forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

TRT'DEN 'MEHMET ALİ AĞCA' AÇIKLAMASI

Aktif .

trt_logoTRT Genel Müdürlüğü, "Bomba taşıyan kamyon" haberi nedeniyle açılan davanın beraatle sonuçlanması dolayısıyla yaptığı açıklamada TRT Haber kanalında yayınlanan Mehmet Ali Ağca röportajına yönelik eleştirilere da yanıt verdi...

TRT Genel Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklaması...

“TRT’nin habercilik başarılarını, kötü niyetli yorumlarla karalamaya çalışanlara, mahkeme  kararları en güzel cevabı veriyor”

10 Mart 2010 tarihinde TRT ekranlarında alt yazıyla yayınlanan “TSK’ya ait el bombalarının bir tırla nakledildiği ve hiçbir güvenlik önlemi alınmadığına yönelik haber” dava konusu edilmiş ve TRT kurumunun iki çalışanı yargılanmıştı.

TRT’de alt yazı olarak yayınlanan “Ankara’da operasyon, araçtaki şahsın verdiği bilgiye göre kamyonda 900 adet el bombası bulunuyor” cümlesi kamuoyunda uzun süre tartışılmış ve TRT kurumuna haksız, art niyetli eleştiriler yapılmıştı.

Ankara Asliye Mahkemesi, 10 Kasım 2010’da verdiği kararla, TRT’nin ve iki TRT çalışanının beratına karar vererek adaleti tescil ettirmiş oldu.

Mahkemenin kararında “Aynı gece aynı saatte tüm ulusal kanallarda bu haber sesli ve alt yazı olarak yayınlanmış ve bu haberler bizzat izlenmiştir” denilmiştir.

Mahkeme ayrıca kararında ilgi kararı verirken tüm tutanakları, CD çözümlerini incelediğini ve mahkeme konusu haberin sadece basının haber alma yayma özgürlüğünü kullandığını belirtmiştir.

Ankara Asliye mahkemesinin kararı basınımızdaki kötü niyetli bazı yorumculara ders niteliğinde ifadeler barındırıyor.

Mahkeme kararında “Diğer tüm ulusal kanalların şüpheli konumunda çıkartılıp sadece bir devlet kurumu olan TRT kurumunun şüpheli olarak gösterilmesinin nedeni de tespit edilememiştir. Eğer bir suç işlenmiş ya da işleniyor ise işleyen tüm şahıs ya da kurumlar hakkında işlem yapılması yasa gereğidir” diyerek, TRT’yi bugünlerde de benzer sebeplerle eleştirenlere en güzel cevabı veriyor.

Bilindiği üzere; TRT Haber kanalında yayınlanan Mehmet Ali Ağca röportajı bugünlerde haksız eleştirilere maruz kalmaktadır. Daha önce Türk ve Dünya medyasında da defalarca yapılan Mehmet Ali Ağca röportajlarını “yılın gazetecilik olayı” olarak nitelendirenler; bugün benzer bir röportajı “yapılamaz” olarak tanımlıyorlar.  

TRT kanalları, habercilik reflekslerini her geçen gün arttırarak kamuoyunda ses getiren yayınları hazırlamaya devam edecektir. Habercilik ve ideolojik hırslarla TRT’ye saldıranlar da tarih ve hukuk önünde mahçup olmaya devam edecektir.

Kamuoyuna duyurulur.

TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN