forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MUHTEŞEM YÜZYIL KİMİN ESERİ?

unal_bolattÜNAL BOLAT - 

Elbette milliyetçi, mukaddesatçı, muhafazakâr iş dünyasının… Elbette, dini cemaat, dernek ve vakıfların… Elbette yıllardan beri bu ülkede milli ve manevi değerlerin saunuculuğunu yapan, bu uğurda mangalda kül bırakmayan kanaat önderlerinin eseri…

Ama “Muhteşem Yüzyıl” filminde Kanuni Sultan Süleyman gibi bir padişah, rezil rüsva denilecek rollerde gösteriliyormuş.

Gösterilir tabii… Niye gösterilmesin ki?

Sen zamanında doğrusunu göstermiş miydin peki?

***

Senin gibi, şanla şerefle dolu tarihi olan kaç millet vardı dünyada? Oğuz Kağan’dan bu yana gelmiş nice Türk büyüğü, nice hakan, nice padişahın var iken, hangisini gelecek kuşaklara aktaracak bir eserin oldu? Hangisine özel bir film olsun hazırladın?

Senin elindeki tarihi materyalin onda biri Batılı herhangi bir ülkenin elinde olsaydı, dünya kültür turizmine yön vermez miydi?

Amerikalı, hayali bir kahraman Tommiks ile yıllarca dünya gençliğini yönlendirirken, sen 46 yıl cihana hükmetmiş bir padişahının bir filmini bile yapamadıysan, şimdi ortaya çıkan “Muhteşem Yüzyıl”a “Bu ne densizlik? Bu ne kepazelik?” diye birkaç yalancıktan tepkiyle günah çıkartacağını mı sanıyorsun?

Daha senin Osman Gazi’n duruyor. Ertuğrul Gazi’n, Fatih’in, Yavuz’un, Genç Osman’ın, Abdülaziz’in, Abdülhamit’in duruyor… Hangi birini sayayım bilemiyorum…

***

Bırak tarihe mührünü vurmuş kahramanlarına bir filmi bile çok görmeyi, kendi kıt imkânlarıyla ortaya çıkartılan, buna rağmen devrine mührünü vuran, bir elin parmağı kadar kıymetli esere bile sahip çıkabilmiş miydin?

Yücel Çakmaklı’nın, Tarık Buğra’nın eserlerinden çektiği Küçük Ağa’sı ne bileyim Kuruluş gibi eserlerinden, yenisini ilave edemesen bile eskisini olsun kaç defa vizyona getirebildin? Eski Yeşilçam filmleri kadar da mı hatırı yoktu bu eserlerin?

Milletin ahlakını bozuyor diye dert yandığın (muhtemeldir ki sen bile kendi evinde seyrettiğin) Aşk-ı Memnu’yu hem de yeni versiyonuyla tekrarları bile reyting rekorları kırarak sunarlarken, sen ne yapıyordun?

***

muhtesem_yuzyil600X225

Zaman’dan Ekrem Dumanlı ciddi bir çağrıda ve ikazda bulunmuştu… "Anadolu kaplanları sanata yatırım yapıyor mu?" diye sormuştu ve şu gerçeğin altını çizmişti:

“Maalesef "muhafazakâr kesim" değişik alanlarda gösterdiği başarıyı henüz kültür-sanat sahasında ortaya koyamamıştır. Yakın zamanda büyük bir gelişmeye dair emarelere de rastlamak çok güçtür.”

Yine Rahim Er, Türkiye’de Aşk-ı Memnu’yu tenkit edeceğimize daha iyisini yapmanın yollarını araştırmalıyızı vurguluyordu. Ve Muhteşem Yüzyıl vesilesiyle yazdığı makalesinde şu çağrıyı yapıyordu:

“Gelin şu şerden birkaç hayır çıkartalım.

1-Değerlerimize sahip çıkmayı herkesten rica ediyorum, lütfen sosyal liseler açın. 2-Yerli değerlere bağlı senarist ve yönetmenlere sahip çıkın. 3-Televizyonu ve sinemayı yeniden keşfedin. 4-Eli kalem tutan insanları fark edin. 5-Bu alanlarda milyon liralarda ödüller koyun. 6- Bildiğiniz tek şey tepki ve öfke olmasın. Siz eser verin, başkaları sizin yaptıklarınıza tepki göstersin. 7- Bu dünyada bir borcunuzun olduğunu unutmayın. 8-Bu sebeple söyleyecek sözünüz olsun. 9-Kendinizden razı olmayın.”

***

Bir marka isim geliyor hemen gözlerimin önüne… Mesut Uçakan… Mesleğini tam da istediğimiz manada bu dünyayı tanıtmaya adamış…

Neler kazandırmış bu ülkeye o daracık imkânlarıyla?

Reis Bey… Kelebekler Sonsuza Uçar (İskilipli Atıf Hoca)… Yalnız Değilsiniz?  Daha neler…

Ama bu idealist yönetmene hangi muhafazakar kesim finansör olmayı kabul etmişti? Yıllar yılı emperyalizme hizmet etmemek için karvizit basarak ayakta kalmaya çalışan bu muhterem yönetmene, değil çok para akıtmak, bugün bu Kanuni filmine tepki için gösterilen organizasyonlara ayrılan miktar ayrılsaydı, muhteşem bir Kanuni kazanırdı sinemamız, televizyonlarımız…

***

Şimdi seyredin işte… Harem kuran ve bardak kaldıran bir Kanuni’yi… Belki birazcık aklınız başınıza gelir…

unalbolat@gmail.com

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN