forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

TRT'DEN 'SAYIN' AÇIKLAMASI

Aktif .

trt_logoTRT 2'de yayınlanan ve Ahmet Türk'ün katıldığı canlı yayında Nasuhi Güngör'ün, Abdullah Öcalan için 'Sayın' ifadesini kullanması tartışmaya neden olmuştu. TRT konuyla ilgili açıklama yaptı.

TRT Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle:

“TRT, HİÇBİR TERÖRİSTE “SAYIN” DEMEMİŞTİR, DEMEYECEKTİR!”

 

Bazı basın yayın organlarında: TRT ekranlarında bölücü başı Abdullah Öcalan’a ‘sayın’ denildiğine dair haberler çıkmış olup; bu haberlerin yanlış bir yorumdan kaynaklandığını belirtmek için aşağıdaki kamuoyu duyurusu yapılmıştır.

 

TRT2’de yayınlanan Büyüteç isimli programımızda DTP eş başkanı Ahmet Türk katılmış ve kendisine gazetecilerle program sunucusu sorular sormuşlardır.

 

Büyüteç programında; TRT personeli olmayan ve TRT’ye konuk olarak katılan Star Gazetesi yazarı Nasuhi Güngör, dil sürçmesi ve farkında olmadan sadece bir kez “sayın” ibaresini kullanmıştır.

 

Nasuhi Güngör, kullandığı “sayın” sözcüğünün hiçbir anlam ifade etmeyeceğini ve bunun sadece bir dil sürçmesi olduğunu bugünkü yazısında belirtmiştir. Nasuhi Güngör, bahsedilen terörist hakkındaki görüşlerinin kamuoyu tarafından bilindiğini de belirtmiştir.

 

TRT, hiçbir yayınında bir teröriste “sayın” dememiştir ve demeyecektir…

 

TRT’ye konuk olarak gelen birinin canlı yayın sırasında yanlışlıkla söylediği bir sözcük, TRT’nin yayın ilkelerini zedeleyemez.

 

TRT’yi eleştirenler, bazı özel kanallarda tek programda bilinçli olarak 12 kez bölücü başına “sayın” dendiğini de kamuoyuna açıklamak zorundadırlar.

                                                                         

TRT’yi haksız yere eleştirenler yayınlarımızdaki şehit haberlerini bir kez daha izlemelidirler. Şehitlerimiz ve milli duyarlılıklarımız tek önceliğimizdir.

 

Şehit haberlerini ilk haber olarak veren; milli bayramlarda 16 saatlik canlı yayınlar yapan ve kamu yayıncılığı sorumluluğundan hiçbir taviz vermeyen TRT, teröristlere bilinçli biçimde “sayın” diyenleri de hukuka ve milletimizin duyarlılığına havale etmektedir.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN