forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TÜRKİYE'NİN İNTERNET FOTOĞRAFINI ÇEKEN ARAŞTIRMA

internet_httpTTNET, “PC ve İnternet Penetrasyon Çalışması”nın kırsal kesim ayağını da tamamlayarak sonuçları güncelledi.

TTNET adına, IPSOS KMG tarafından kırsalı da kapsayacak şekilde güncellenen araştırma bu konuda gerçekleştirilen en kapsamlı çalışma.

Araştırmanın göze çarpan verilerinden bir tanesi internet kullanım amaçları. Buna göre cep telefonuyla konuşma ortalamasıyla dünya şampiyonu olan Türkiye’nin, interneti de büyük bir ilgiyle kullandığı görülüyor. 30 milyon Türk internet kullanıcısının yüzde 59′u erkeklerden yüzde 41′i ise kadınlardan oluşuyor. Bu kullanıcıların yüzde 77,8’i interneti chat yapmak amacıyla kullanıyor. Zaten sosyal ağlara düşkünlüğümüz ve Facebook’ta geçirdiğimiz zamanın yüksekliği bu verileri destekliyor.

İnternet kullanıcılarının yüzde 54,5’i interneti araştırma yaparak bilgi edinmek ve yüzde 38,1’i e-posta kontrol etmek için kullanıyorlar. İnternetten gazete okumak da gittikçe yaygınlaşan bir alışkanlık haline geliyor. Araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 36’sı internete, internet medyasını (gazeteler, haber siteleri) takip etmek için giriyor. Çoğunluğunu 15-35 yaş arası erkeklerden oluşan Türk internet kullanıcıları arasında oyun oynayanların oranı yüzde 33.6, müzik indirenlerin oranı ise yüzde 21.6.

Türkiye’deki toplam 18 milyon 49 bin 667 hane var. Yaklaşık 8 milyon hanede yani hanelerin yüzde 43’ünde bilgisayar bulunuyor. İnternet bağlantısı ise bu oranının yüzde 10 altında bulunuyor. Yani internet sahibi hane oranı yüzde 33. Bu oran 5,8 milyon hane sayısına denk geliyor. 

İnterneti ve bilgisayarı olmayan 6,5 milyon hanede en az bir internet kullanıcısı var. 5,6 milyon hanede ne bilgisayar ne internet ne de internet kullanıcısı bulunmuyor.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN