forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Sezen Aksu Cem Karaca, Yasemin Yalçın Perran Kutman ve Ertuğrulcan...

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

Ne değişimi , birileri bizimle dalga geçiyor. Değişime,’ Yeni Türkiye’ ye kimin itirazı olabilir ,değişmesi gereken bu  kadar çok berbat şey varken. Lakin bu istek  en Osmanlı hayranı iktidardan gelince insan öyle mi böyle mi  yoksa bizimle dalga mı geçiyorlar diye şüpheleniyor.

Cumhuriyetimizin    ‘devrimleri’ , ‘inkılapları’  sözcüklerinin  kullanılmasının neredeyse  yasak olduğu uzun bir  süreç yaşadık, reform da diyemedik şimdi geldiğimiz nokta ise  ‘Yeni Türkiye’ ama devrimler olmazsa yenilik nasıl olacak çok çelişkili bir durum.

Belki bu yüzden  bir türlü değişemiyoruz.

Değişememenin    mazeretleri  hiç bir şeyi değiştirmez, sadece geçici rahatlık sağlar , ve kısa sürer , hepsi bu.

Medyada  değişim  , ben bu adamı değiştirdim yerine bunu koydum , bu iyidir bizdendir ya da bizim istediğimiz gibi konuşuyor şeklinde oldu hep .

Aynı şeyleri yapan farklı adamlar gördük AKP iktidarında  , aynı şeyi yapan aynı adamlardan sonra  geçici bir ferahlık verdiler ama bitti.

Aslında  ülkemiz;   ben aynı kalayım ya da  gizli ajandam olsun ama değişmiş gibi yapayım iki yüzlülüğünde olduğundan  değişim olamadı.   

Esasen  değişim kolayda bir iş de değil , planlı, işini iyi bilen insanlarla mümkün ve değişimi özümsemiş siyasi  yapıyla paralel koşarken  sanatın eleştirel niteliğini unutmadan.

Bunca insan  değişim değişim diye diye nasıl aynı kalır  , tembellikten mi, cahillikten mi, çıkar ilişkilerinden mi, her halde konjuktürü yakalayamamaları...

Değişim akıllı insanların işi , geleceğe yönelik  bir operasyon . 

Farkındalık , kabulleniş  halka düşen  en önemli kısım  , ama kafa değişime basmazsa geçmişle oyalanarak bu gün geçirilir ve gelecek olamaz.

Değişimin coşkusuna halk katılmadan toplumlar nasıl değişir, birlikte dans bile edemiyoruz,  hasatın coşkusu halay , kamu yayıncılığının eğlenceleri , diziler ve görsel sanatlar dahildir .

Mevsimleri , rüzgarın yönünü  değiştiremeyiz ama kendimizi değiştirebiliriz , bu ülkenin halkı bunu bilmez olur  mu , değişime açıktırlar , diziler bu yüzden çakılıp duruyor , değişik hiç bir şey yok.

Sanatçılar  mesuliyet yüklenmeden değişim nasıl olacak,  olmuyor zaten .

Sanatçıların  ezici çoğunluğu   değişimi , yeniliği , yapıtlarıyla , duruşlarıyla  öneremedi , sadece siyasi duruma uygun kendilerine  pozisyon belirlemekten helak oldular.

Şimdi de fotoğraflarda  rezil oluyorlar.

Hiç kıvırmayalım para tatlı geldi , çok da haksız değiller. 

Duruşu olanların başlarına gelenleri gördükten sonra...... 

Şimdi bir iki sözde çıkış , aykırılıkla   ‘yiğidim  aslanım’ olmaya çalışanlar beyhude gayret içinde , sosyal medya üzerinden halkın kızgınlığını , kırgınlığını  yatıştırmak zor . 

Geçenlerde Halk TV de Cüneyt  Akman ve  Hakan Aygün,  Sezen Aksu meselesini ,  sosyal medyadaki  infiali konuştular  . Cem Karaca  üzerinden alaka kurarak  Sezen Aksu’yu anlatmaya  çalıştılar. İnsaf !

Cem Karaca yurtdışında yıllarca resmen süründü. 

Anacığı burada anlatmaya dilim varmıyor  ortaklarının üstüne bıraktığı vergi borçlarıyla boğuştu. 

Rahmetli Özal Cem Karaca’nın yurduna dönmesini  sağladığında aslında bu bir lutuf değil olması gerekendi Allah  Razı  olsun bir  haksızlığı giderdi .

Ne alakası var Sezen Aksu ile Cem Karaca’nın durumunun ? Aksu aç mı , sürgün mü, işsiz mi  siyasi duruşu yüzünden. Lütfen yapmayın Allah Aşkına. 

Bir kere daha  insaf !

Ayrıca Babası Rum’du diye tam attılar, ne alaka  Mehmet Karaca çok meraklıysanız kökenine   Acem asıllıydı çok meraklıysanız tekrar altını çiziyorum bir zahmet öğrenin konuşmadan önce.  

Derken annnesi Rum’du diye düzelttiler, Maaşallah bu ikiliye dikkat derim .

Toto Karaca  Ermeni asıllıydı , operetlerden yetişmiş , aynı zamanda balerin,   bir aktristi ve adı İrma idi.

Babamın kadim dostu , İrma Teyzem ,  canlarım benim cennet mekan olsun onlara,  biri Karacaahmette  Müslüman mezarlığında  öbürü Şişli’de Ermeni mezarlığında  Allah Kabir Rahatlığı versin .

Son kere bir ‘insaf ‘  daha, yok saymanın bu kadarı biraz fazla oluyor .

Cem Karaca baş kaldırdı , ağır bedeller ödedi , lütfen  biraz saygı gösterin.

Dünyada   sanat baş ağrıtır , müesses nizama uyumsuzdur , asidir çünkü olan biteni farklı görür , kuralları sevmez ve statükoya saygısı filanda da yoktur.

Sanatkarları sevmeyebilir veya hayran kalabilirsiniz, yerin dibine batırabilir, övüp tapınabilirsiniz  ama yok sayamazsınız , çünkü bazı şeyleri onlar değiştirir onlarsız değişim olmaz.  

Çünkü sanatçılar dünyayı değiştirebileceklerini zannedecek kadar çılgındırlar. 

Medya uzun yıllar işine gelmeyeni yok saydı , bu ölümcül bir günahtır ve şimdi can çekişiyorlar. 

Ertuğrulcan  erkekliğini nasıl kaybettiğini filan anlatıyor , insan hali herkesin başına gelebilir önemli olan  paçayı nasıl kaptırdın onu anlatıp hesaplaşacaksın , kime ne senin top patlamış testislerden.

Gelelim Yasemin  Yalçın’ıma ,   dizisinin kaldırılışını Perran Kutman’ın aynı konuyu işleyen yeni dizisine,  ilişkilere  bağlamış , kısmen haklı olabilir ama temel sorun bu değil . 

Sorun değişimi yakalayamamaları. 

Hep aynı konu olunca ve iş yürümeyince kabahatli aranır, üretim düzeneğinin ortağı yazarsa oyuncuya patlar, oyuncu ise yazara.

Ama esas mesele bu değildir.

Yıllar önce pek kıymetlim Yasemin Lucille Ball’dan adapte bir  diziside  oynadı, bu projeyi kabul ederken acaba  konunun  ABD’nin  ( o zamanlar )    bir wasp kadınla bir Hespanic adamın evliliği üzerinden etnik farklılıkların işlediğinin farkında mıydı ?  

Sonra iş tutmadı , zaten niye tutsun ,  Yasemin WASP değil  eşini oynayan Hespanic  değil ama ne oldu ,  Yasemin’in dizi kalktı sonra  farklı bir  kanalda  aynı diziyi   bir başka kıymetlim Demet Akbağ oynadı, peki bu sefer tuttumu, hayır, ama devam etti !

İşin bir başka düğüm noktası budur.

Yasemin galiba  başına gelenleri fark etmiş,  ha gayret çözecek !

Gecikmiş bir itiraz !

Yasemin o güzel sesiyle şarkı söyledi  konuk olduğu bir programda , ama başkasının şarkısını halbuki biz onun için sözler yazar,  besteler yapardık kendi  şarkılarını söylesin diye.

Fark yaratmak kendi şarkılarını söylemektir.

Düşün Yasemin’ciğim , ha gayret.

Değişim mi , birileri bizimle dalga geçerken para kazanıyor....

Sevgiyle Kayda Geçiriyoruz , elimizden gelen budur

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN