forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ABD'DEN SİBER GÜVENLİK HAMLESİ...

ETİKETLER:Siber Saldırı

siber_terorBeyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri'nin siber saldırılardan korunmasını hedefleyen yeni bir yasa tasarısını kamuoyuna açıkladı.Amerikan yönetimi, tasarı ile gerek kamu gerekse de özel sektörlerde bilgisayar sistemlerinin güçlendirilmesini istiyor.

ABD'de, neredeyse her gün düzenlenen siber saldırıların ülkenin ulusal güvenliğini ve ekonomik refahını tehdit ettiği görüşü hakim.

Söz konusu tasarı ile hükümetin yeterli sayıda bilgisayar uzmanına sahip olması teminat altına alınıyor.

Tasarı ile Amerika Birleşik Devletleri çapında düzenlenen siber saldırıların daha hızlı şekilde denetlenmesi ve hızla ilgili birimlere bildirilmesi öngörülüyor.

Ancak ülkede bazı iş çevreleri tasarıyı beklediklerinden "zayıf" bulduklarını bildirdi.

Obama yönetimi ise Kongre'ye sunduğu tasarının bu yıl yasalaşmasını umuyor.

Bilgisayar güvenliği alanında uzman McAfee şirketi Şubat ayında, Çin'de çalışan bilgisayar korsanlarının, çok uluslu beş petrol ve gaz şirketinin sistemlerine girdiklerini açıklamıştı.

Bilgisayar korsanları, bu şirketlerin çeşitli tekliflerine yönelik planları ve kritik önemde diğer bazı bilgileri çalmaya çalışmıştı.

Amerikalı yetkililer Nisan ayında da, dünyada iki milyondan fazla kişisel bilgisayarı kontrol etmeye yönelik bir işletim sistemini kullanan bir çeteyi çökertmişti. (BBC Türkçe)

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN