forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

PELİN BATU'YA YAZIK...

Aktif .

 HaberTürk’te “Tarihin Arka Odası” adlı bir tarih programı var, canlı canlı üstelik… Kimi zaman sabahın ilk saatlerine kadar devam eden, fakat genelde Murat Bardakçı’nın egosunun tatmini şeklinde akıp giden programda bir de Pelin Batu ile bir de (gerçek) tarihçi Erhan Afyoncu var…
 

Aslına bakarsanız, bir televizyon kanalında bir tarih programının olması hem de canlı yayınlanması  muhteşem.

Fakat Bardakçı’nın performansı  bu muhteşemliğe gölge düşürüyor. Belli ki o programın tanrısı o!

An geliyor Erhan Afyoncu’yu paylıyor, an geliyor Pelin Batu ile tango yapıyor, kafasına esince de eline alıyor udu, udiliğini (!) konuşturuyor.

Pelin Batu ile tango yapmasına bakmayın, aslında neredeyse hiç söz hakkı tanımıyor Batu’ya… Pelin Batu tam ağzını açacak bir konuda fikrini beyan edecek,  R’siz cümleleriyle bal gibi kesiveriyor sözünü, bir de bakmışsınız, önündeki dizüstü bilgisayarına dalmış, konuyla hiç de alakası olmayan sataşmalara yanıt vermeye koyulmuş.

Zavallı Pelin Batu da ne yapsın, söyleyeceğini yutup koltuğuna pısıyor, bazen konu mankeni edasıyla laflara girse de, Bardakçı sazı eline almış oluyor ve başlıyor mailine gelen sataşmalara abuk subuk yanıtlar vermeye…

Muhtemelen de Bardakçı’nın bu huyunu kestiren bir izleyici sırf makara olsun diye o mailleri yollayıp, tarihçi mi, (gerçi ben tarihçi değilim diyor ama tarihi bilgilerden ahkam kesmekten de geri kalmıyor) yoksa gazeteci mi olduğunu bir türlü çözemediğim tavrıyla koşullu gelen maillere yanıt vermeye çalışarak arkadaşlarının söz hakkına tecavüz ediyor!

Bu hemen her program böyle.

Ve muhtemelen de o izleyici(ler) her program, fahiş bir sapkınlık içerisinde koltuğuna kuruluyor, üstadımızın maillerine verdiği yanıtlar karşısında orgazma varan bir haz yaşıyordur.

Murat Bardakçı sağ olsun…

Tarihçi Erhan Afyoncu arada bir araştırmalar yapmak üzere programda olmuyor, işte o anlarda vay Pelin Batu’nun haline.

Ekran başında durumu görünce ister istemez “Ah be güzel insan ne işin var o programda? Git filmlerde oyna, tiyatro yap, şarkı falan söyle ne bileyim!” demekten kendimi alamıyorum.

Zira Murat Bardakçı programı  diktatör edasıyla, “ben bu programın Allahıyım, her şeyi yaparım, ud da çalarım, tarihçi değilim ama tarih de konuşurum, laf da keserim, mail yollayanlara fırça da atarım(!)” mantığıyla işi götürmeye çalışıyor.

Bazen tutuyor ama çoğunlukla olmuyor, bayıyor, bayıltıyor, sıkıyor…

Biri Murat Bardakçı’yı usulca uyarmalı, aman ha usulca diyorum, lakin hemen parlayıveriyor. Önce gözlükleriyle oynuyor, sonra da (gazı almışçasına) ekrana dönüp başlıyor fırçaya…

Bardakçı durur mu, gaza geldiğini anlar mı, bilinmez ama o programın tarihi bilgiler vermek amacıyla yapıldığını birileri anımsatmalı!

 
 Suat Oktay Şenocak
"İnSanat Derneği"
 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN