forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

AKŞAM’IN PARASIZLARI, SABAH’IN GREVCİLERİ…

Aktif .

umit_otan_120ÜMİT OTAN - EGE'DEN

Ortalık toz duman. Bütün konular masaya yatırılıyor. Avaz avaz bağırılıyor. Yalnızca bir tek konu ne gazetelerde ne televizyonlarda var. Ücret alamadan üç aydır sürünen Akşam çalışanları ve tam 365 gündür sokakta işsiz bekleşen Sabah-ATV'nin grevci çalışanları…


Söylediğimiz, yazdığımız zaman bazı “ablalar”, “ağabeyler” kızıyorlar. Kızıyorlar da ne yapıyorlar? Hiçbir şey.

Aylardır Akşam’daki arkadaşlarımızın ücretsiz çalışma hallerini okuyup duruyoruz. Ancak, Medyatava internet  sitesinde yer alan haberler içimi burktu. Akşam çalışanları son üç aydır parasız, pulsuz çalışıyorlarmış. Gazeteci arkadaşlar, genel yayın müdürlerinin dikkatini internet sitesi aracılığıyla çekmeye çalışmışlar. Nasıl bir ironidir, insanın aklı almıyor.

Düşünüyorum, taşınıyorum altından kalkamıyorum. Televizyonlarda sık sık karşıma çıkan, her konuda söyleyecek bir fikri olan “o genç adam”, nasıl oluyor da yanında çalışan insanların üç ay parasız koşturmasına bir fikir üretemiyor?

“Ya internetteki haberler gerçeği yansıtmıyorsa”, “ya başka bir durum varsa” diye iyi niyetle düşünmek istiyorum, ama tam o sıralarda,  Cüneyt Özdemir’in, “Akşam gazetesinde çalışıp aylardır maaşlarını alamayan arkadaşlarım adına ben utandım inanın... Ne kadar zorluk çektiklerini biliyorum.” notu düşüyor Twitter’a. Cüneyt Özdemir’den bir not daha görüyorum:

“Akşam GYY'i İsmail Küçükkaya maç izlemeye Viyana'ya gitmiş. Kim bilir 3 aydır maaş alamayan kaç gazetecinin maaşı ödenirdi o keyif parasına!”

Yanınızdaki arkadaşınızı bir göreve göndereceksiniz ve üç aydır da parasız olduğunu bileceksiniz…

İçime fenalık bastı.

Sabah-ATV’nin grevcileri bir yılını doldurdu. “Büyük” ve “çok büyük” medyalarımızda hiç haber gördünüz mü?

Tam bir yıl önce greve çıkan on çalışan işten atılmış, uzun zaman kapı önünde bekleşmiş, ama hiç kimseler onları görmemişti.

Medyatava’nın haberine göre,  greve çıkışın birinci yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şube Başkanı Uğur Güç,  yasaların, örgütlenen işçiyi de greve çıkan işçiyi de korumadığından yakınmış.

Ne acıklı bir durum.

Peki biz gereği  gibi koruyabiliyor muyuz çalışma arkadaşlarımızı?

Bekir Coşkun için ortalığı ayağa kaldıranlardan, iki kelime de neden bizim “ecirlerle” ilgili bir şey duyamıyoruz, okuyamıyoruz?

Üç aydır ücret alamayan Akşam çalışanlarının Genel Yayın Yönetmeni  İsmail Küçükkaya’ya  basit ve net bir sorum var:

“Sayın Küçükkaya, bir çalışan olarak, üç aydır ücret almadan nasıl geçiniyorsunuz?”

umitotan@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN