forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

VER KUTSALI, DEĞİŞSİN GÜNDEM

Aktif .

suat_oktayİlyas hocayla (İnSanat Başkanı İlyas Sarı) konuşuyorduk. Laf arasına girip dedi ki, "Ağabey Haluk Bilginer izleyicisine yavşak demiş, duydun mu?" Duymamıştım ama hemen her haberde olduğu gibi bunda da bir yanlış anlama, basının hedefi saptırma durumu olduğunu (eski gazeteci olmamdan ötürü mü nedendir) sezmekte gecikmedim.

Müjdat Gezen usta ile bir kaç kez karşılaştım ve elini sıkma onurunu da yaşadım ama Haluk Bilginer'i, (filmler hariç) rüyamda bile görmedim, canlı da izlemedim, tanımam etmem bilmem(!)

Lakin bu konuda Bilginer’in hakkı yendiğini düşünüyorum. Üstat haklı... Neden haklı, hemen özetlemeye çalışayım:

-Bir tiyatro sanatçısı ile babamın mesleği marangoz arasındaki fark nedir?

-Nedir tiyatrocuyu kutsal yapan da, marangozu, terziyi, kasap, manav, lokantacı veya garsonu esnaf parçası yapan... Hangi kurum, kuruluş, kanun tiyatrocuyu böylesi bir mertebeye yükseltirken, ötekilere "sıradan olma " statüsü katıyor?

-Kim?

-Efendim, duyamadım, KİM?

-?

-Kendileri, değil mi?

-Evet, kendileri... Kendi kendilerine ya da kendi kendimize bir kutsallık payesi verip buna inanıyoruz.

-Tiyatroculuk kutsal…

-E öğretmenlik, polislik, askerlik, memurluk da kutsal…

-O kadar çok kutsal ve kutsallık var ki…

Kutsal mesleğin kutsal adamı Haluk Bilginer de sonuna kadar haklı elbet…

Bir gazetecinin (her zaman olduğu gibi) satır arasında kaynayıp gidecek bir sözü manşete çıkarıp, asıl anlamı olan bit yavrusundan DEV çıkarmayı başarmasına mı, yoksa koca koca sanatçıların bu bit yeniğini mıncıklayıp, sanal gündemi bulandırmasına mı şaşırsak, bilemiyorum valla... :-)

Her sanat, her sanatçı, her meslek ve meslek erbabı kutsaldır. Hele namusu, şerefi ve alın teriyle kim hak ederek kazanıyorsa eli öpülesi, sırtı sıvazlanası, hakkı verilesi insandır, kutsaldır.

Bir tiyatrocu, parmaklarını planyaya kaptırıp sakat kalmış, benim gibi bir evlat yetiştirmiş marangoz emeklisi babamdan daha kutsal nasıl olur? Ya da babam onlardan daha kutsal sayılabilir mi?

-Müjdat ağabey, yapma be ağabey, sen yapma bari… Anam babam, birilerinin düştüğü gaflete düşmeyin, saygınlık başka bir şey kutsallık daha başka...

Kutsal olursan sana olan saygımı yitirmekten korkarım ya başka derdim yok vallahi, billahi...

Oysa tartışılacak o kadar çok ve önemli konu var ki…

Bırakın KUTSALI da, eski BOŞNAK yeni SIRP Nemenja (Emir) Kusturica’nın Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’ndeki KUTSAL(!) jüri başkanlığını tartışın!

Adamlar kendi değerlerine sahip çıkarken, allayıp bulayıp, cilalayarak bazı kavramları, kutsal,  özel, güzel, farklı ve muhteşem, diye bize kakalarken, siz yok kutsal yok değil tartışmasına gereksizce girerseniz, SIRP faşizminin bayraktarlığını yaparak kendi soykırımlarını meşru saymak için çabalayanları daha çook alkışlamak zorunda kalırız.

Nemenja (Emir) Kusturica’nın sinemadaki başarısına lafım yok, ancak halkına ihanetine ve SIRP faşizmi için yaptıklarına KAYITSIZ kalmayalım!

Değerli büyüklerim MÜJDAT GEZEN ve HALUK BİLGİNER ve ötekiler…

Antalya BŞ Belediyesi’nin bu hatasından dönmesi için ne yapıyorsunuz, bana bunu tartışın; KUTSAL olan bu değil midir?

Ne dersiniz?

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN