forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Başbakan Musul’u Alır mı?

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Kendi cinsine özgü özellik taşıyan bir   medya  oluştu   jenerik  ilaç gibiler , her biri farklı kanal isimlerinde  aynı lafları  döndürüp duruyorlar.

Tepkileri jenerik , cevapları jenerik. Bunalıyorum.

Sanki bir kutu içinde yaşıyorlar ve bu kutunun dışında kalan herkese ;  

Yaratık, tuhaf, garip, Müslüman değil, fikir sahibi değil, cahil,hiç bir şeyden haberi yok , bu ülkenin insanları değilmiş , ve beyazmışlar  kendileri ise zenciymişler  gibi  davranıyorlar.

Sünni - Alevi ayrımı yetmiyormuş gibi Beyaz Türk Siyah Türk ayrımı ilave edildi ayrılıklarımıza !

Bunalıyorum

Tartışmalarda bir ağızdan konuşmaya bayılan, bağırarak tartışmayı kazanacaklarını  , konu saptırma uzmanlıklarını zeka zanneden bu jenerik  insanlar labaratuarda geliştirilmiş, büyütülmüş saksı bitkileri gibi oldular ekranlarda . 

Sanki genlerine müdahele edilmiş ve cahil edilmiş gibiler.

Bireysel özgürlükleri ağızlarından düşürmezken hepsi genelleşti.

Ve  durmadan aynı sonuç veren soruların sorulduğu araştırmaları bilimsel bir gerçekmiş gibi sunup duruyorlar   ve  hep aynı sonuca varmak ister gibiler .

Bunalıyorum

İçinde olduğumuz bu süreç  aslında bizlerin  bir insanlık dramı .   

Sistemin içinde yer alıp olağandışı  şeyler yapmak istedikçe batanlar ise ayrı trajedi .....

Ne var ki olağandışı işler sistemin içinden çıkmaz.

Hatta olağandışı insanlar bu kaba sığmazlar ve bunu bile göremediler. 

Bunalıyorum.

 

Aralarında pek çok değerli insanda sürüyü  takip edip içinde  kayboldular ve bu kayboluşun  farkındalar mı pek emin değilim çünkü para kazanmaya devam ediyorlar başka şey görmüyor gözleri .

Bunalmıyorum, oh olsun diyorum müstehaktır onlara  .

Yanlız siyasi, tartışma alanında değil, diziler de , filimler de  bu sürünün içinde kaybolan değerlerle dolu.

Sisteme sığan, sığdırılanlar  öğrenmeye çalışmadılar, araştırmadılar, uğraşmadılar .

Arayanlar, karşı çıkanlar, ve sürüleşmeye direnenler   bu sisteme  sığmayanlardı. 

Ve bu ülkeyi, kabına sığmayan Türkiye’yi ileri götürecek olanlarda onlardı, bu iktidar dönemi çok çektiler.

Çok üzülüyorum.

Bu kör kuyularda dolanırken ‘Çatı Aday’ arayışında  Cumhurbaşkanlığı adayları için adları geçenler  böyle bir ortamda bizlere soluk aldırdı.

Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül  arasında  daraltılan ortamda   çıkan adaylar sanki memlekette sadece bu iki kişi kalmış duygusunu yok etti hiç olmazsa  ,çok şükür diyorum .  Çok ezik duruma düşmüştük  sadece iki adam var memlekette gibilerden.

Bunaldım tabii.

Beğeniriz, beğenmeyiz , oy veririz, vermeyiz ama ismi geçen adayların hepsi donanımlı isimlerdi  ve kutu içindekilerin  adaylarından  fazlaları var eksikleri yoktu.

Yılmaz Büyükerşen , İlhan Kesici , Abdüllatif  Şener,  Kemal Derviş , Rıza Türmen . hepsi donanımlı insanlar, liste daha da uzayıp gidebilir bir kere bu seçenekler seçmeni rahatlatmış olmalı , memlekette adam çok diye.

Şimdi üzerinde uzlaşılan Çatı Aday Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu  bu konjektüere en uygun aday olarak belirlendiyse MHP ve CHP tarafından ;

Her iki   parti genel başkanına ;    siyasi deneyimlerine   ve  ayrıntıları gözden geçirmiş olduklarından  emin olmak ,   onlara güvenmek istiyorum .

Ama içim tam rahat değil, hele Taha Akyol  Ekmeleddin Bey’i büyük bir coşkuyla savunmaya başlayınca içime iyice kurt düştü.  

Adı üstünde ‘Çatı’nın kafamıza inmesini önlemeye çalışıyorlar , evet çatıdan gelen çatırtıyı duymayan  kulaklara birşeyler anlatmaya çalışıyorlar MHP ve CHP liderleri ama  daha açık net olmaları gerekecek gibi.

Üstü kapalı konuşmalardan bunalıyoruz, yanlız değilim dikkat çekerim.

Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun   Beyaz Türk’lerin adayı olduğunu açıklayanlara ise sormak lazım  Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı siyahi mi oluyorlar ?

AKP’nin apartheid özlemi öldürecek beni.

Gene bunalıyorum.

Nevzat  Çiçek’in   Ekmeleddin adının  ‘d’  ile mi yoksa ‘t’  ile mi yazıldığı hususudaki hassasiyetini    ise  pek anlayamadım   . 

Nevzat  olursa  İncil, Nevzad olursa Kuran mı okuyor anlamına geliyor ?

Sormak lazım  Nevzat Bey’e ‘Tayyip’ isminin de  anlamı ‘ çok temiz ‘  , Cumhurbaşkanlığı için uygun manasına  mı geliyor  ?

Nevzat  isminin anlamı ise bildiğiniz gibi yeni doğmuş demek,  otuzunu geçince bu ismi değiştirmek şart  , o yaşta    ‘yeni doğmuş’  anlamı ‘ismiyle müsemma olmuyor ,  komik oluyor !

Şaka bir tarafa ,

Nevzat Bey değerli bir araştırmacı, gazeteci bu ‘D’ ve ‘T’ meselesine  takmasının  elbette bir nedeni olmalı ,  fakat  doğrudan giremedi lafa  (HAbertuk  Didem Yılmaz  Programı ) .

Madalyonun öbür yüzünde onu tedirgin eden ne var acaba diye  merakta bıraktı beni, Şimdiki Cumhurbaşkanımız’da Exeter’den Ekmeleddin İhsanoğlu gibi ... adı Abdullah diye mi yırtmış oluyor Nevzat Bey ?

Cumhurbaşkanı ‘Tanınmış’ biri olmalı, Ekmeleddin Beyi tanımıyoruz diyenlere ise Cast yapmasıyla ünlü Tümay Özokur’u tavsiye edeceğim, kendisiyle yapılan röportajda şöyle diyor  Tümay Hanım ; 

‘..... 1999 yılında Portakal Ajans adı altında cast işine başladım. Yapı olarak, insan biriktirmeye bayılırım,....’

Ee bir sormak lazım kendisine elinde birikmiş Cumhurbaşkanı adayları var mı ? 

Ayrıca anladığım kadarıyla bir atölyede kurmuş  siyasetçiler için, Tümay Hanım Flash TV’de sunucu programcı olarak başlamış işe halka yakın biri  , malum Flash TV  ‘Beyaz Türk’lere yayın yapmıyor .

Çok bunaldım, bu cast işine zaten depresyonluyum.

Ben oyumu  ‘çatı aday’ a  vermeye meyilliyim milletimin bir parçası olarak yanlız açık söyleyeyim Sayın Başbakan Musul’u alırsa oyum kendisine. 

Ömrümün sonuna kadar da Yeni Şafak, Star, Akşam, Sabah, Takvim okurum, ATV, 24, Sky 360,  Show ve TMSF’nin el koyup   sonra   Ethem Beye devretmeyi planladığı sıradaki   TV’leri izlerim.

Çok bunalıyorum.

Ekmeleddin Bey’in muharip bir yapısı yok gibi, Musul’u almasını ummuyorum. 

Ama Başbakanımız yapar mı yapar, o yapmazda  Ahmet Davudoğlu Musul’u alırsa bende Davudoğluna oy veririm  .

Beni  öyle kömür , makarna, beyaz eşya, kalem, şapka, bayrak, gıda yardımı kesmez,  Ama Musul farklı bir durum milli menfaat.... ha yanlız savaş sevmem istemem İngiliz usulü olsun pergel, cetvelle çizerek Gertrude Bell usulü ! Musul bize çizilsin .

Durumu, bunalımımı kayda geçiriyorum.

Sevgiyle...

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN