forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MESUT YILMAZ: “AYDIN DOĞAN ARADI YAŞAR BEY, YASAYI GERİ ÇEK!”

Aktif .

yokuyan

Doğu Anadolu Bölge Gazetesi Pusula, Tansu Çiller’in Başdanışmanı Hüseyin Kocabıyık’tan sonra 57. Hükümet’in Çalışma Bakan Yaşar Okuyan’ın “medya şantajıyla istifa” mülakatına yer verdi.

 

Şarık Tara, Rahmi Koç ve Aydın Doğan başta olmak üzere sermaye grubunun İş Güvencesi Yasası’nı engellemek için nasıl şantaj ve tehditler yaptığını anlatan Yaşar Okuyan, Pusula Yazarı Ahmet Tezcan’a konuştu.

Yaşar Okuyan anlatıyor, Ahmet Tezcan soruyor.

İşte o söyleşiden önemli bir pasaj:

MESUT BEY ARIYOR!

Geldik 8 Ağustos’a. Meclis kapandı, seçim kararı alındı, sonra Uyum Yasaları’nın çıkması lazım geldiği anlaşıldı, Meclis’i tekrar topladılar, Uyum Yasaları orda çıktı. Tekrar toplanma sırasında Genel Kurul gündeminin birinci sırasında bizim İş Güvencesi yasası var. Hemen sendikaları topladım. Çünkü bazıları gerçekten samimi, çoğu su kaynatıyor. Samimi olanlardan bir tanesi Mustafa Başoğlu’ydu Allah rahmet eylesin. Ama büyük bir kısmı istiyor gibi görünüyor ama istemiyor. “Derhal devreye gireceksiniz, baskı yapacaksınız, bu yasa şu anda çıktı çıktı, en büyük şans şu anda, çünkü seçime gidiyor Meclis, isteseler de milletvekilleri ve partilerin büyük çoğunluğu seçim telaşında aykırı iş yapamazlar, şu anda oldu oldu, olmazsa vallahi sizi teşhir ederim.” dedim. Bütün  milletvekillerine, parti liderlerine gönderdim sendikaları. Zaten İşveren Konfederasyonu Başkanı Refik Baydur yazmış İş Güvencesi Yasa Tartışmaları kitabında; “40 yıllık meslek hayatımda Yaşar Okuyan gibi bir belaya rastlamadım” diye. O gün gündemin ilk maddesi olduğu için Meclis yasayı görüşmeden geçemez. Görüşmeden geçmesi için hükümetin tasarıyı geri çekmesi lazım. Son gün. O gün de bakanlar Kurulu toplantısı var. Ben de sabahtan ANAP’ı destekleyen Arı Grubu’nun toplantısındaydım. Onlar ANAP’tan ayrılmak istiyorlar, Mesut Bey’e çok kızıyorlar, ben de onlara “hemen deklare etmeyin, ayrılmayın” diyorum. Bakanlığa gittim. “Mesut bey her yerde sizi arıyor” dediler.

AYDIN DOĞAN ARIYOR

Hemen çıktım. Bakanlar Kurulu toplantısı başlamak üzere. Mesut Bey “Şu İş Güvencesi tasarısını geri çek” dedi. Niye çekeyim? “Yahu çek kardeşim, bütün patronlar ayakta, dünden beri beni arayan arayana. Şarık Tara aradı, Rahmi Koç aradı, Aydın Doğan aradı, hepsi arıyor! Şimdi çek, bir dahaki dönem getiririz!” dedi. “Bu iş yanlış olur. Siyaseten de; vicdanen  de yanlış. Bir de benim angajmanım olarak yanlış. Siyaseten yanlış çünkü seçime gidiyoruz. Seçime giderken bunu kim çekti, ANAP! Bizi topa tutarlar! Vicdanen yanlış, çünkü haklı olan bir şey. Çok istiyorsanız Başbakan (Ecevit) çeksin!” dedim. Mesut bey “Yok ben Ecevit’le konuştum. Sen Bakanlar Kurulu’nda söz al, bu yasayı geri çekelim de, Ecevit kabul edecek” dedi. Ecevit’le anlaşmış. “Madem anlaştınız Ecevit çeksin, zaten onun yetkisinde.” dedim. O “Yok kardeşim sen çek” derken tam o sırada telefon çaldı. Anladım ki Aydın Bey’le görüşüyor. “Tamam, şimdi yanımda zaten, çekiyor yasayı, tamam!” dedi Mesut Bey. “Kimdi o?” dedim. “Yahu baksana Aydın Bey sabahtan beri on sefer aradı” dedi. Onun üzerine “Bir sürü isimler sayıyorsunuz, sermaye grubu ve gazete patronları arıyor, siz telkin, talimat, rica her neyse, o aramaların sonucunda bana yasayı geri çek diyorsunuz. Bu kabul edilir mi?” dedim. “Yahu bırak şimdi edebiyatı çek” dedi. “Ben bu yasayı geri çekmem” dedim. Kızdı, ANAP’a zarar verdiğimi söyledi. O zaman “Şimdi siz sermaye grubundan, medya patronlarından aldığınız telefonlarla ANAP’a zarar vermiyorsunuz ,Yaşar Okuyan veriyor öyle mi? Çekmiyorum!” dedim çıktım dışarı. O sırada Özel Kalem Müdürü girdi “Başbakan ve Devlet bey (Bahçeli) çıktı” dedi. Onlar üçlü giriyorlardı Bakanlar Kurulu’na. Ben indim, Bakanlar Kurulu’nda not defteri var önümde, üzerine “Gördüğüm lüzum üzerine istifa ediyorum” diye yazdım. Yanımda Mustafa Taşar oturuyordu. Mustafa’ya “Al bunu genel başkana ver” dedim. Şaşırdı, inanmadı. Öyle bir hırsla yırtmışım ki, kağıdın tırtılları üzerindeydi. Yalnız o gün 8 Ağustos’tu, Bakanlık’tan istifa için 9 Ağustos itibariyle diye yazdım. Dışarı çıktım pür hiddet. Şimdi NTV İstanbul da olan Nermin Yurteri var ya, o geldi, “Noldu?” dedi. İstifa ettiğimi söyledim. Nerden? Bakanlıktan. Niye? İş Güvencesi Tasarısı. Bastım geldim Bakanlığa,“Toplayın eşyaları” dedim, herkes şaşırdı. Böyle bir hadise…

YASA ÇIKTI İŞSİZ KALDIM

Mesut Yılmaz aramadı mı sizi daha sonra?

- Aramaz olur mu? Kardeşi Turgut bey geldi bakanlığa hemen. Yapamazsın, istifanı geri al diye. Yok dedim almam..Böylece film koptu. Meclis Genel Kurulu ertesi gündü. Benim ayın 9’unu yazmamın sebebi o görüşmelerde olmak içindi. Tabi yemedi, hemen o gün akşam beni şutladılar, yerime Nejat Arseven getirildi. Ertesi gün gazetecilere “Millete İş Güvencesi Yasası’nı çıkardık, biz işimizden olduk” dedim. Ben o gün o tavrı koymasaydım yasanın çıkması mümkün değildi.  Hala yoktu yani.

Siz  bunu açıkladıktan sonra, “Dışarda bunları söylersen inkar ederim” diyen Aydın Doğan sizi aradı mı?

- Hayır aramadı.

Çıktığınız televizyon kanallarına bağlandı mı, CNNTürk’teki gibi?

- Hayır. Bağlanabilirdi de, Aydın Bey ne diyecekti? “Bunları söylersen ben inkar ederim” dediğini de mi söyleyecekti? Ben söylüyorum. Ben bunu Allah’ın huzurunda söylüyorum.

Şu ana kadar konuşmadığına göre inkar edemedi diyebilir miyiz?

- İnkar ediyorsa etsin. İstediği televizyona çıksın. Beraber çıkalım, konuşalım. Benim söylediklerimden bir kelime yanlış desin! Aydın bey beni iyi tanır! Çok iyi tanır! Çok iyi tanışırız! Anla artık!

KAYNAK: http://gazetepusula.net/haber.php?id=465

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN