forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

KUSTURİCA'NIN ÖZRÜ KABAHATİNDEN DE BÜYÜK...

Aktif .

suat_oktay_225Can Dündar beni bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı. Usta bir gazeteci, röportaj yaptığı insan karşısında bu kadar mı yetersiz kalır? Aynı hayal kırıklığını bende, Soros ile röportajında da yaşatmıştı Dündar.

Oysa şu an ülkenin en popüler gazetecisi. Hem ekran önünde, hem arkasında, hem de yazılı basında gelinebilecek en yüksek mertebede.

Kusturica’yı da almış karşısına, ama istediğini söyleyen, istediği mesajlarını veren Boşnak’tan bozma Sırp Nemanja Kusturica

Usta yönetmen, röportaj verme konusunda da ne denli usta olduğunu, usta gazeteci Can Dündar karşısında da gösterdi, Sırp kurnazlığı ve aymazlığı içinde Dündar’ın sorularına, soruyla karşılık vererek suyu ve karşısındakinin aklını daha da bulandırmayı başardı.

Can Dündar ki, kimlerle röportaj yapmamış bugüne kadar; asıl vurucu soruyu yöneltemedi nedense!

Yugoslavya’yı parçalamamak için çaba gösterdiğini iddia ettiği Miloseviç’i savunurken Kusturica, “iyi de o Miloseviç ve yandaşları masum Boşnakları öldürerek, tecavüz ederek mi Yugoslavya’nın parçalanmasını engelleyecekti? Bölünmeyi Boşnaklar mı başlattı, faturayı neden oradaki masumlar ödedi?” diye sor(a)madı Can Dündar!

“Her iki taraf da birbirine katliam yaptı” derken bile eski solcu, yeni Sırp milliyetçisi yönetmene neden karşılık veremediğini merak ediyorum Dündar’ın!

Sadece, ardından kaleme aldığı “Kusturica krizinde kim haklı?” başlıklı yazısında, Kusturica’nın söylediklerini, “Srebrenitsa’yı görmüş, katliamı tanıklarından dinlemiş benim gibi biri için katledilenleri rakama vurması utanç vericiydi...” demiş ve şunu eklemiş: “Hrantyan” bir ifadeyle söylersek “zehirli bir dil” bu...

İyi de Can kardeş, Can dost, bunu bize değil ona “o anda” diyeydin ya. O bu yazdıklarını okuyamayacak. Okusa da anlayamayacak. Biz zaten bilmiyor muyuz be değerli üstadım!

Hazır karşına da almışsın Kusturica’yı, “Aslında Kosova ve Bosna eskiden Ortodoks’tu. Osmanlı Boşnakları, Arnavutları, bazı Makedonalrı zorla Müslüman yaptı” iddiasına, “İyi de öyle olsaydı, İspanyolların Güney Amerika’da, Fransızların Kuzey Afrika’da, ABD’nin de Kuzey Amerika’da uyguladığı politikalara Osmanlı da başvursaydı, şu an benimle burada Türkçe konuşuyor olmanız ve Balkanların tamamının Müslümanlaşması gerekmez miydi?” diye sormasını beklerdim.

Altın Portakal açılış töreninde, Kusturica ve No Smoking grubunun şovunu Can Dündar da izledi mi? O gösteride yer alan mavi kırmızı (sırp bayrağı renklerinde) kostümlü şovmenin sürekli Sırp faşistlerinin, bizim ülkücülerin el işaretine benzer, hareketi ne için yaptığını merak etmedi mi acaba? (ya izleyenler ne düşündü dersiniz? Ya Sırp Milliyetçiliği’nin propagandasıysa o şov?)

Bu arada, Kusturica festivale gelmek ve o gösteri için ne kadar para aldı organizasyon komitesinden, bilgisi olan var mı?

(4 ay önce Bursa’ya geldiğinde düzenlenen basın toplantısında şu söyledikleri hala kulaklarımda: Benim için artık sinema da, müzik de araç, asıl amacım para kazanmak!)

Parasını peşin aldı mı, bilinmez fakat giderayak Kusturica salladıkça salladı, alaycı hakaretler de etti ve özel uçağına atlayıp ülkesine döndü…

Can Dündar Kusturica ile yaptığı ‘Sizin Başbakan Sırplarla tokalaşınca niye sorun olmuyor?’ başlıklı röportajının sonunda, ‘coşku ve hırsla konuşan “politikacı Kusturica”, eşsiz bir güzellikle çağını ve ülkesini belgeleyen “yönetmen Kusturica”nın filmlerini gözümden düşürmedi’ demiş…

Evet o başka, zira filmleri ve yönetmen kişiliği bir yana “politikacı Kusturica” başka yana… Biz, bu politik duruşuyla sanatını ve sinemasını gölgeleyen, lekeleyen Nemanja Kusturica’yı eleştirdik. Filmlerine ve sinemasına, yönetmenliğine olan hayranlığımız,saygımız bakidir.

Amma ve lakin bir çoğunuz susarken daha, biz İnSanat Sinema Derneği olarak "Sinema barış demek, dostluk demek!" başlıklı bildiri ile “Kusturica gelmesin” dedik.

Geldi, sonrasında yapılan hoş değildi, hele Türk Milliyetçisi (MHP’li) biri tarafından Sırp Milliyetçisi’nin protesto edilmesi şaka gibi(!) ve yakışıksızdı.

Ve elbette, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın tepkisi de ne yazık ki AKP ile CHP çekişmesi haline büründü ki, en büyük AYIP buydu! CHP kanadı, “Madem Kusturica’ya karşıydınız da, neden Bursa BŞ Belediyesi getirdiğinde aynı tepkiyi vermediniz?” diye haklı olarak sordu?

Peki, Günay bu soruya ne yanıt verdi?

(Canlı Haber’i izleyemedim. O soru soruldu mu, Kültür Bakanı ne yanıt verdi, bilmiyorum!)

Ama Can Dündar yükseklere erdikçe aşağıları göremez olmuş. Haklıdır, zirveden bakınca bazı ayrıntılar ufalır, görünmeyebilir. Lakin yukarıda havalar soğuktur ve pek kimseler de bulunmaz. Yalnızlık sıkar insanı…


Herkes susarken, 19 Eylül'de kaleme aldığım yazıyı merak edenlere öneriyorum: KUSTURİCA’YA DA HAYIR!

--
suatsh@gmail.comBr
Suat Oktay Şenocak
"İnSanat Derneği"

DKM ARŞİVİ