forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

KUSTURİCA’YA DA HAYIR!

Aktif .

suat_oktay_senocak_240SUAT OKTAY ŞENOCAK

Hollywood’da Yahudi asıllı birçok sanatçı halkına yapılan mezalimi yıllarca irdeledi ve beyaz perdeye aktardı. Yakın zamanda Balkanlarda yaşanan olaylar ise birkaç örnek dışında, Dünya çapında ses getirecek düzeyde film yapılmadı.

Emir Kusturica’dan bekledim böyle bir çalışma!

Beklentimin boşuna olduğunu birkaç yıl önce öğrendim.

Meğerse Emir Kusturica, Emir olan adını Nemenja ile değiştirerek Ortodoks mezhebinden Hıristiyanlığa geçiş yapmış.

Buraya kadar sorun yok aslında…

Kendi tercihi, Müslüman veya Hıristiyan olmasında bir sakınca yok kendi adıma!

Ancak, Balkanlarda yaşanan zulümü ve Sırpların yaptığı hem Bosna, hem de Kosova’daki soykırımı görmezden gelmesine anlam veremediğimi de vurgulamak isterim!

Bir sinemacı ve balkan göçmeni (Arnavut asıllı) TC vatandaşı olarak, halkına yapılan soykırımı yok sayan Nemenja (Emir) Kusturica’nın, Uluslararası Altın Portakal Film Festivali jüri başkanlığına da "HAYIR" demeyi sanatçı duyarlığı olarak görüyorum!

Bu nedenle üzüntüm büyük…

Birkaç ay önce (Haziran ayında) Bursa Kültür Sanat Festivali kapsamında Bursa Açık Hava Tiyatrosu’nda geniş bir kalabalığa Sırp milliyetçiliği motifleri içeren bir konser vermişti Nemenja Kusturica.

Kendisi sinemacı olmakla birlikte müzisyenlik de yapmaktadır. Sonradan dahil olduğu Sırbistan’ın faşizan kanadı olan çentiklerin (benzetmek gibi olmasın ama bizim ülkücülere denk gelen, aşırı sağcı, şiddet yanlısı Müslüman düşmanı örgüt) propagandasını sürdürdüğüne bizzat tanık olmuşumdur!

AKP yönetimindeki BŞ Belediyesi sayesinde Bursalılara bolca Sırp propagandası yutturup, üstüne de para almıştır.

(Oh… Afiyet şeker olsun(!)

Kendi, yerel sanatçılarına sırtını dönmüş olan AKP’li BŞ Belediyesi’ne de bu yakışırdı zaten(!)

Türklerin kendilerine asırlarca zulüm ettiğini savunan, Boşnakların da bu nedenle zorla Müslümanlaştırıldığını iddia ederek din ve milliyet değiştiren Nemenja (Emir) Kusturica’ya Osmanlı’nın kurulduğu topraklarda, egosunu tatmin etme (belki de küfür etme) şansı verilmişti.

Ne acı…

***

Şimdi aynı Nemenja (Emir) Kusturica’ya Antalya’nın CHP’li Belediyesi farklı ve çok özel bir onur vermeye hazırlanıyor: Uluslararası Altın Portakal Film Festivali Jüri Başkanlığı.

Sanat ve siyaset ve uluslararası ideolojiler birbirine karıştırılmamalı.

Hatta Cannes Film Festivali kendisini daha önce jüri başkanlığıyla onurlandırmışken, Antalya’ya ne oluyor. Altın Portakal için bu bir başarı olarak adlandırılacaksa, vay halimize…

Karşımızda duran çok iyi bir sinemacı olmakla beraber, sonradan görme, üstelik eskiden solcu olduğunu iddia eden bir Sırp milliyetçisidir artık. Hatta, “Müzik benim için sadece para kazanma aracıdır, sinema da bundan böyle farklı değildir!” diyerek, egolarının ve aşırı düşüncelerinin esiri olmuş, kendisine hayranlık duyanları hayal kırıklığına uğratmıştır! (Bunu da Bursa’daki basın toplantısında kendisinden dinlemiştim)

“Para ve şöhret insanı bozar mı?” sorusunun günümüzdeki karşılığıdır, Nemenja (Emir) Kusturica…

Bir halka yapılan soykırımı, sırf başka bir dine mensup oldukları için meşru gören bir zihniyetin sanatçılığından şüphe duyarım!

Bu nedenle kendisini Antalya’ya davet edenleri kınıyor, jüri başkanlığına “HAYIR” diyorum…

Bursa İnsanat Derneği

suatsh@gmail.com

DKM ARŞİVİ