forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

YEDİ KOCALI HAYAL KIRIKLIĞI

Aktif .

 SUAT OKTAY ŞENOCAK /

Sadık Şendil’in bu unutulmaz eseri yıllar sonra yeniden beyaz perdede. Bu filme değineceğim ama önce ceçen hafta sona eren İpek Yolu Film Festivali ile ilgili bir anımsatma yapmak istiyorum.
 

Festival bitti, jürinin aldığı kararlarının yankısı bitmedi. Bursa BŞ Belediyesi gerçekten de çiçeği burnunda festivalde çok başarılı bir organizasyona imza atmasına rağmen kimseyi memnun edemedi.
 
Bunların başında da, senaryosu olmayan Bahtı Kara adlı bir filme hem en iyi film, hem de en iyi senaryo Altın Karagöz ödülüne layık görülmesiydi. Jüri’nin bu kararına gerçekten herkesi çok şaşırdı.
 
Zira en iyi film dalında Atalay Taşdiken’in yönettiği Kız Kardeşim/Mommo adlı filmin Altın Karagöz’ü alması beklenirken, jürinin tercihini Bahtı Kara yönünde kullanmasına kimse bir anlam vermedi.
 
Ve böylece bu karar festivalin tüm güzelliklerini de gölgelemiş oldu.
 
***
 
Şu sıralarda vizyonda olan 7 Kocalı Hürmüz filmini de İpek Yolu Film Festivali sırasında gerçekleştirilen galada izleme fırsatı buldum.
 
Tek kelimeyle özetlemek güç ama “hayal kırıklığı” olarak nitelemek zor olmasa gerek. Yaklaşık 2,5 milyon dolarlık bütçe ile çekilmiş bir filmden insan çok daha özel bir sonuç bekliyor zira. Özel hazırlanan bir platoda RED Kamera ile çekilmesi dışında sinematografik olarak hiçbir şey vermiyor film.
 
Evet bu masal, Ezel Akay film haline getirmiş. Fakat, Hacivat ile Karagöz Neden Öldürüldü filmindeki başarısının yanına bile yaklaşamıyor 7 Kocalı Hürmüz filminde Ezel Akay.
 
Konu bildik, karakterler tanıdık, belki farklı bir şey yapmak zor çok zor… Ama böylesi bir bütçe, böylesi devasa bir kadro ile çekiliyorsa, daha az hatalar olmalı, sinematografik olarak daha çok şey sunmalı düşüncesindeyim filmin… Amma ve lakin hüsran olmaktan öteye geçmiyor Akay’ın bu son filmi.
 
***
 
Filmin web sitesine girdiğinizde, marifetmiş gibi, yaptıkları masraflar ve kullanılan malzemeler ile ilgili bilgi de veriyorlar üstelik:
(
http://www.7kocalihurmuz.com) 163 m3 kereste kullanmışlar, bunların tamamı artık kullanılmaz haldeymiş… Bilmem ne kadar kumaş, bilmem kaç ton profil, bilmem ne kadar bilmem ne kullanmışlar…
 
“Eh o zaman ayıp olmasın da gidip filmi izleyelim mi?”  diyecek millet!
 
Üzülüyorum. Bir garip ülke burası, kimi komik rakamlarla sinema yapmak için çırpınırken, kimi de dalga geçer gibi (uçuk bütçeleriyle) yaptıkları harcamaların nereye gittiğini deşifre edebiliyor.
 
Sektör olamamanın, iki arada bir derede kalmanın, ekol olamamanın, güdük kalmanın yarattığı bir durum aslında bu.
 
Deve misali, neremiz doğru ki, sinemamızda işler rayında gitsin!
 
Filmde iyi şeyler yok mu?
 
E  var canım, olmaz mı? Özellikle Cengiz Küçükayvaz, Sarp apak ve Öner Erkan’ın performansı muhteşem, Müjdat Gezen’de bir hayli başarılı. Bu oyuncuların hatırına gidip izlenebilir. Erkan Can Mahallenin Muhtarları dizisindeki karakteri aşamamış (zaten o rol muhtemelen o yüzden verilmiş)Nurgül Yeşilçay filmde sadece güzel, oyunculuğu çok zorlama. Komik olması için uğraşılmış ama karikatür kalmış. Çok gülmeyi umanlar, kahkahadan çatlamayı hayal edenler kendilerini zorlamasın. 7 Kocalı Hayal kırıklığına hazırlıklı olsunlar!
 

--
Suat Oktay Şenocak
"İnSanat Derneği"
 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN