forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TANRI YAZARLAR, TANRI TELEVİZYONCULAR YOK OLDU!

Aktif .

ETİKETLER:Yigit Bulut

yigit bulut

HABERTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut, Cihan Medya Haber Dergisi’ne ‘yerleşik medya düzeni’, Türkiye’nin ekonomi krizleri ve finansal Ergenekon konularında ilginç açıklamalarda bulundu.

Eleştiri oklarını öncelikle, vazgeçilmez yazarlar olarak gösterilen isimlere yönelten Bulut, “Aslında, tırnak içi ifadeyle; ‘tanrı-yazar’ diye bir şey yok. Büyük medya gruplarının şişirip, empoze ettiği isimler var.” ifadesini kullandı. Örnek olarak Ertuğrul Özkök’ü gösteren Bulut, şunları söyledi: “Türk medyasında hiçbir zaman tanrı-yazar olmadı, tırnak içinde söyleyeyim. Çok büyük medya gruplarının şişirdiği, empoze ettiği, o dönemde diğer medya gruplarının da güçsüz olmasından kaynaklanan boş anda parsellenmiş bölgeler vardı. Mesela, Ertuğrul Özkök. O dönemde Türkiye’nin en büyük medya grubu olan Doğan Grubu’nun baskısıyla siyasi otoriteye, koalisyon hükümetinin güçsüzlüğü ile sanki böyle her dediği piyasayı etkileyecek, her dediği kamuoyunu etkileyecek, hükümeti etkileyecek gibi bir algılama vardı. Ne oldu şimdi onlar? Şimdi sağda solda, tiyatro oyunculuğu yapıyorlar veya komedi çeviriyorlar, bakarsanız. Ertuğrul Özkök bırakınca, Hürriyet battı mı? Zaten medyanın yüzde 60’ı bir adamın elinde. Aydın Doğan’ın adamı derler birini pompalarlardı. Aydın Doğan’ın yatında, evinde, orada burada tatil yapan, onun pompasıyla büyüyen insanlar vardı. Şimdi Türkiye normalleşince, yüzde 60’lık medya küçülünce o tanrı-yazarlar yok olmaya başladı. O tanrı-televizyoncular yok olmaya başladı. Hiç kimsenin çok büyük etkisi yoktur. Ben çok etkiliyim, ana haber sunarım, onlar yalan.”

"2001 KRİZİNDE MEDYANIN ATEŞE BENZİN DÖKEN BİR ROLÜ VARDI"

Ekonomik krizler ve medyanın bunlara bakış açısını da eleştiren Yiğit Bulut, 2001 krizinde medyanın büyük suçu olduğunu ifade etti. “Medya cahil olduğu bir krizi yorumlamaya çalıştı.” diyen Bulut, medya patronu-finans piyasası ilişkisine de dikkat çekti. ‘Elinde hatırı sayılır tutarda devlet borçlanma kağıdı bulunan medya sahibi’nin, düşük faiz istemeyeceğine vurgu yapan Bulut, şöyle konuştu: “2001 krizinde medyanın ateşe benzin döken bir rolü vardı. Bir de şu var; medyayı kimin kontrol ettiği önemli. Eğer bir adam medyayı kontrol ediyorsa, bir de Hazine bonosu varsa elinde; 100 trilyonluk Hazine bonosu var diyelim. Bir de Türkiye’deki medyanın yüzde 60’ını, 70’ini, 80’ini kontrol ediyor, faiz düşük mü olsa iyidir, yüksek mi olsa iyidir onun için? Medyayı siz kontrol ediyorsanız, o grup için söylüyorum, ‘yerleşik düzen’ dediğim grup için Hazine bonoları da sizin cebinizdeyse, ne istersiniz? Devletin en fazla faizi vermesini. En fazla faizi nasıl verir devlet? En fazla karışıklık çıktığında. O zaman medya ne yapar, faizin yükselmesi için? Ateşe benzin döker. 2001 krizi budur işte.”

Söyleşinin detayı Cihan Medya Haber Dergisi'nde...

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN