forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Ulusalcı Ayşenur Arslan'ın yolu PKK ile neden ayrıldı?

Aktif .

aysenur-arslanAyşenur Aslan, PKK ile şimdiye kadar benzer ilkeler taşıdığını, ancak Abdullah Öcalan'ın "İslam bayrağı altında toplanalım" çağrısının PKK ile yollarını ayırmasına neden olduğunu söyledi. 

 

Akşam gazetesinden Özlem Çelik Akarsu'ya konuşan Arslan "PKK'yla ilkelerim örtüşüyordu. Öcalan'ın İslam vurgusundan sonra onlarla da artık yürümeyeceğim" dedi.

Ayşenur Arslan'ın Akşam gazetesinde yayınlanan röportajından bir bölüm:

"HASAN CEMAL KUSURA BAKMASIN!"

“Kusura bakmasın sevgili Hasan Cemal. Dedi ki ‘Biz 12 Eylül sonrası anladık Kürt meselesini’. Boşuna okumuşsunuz o zaman! Diyarbakır’a, Van’a, Hakkâri’ye gitmeye de gerek yoktu. Kürt arkadaşlarımız vardı. Birinci Türkiye İşçi Partisi, Kürt raporu yüzünden kapatıldı. Bir insan Mülkiye’de okur da ya da Türkiye’nin seçkin aileleri arasında olur da bunu bilmez mi? Sırf onun için de söylemiyorum. 60’ından sonra kendini buna vakfediyorsun. Çabasını küçümsemiyorum ama her şeyi geç öğrenirsen sonuç böyle oluyor. Bir özeleştiriyle yoluna devam edebilirsin ama her dönem yanlış yapıp özeleştiri yaparsan bir noktadan sonra derler ki, ya biraz da gör be kardeşim!”

PKK İLE BURADA YOLLARIMIZ AYRILIYOR

"Öcalan'ın Türk-Kürt kardeşliği vurgusundan İslam bayrağı altında toplanma noktasına gelmiş olması ve bu mesaja Kürt cephesinde gösterilen yumuşak tavır, beni çok endişelendirdi. Bu ülkede demokrasinin eksik olduğunu söylüyorum ama laikliğin olmadığı bir ülkede demokrasi olması söz konusu değildir. Referansın İslam ise bu ülkede yaşayan insanları İslam bayrağı altında toplamaya çalışıyorsan buradan demokrasi çıkmaz. Öcalan'ın o mesajıyla AKP'nin yelkenlerine rüzgâr sağlandığı kanaatindeyim. Etnik milliyetçilik de bana yanlış geliyordu ama PKK'nın yola çıkışında, daha solda olan, kadın-erkek eşitliğinden hayata bakışa kadar benim de ilkelerimle örtüşecek bir ilkeler bütünü vardı. Oradan geriye bu noktaya mı geldiler? O zaman kusura bakmasınlar onlarla da yürüyemeyeceğim!" (Söyleşinin Tamamı için tıklayın)

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN