyi komple kapatma yerine şikayete konu olan sayfası kapatılabilecek.

TİB BAŞKANINDAN ELEŞTİRİLERE YANIT

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) bağlı olduğu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun başkanı Tayfun Acarer, yasanın bu haliyle hayata geçmesi halinde örnek olaylarla uygulama detaylarını açıkladı.

Yasanın bu haliyle hayata geçmesi halinde örnek olaylarla uygulama detaylarını açıklayan Acarer, kamuoyundaki bazı eleştirilere de yanıt verdi.

-Düzenlemede, "kişilik haklarının ihlali" ve "özel hayatın gizliliği" olarak 2 kritik ifade var.

-Amaç, kişilerin mağduriyetinin önlenmesi. Bu kişilerin illa internet kullanıcısı olması da gerekmez. Sokaktaki herhangi bir kişi de olabilir. Kişilik haklarını ihlali, hakaret, suçlama, itham olarak düşünebilirsiniz.

-Böyle bir sorunu olan vatandaş, bu içeriği çıkartamıyor. Mevcut durumda önce "yer sağlayıcıya" gideceksiniz. Ama bunların yüzde 95'ten fazlası yurtdışında.

-Facebook, Twitter, Youtube... 2 gün bekliyorsunuz çoğunlukla cevap alamıyorsunuz. Çünkü bu tür büyük uluslararası yer sağlayıcılar, evrensel suçlara bakıyorlar...

-Bizim vatandaş, yanıt alamayınca mahkemeye gitmek zorunda. Diyelim mahkeme sana yapılan bu suçlama yersiz, haksız dedi. "Haklısın" kağıdını da verdi.

-Mahkeme kararını elinize alıp TİB'e, BTK'ya, Bakanlığa başvuruyorsunuz. ‘Elimde mahkeme kararı var, niye uygulamıyorsun?' diyeceksiniz tabii olarak. Peki neyi uygulayacağım ben? İçeriğin çıkartılmasını... E nasıl çıkartacağım? Yer sağlayıcı yurt dışında. Mahkemenin sözü geçmiyor ki ona, benim sözüm geçsin. Söylense de sonuç alınamıyor.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN