forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

NTV Tarih'in kapanma hikayesi!

Aktif .

gursel-goncuGezi Direnişi'yle ilgili içeriği nedeniyle Doğuş Grubu'nun kapatma kararı aldığı NTV Tarih'in yayın yönetmeni Gürsel Göncü, "Çok özel bir sayı hazırlamıştık. İçeriği internet ortamında herkese ulaştırmak istiyorum" açıklaması yaptı.

Göncü Radikal Gazetesi'ne konuştu...

Size nasıl, ne zaman bildirildi dergiyi kapatma kararı?

Biz son güne kadar büyük heyecanla çalıştık. Dergiyi matbaaya göndereceğimiz gün bu hadise ortaya çıktı. Bu sayfalar, kapak vs. görülünce hızlıca böyle bir karara varıldı. Birkaç toplantıdan sonra da derginin bu sayısının yayımlanmayacağı bildirildi. Bunun üzerine ben de derginin zaten siyaseten pozisyon alan bir dergi olmadığını, kararın tekrar değerlendirilmesini istedim. Tekrar baktılar ve sonunda kararları değişmedi. Buna rağmen ekipçe son ana kadar basılacakmış gibi çalıştık. Mükemmel haliyle matbaaya yolladık. Ertesi gün derginin yayınının tamamen durdurulduğu bildirildi.

MUHALİF OLMAK DERDİNDE DEĞİLİZ

Ekip nasıl tepki verdi?

Bugüne kadar tek bir otorite ya da Doğuş Grubu yönetiminden kimse arayıp müdahale etmemiştir bize. Bu ilk ve son oldu. Çok üzüldü tabii herkes. Biz siyaseten hareket eden, muhalif olmak gibi bir derdi olan bir dergi değiliz. Bu sayıda, özel bir sayı olması hasebiyle, Gezi'nin 19 gününün saat saat dönüm noktalarının yer aldığı bir dosya vardı. Tarihe not düşmek amacıyla yapmıştık. Çok emek verdik, herkes çok üzgün dolayısıyla.

Siz nasıl okuyorsunuz bu kararı?

Türkiye'ye mal olmuş bir derginin yayınının bu şekilde sona ermesi çok yazık. Reel siyasetin her şeyi domine etmesi, Türkiye'nin esas ihtiyacı olan kaliteli medya ve yayınları etkiliyor. Bu çok umut kırıcı.

BAŞKA BİR İSİMLE DEVAM EDECEĞİZ

İçeriğin okuyucuya ulaşması için nasıl bir yol izleyeceksiniz?

İnternet ortamında, mümkün olduğunca herkese ulaşmasını sağlamak istiyorum ben, şahsen. Çünkü bu sayı önemli bir sayıydı, referans oluşturacak, kaynak olarak kalacak bir sayıydı. Bundan sonra da, hemen değil belki ama, ekiple ve birlikte çalıştığımız hocalarla, bu potansiyeli tekrar başka bir isim altında sürdürmek arzusundayız. Çünkü NTV Tarih sadece Doğuş Grubu'nun dergisi değil, Türkiye'nin markasıydı. Ayda ortalama 35 bin gibi bir satış rakamına ulaşıyordu. Bu Türkiye için ciddi bir rakamdı. Solcu, sağcı, liberal, İslamcı vs. farklı katmanlardan birçok okuru vardı. Ben devam etmemesinin yazık olacağını düşünüyorum. Yayın hayatını sürdürmek için de elimden geleni yapacağım. Bunu da özel olarak, Doğuş Grubu'yla sürtüşmek ya da çatışmak için yapmıyorum; sadece insanlara ulaşması gibi bir gayem var.

NTV TARİH KAR EDEN BİR DERGİYDİ

"NTV Tarih zaten kapanacaktı" diye de konuşuluyor şimdi. Var mıydı böyle bir durum?

Yoktu öyle bir durum, yanlış bir duyum bu. NTV Tarih, reklam geliri çok cüzi olan, satış geliriyle yaşayan nadir dergilerden biriydi. Kâr ediyordu. Zaten 35 bin satış rakamıyla kâr etmemesi düşünülemez.

Röportajın tamamı için taklayın...

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN