forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MİCROSOFT SKYPE'I 8.5 MİLYAR DOLARA SATIN ALDI

ETİKETLER:MicrosoftlSkype

microsoft_skypeABD'li yazılım şirketi Microsoft, internet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme servisi sağlayan Skype'ı 8,5 milyar dolara satın aldı.Sanal alemde gerek haber, gerekse sosyal paylaşım sitelerinin fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor.

Bilgisayar yazılım dünyasının bir dönem tartışmasız tek hakimi konumunda olan Microsoft şirketi, internet üzerinden kameralı görüşme imkanı sunan Skype için 8.5 milyar doları gözden çıkardı. Üstelik Microsoft, Skype için 8.5 milyar doları peşin ödemeyi kabul etti.

Google tarafından da alınmak istenilen Skype Microsoft’a gitti. Bilgisayar yazılım dünyasında pazarı her geçen gün daralan Microsoft, Windows ile Office yazılımı için yeni müşteriler arayışında. Bu amaçla Skype’yi ederinden fazlaya aldığı öne sürülen Microsoft, bugün aylık ortalama 170 milyon kullanıcısı bulunan sosyal paylaşım sitesine her gün 400 bin insanın katıldığı ifade ediliyor.

Yatırım uzmanları Skpye’nin Microsoft tarafından alınması durumunda bunun şirketin borsalarda hisselerinin yükselmesine neden olacağını öngörüyor. Şirketin Skype üzerinden ürettiği ürünleri satarak bu bedeli elde etmesinin olası olmadığını savunan uzmanlar, bunun Microsoft’a dolaylı yoldan geri dönüşümü olacağı görüşünde.

Microsoft ile aynı zamanda Skype’nin CEO’luğunu yürütecek olan Tony Bates, Skype kullanıcılarının her birinin aylık ortalama 100 dakika sitede zaman geçirdiklerine dikkat çekti.

Skype’nin alınması için devrede olan Google, internet paylaşım sitesinin değerinden iki kat daha fazla paraya satılmasına neden oldu. Daha önce piyasa değeri 3 ila 4 milyar dolar olarak belirlenen Skype’nin 8.5 milyar dolara hem de nakit olarak gitmesi, internetteki sosyal paylaşım sitelerinin değerini arttıracağı tahminlerine neden oluyor. Lüksemburg merkezli Skype, internet üzerinden kullanıcılarına bedava görüntülü konuşma imkanı tanıyor. Skype kullanıcıları bu alış-verişi yakinen takip ediyor, zira daha önce bedava olan hizmet Microsoft tarafından ücretli hale getirilme endişesi söz konusu.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN