forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Kösem geldi, Hürrem Gitti Derken Kraliçe Elizabeth Halife olmuş

Aktif .

ETİKETLER:Necef- Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

Prof. Eser Karakaş’ın  Mehtap TV’de  yayınlanan  ‘Akıl Defteri’ programında sıkça dile getirdiği   ‘Mağdur Muhafazakarlık ve Mağdur Kürt’ler ‘ manifestosu bu yazıda konumuz  gibi görünsede asıl bomba Beyaz TV’de  Kadir Çelik’in  Objektif Programında  Gürkan Hacir’in söyledikleri. 

Biz  ana kaynağımız magazin gündeminide ihmal etmeyelim  gene bir gerçeği gözümüze magazin soktu...

Bu  ‘Mağdur  Muhafazakarlık ‘ bilhassa  kadınlar arasında  epey mesafe almış görünüyor habere göre.

Tesettür partisine Asena çağırılıca bir şaşkınlık aldı  ortamı bir şaşkınlık .

Halbuki  ne var bu kadar şaşacak daha öncede yazdım,  medyadan bir yakınımın düğününde konuk  tesettürlü gazeteciler pistten  inmediler  ne kıvırtmak ne kıvırtmak haksızlık etmeyelim  başı açık hanım  gazetecilerde  onlardan eksik kalmadılar.

Karşılıklı bütün gece göbek attılar.

Kadın erkek birlikte konuk olunan düğün, davetlerde  hanımların başları örtülü veya örtüsüz pistlerde şakur şukur oynaması , Arabize olduğumuzun delili sayılır mı bilemem, ama ne çifte telli ne folklor ,  Arap Dansözler gibi göbek atıyorlardı yakında çantalarından baston  çıkarsa şaşmam.

Bilmem bu  pistlerde ‘Arabize’ olma  hali Prof. Karakaş’ın  sıkça dile getirdiği ‘Ben Türk’üm utanç duyuyorum’ kavramına uyar mı , utanç listesine girer mi .

Karakaş’a senin etnik kökenin nedir diye soran yok ama o daima ‘Türk’ olduğunu ve utanç duyduğunu deklare etmeyi seviyor.

Cumhuriyet kızları artık böyle dans ediyorlar ! 

Eşleri, veya her kimse kavalyeleri tarafından dansa kaldırılan yok, canı isteyen fırlıyor piste ve başlıyorlar  raksa.

Tarz meselesidir, olabilir , yüzyılımızda  başı açık ,  başı kapalı kadınlar bir araya çok şükür geldiler   ama heyhat göbek atmak için , bende bundan utanç duyuyorum . 

Etnik kökenim önemli değil bu toprakların kadını olarak çok üzülüyorum çünkü  kadınlar başı örtülü veya örtüsüz , bir araya gelirlerse yeri yerinden oynatırlar diye düşünmüştüm , yanılmışım  göbek atıyorlar. Hepsi böyle mi , elbette değildir.

Ve bu kafayla daha çok kadın dayak yer, yolda öldürülür , istemedikleri evlilikler yaptırılır, düğün dernekle  dedesi yaşındaki adamlara gelin edilir,  çocuk yaşında doğururuken ölür diye düşünenlerdenim .

Hoş tarihten beri böyle gelmiş böyle gidiyor  ,raks etmeyen kadına dizilerde bile   yer yok  bakın Osmanlı’da bile  akla  Hürrem birde Kösem Sultan’dan başkası gelmiyor , malum ikiside kıvırdılar Padişah karşısında .

Seneye Kösem dizisi başlıyormuş, o bitince muhtemelen sil baştan Hürrem’ e yeniden  başlarlar .

Haydaa bu sefer başlarız tartışmaya Hürrem kim olsun, kim kıvırsın  diye.

Avrupa fonları desteğiyle  Kösem Sultan filmi  çekmişlerdi yanılmıyorsam, ( 2010 İstanbul Avrupa Başkenti )  gerekçe ise Osmanlı’nın soyununun tam sonu gelmişken  Kösem’in durumu idare  etmiş olduğuydu ! 

Tahta çıkar çıkmaz 19 erkek kardeşini (muhtemelen de 20 kız kardeş  )  katlettiren  kıymetli padişahların ( lll. Mehmet ) olduğu Osmanlı Hanedan’ı hem yapıyor hem öldürüyor e buna Kösem dayanmaz.

Sonra ek bütçe verilmiş  l.Ahmet’in öpüşme sahnesine kızan Yusuf Kaplan ve filmin yapımcısı Avni Özgürel mahkemelik olmuşlardı , sahi ne oldu sonra  , mahkemenin neticesini takip eden muhabir yok herhalde  yoksa  duyardık.

Neyse biz konumuza dönelim.

Roksalan ve Anastasia televizyon dizi sektörünün  şekillediği  ( şekillendirmesine hiç itirazım yok ,  tekrar ve aynı boşluk sıktı ) Osmanlı Tarihinin iki medarı iftiharı padişah haremleri , başka kadın yok !

Kadınsız Osmanlı tarihi desek yerinde olur !

Hürrem , Kösem ve hizmetkarları dışında  başka kadınlar yaşamıyormuydu acaba  Osmanlı’da diye şüphelenmeye başladım .

Mesela  ünlü astronomi bilgini Takiyüddin  , hani  Tophane sırtlarında ilk rasathaneyi kuran adam, onun annesi kimdi, acaba ?  

Takiyüddin’ e annesi çocukluğunda yıldızların masallarını anlatmış olabilir mi ? 

Semaya bakmasını oğluna  öğreten bir anne   Hürrem ve Mahpeyker’in yanında bir hiç olabilir mi?

Peki oğlunun rasathanesi , emekleri bir gecede Sokollu’nun emriyle ve Kadızade Ahmet Şemsettin’in  aklıyla yerle bir edilirken acaba neler hissetti  , göz yaşı dökmüş müdür  

bilemiyoruz, muhayyele sınırları senaryolarımızda burada duruyor.

Hürrem ve Kösem’e fena takıldılar.

Prof. Karakaş’ın sadece Muhafazakar ve Kürt’lerin mağdur olduğuna takıldığı gibi.

Rasathane yerle bir edilirken  Sokollu’nun eşi Esmehan Sultan eşine kızmış ‘ Durdur bu işi Bayo ‘ demiş  olamaz mı ? 

Gökyüzünün incelenmesinin uğursuzluk getireceğini söyleyen  Kadızade Ahmet Şemsettin’e  annesi ,  ‘ Ne yapıyorsun oğlum , bu Osmanlı’yı bilim, ilimde geri görürür Şemsettin çok ayıp ettin’ demiş olamaz mı ?

Bu kadınların erkeklerinden bağımsız düşünme ihtimalleri üzerine ne çatışmalar çıkarır kalemler, yeter ki özgür düşünebilsinler.

Takıldılar Kösem ile Hürrem’e .

Prof.Karaş’ın  mağduriyet meselesinde  Muhafazakarlar ve Kürt’lere takıldığı gibi.

Eski Türk filimlerinde ve şimdilerde dizilerde tutuyor diye konulan mezarlık sahnelerine döndü iş , koy bir harem içinde Hürrem veya Kösem olsun , yaz bir mağduriyet içinde ‘Muhafazkar , ve Kürt’ olsun.

Sayın Prof. Karakaş yakın arkadaşınız, programda yoldaşınız Prof. Mehmet Altan’ın Babası kıymetlimiz Çetin Altan’ın  TBMM’de   ‘ Muhafazakar ve Kürt ‘ olduğu için mi gözü çıkarıldı  , TİP milletvekiliydi, kimin gözünü çıkardığını  bir zahmet okuyun, vaktiniz yoksa oğluna sorun . Ve bu şiddet dilinin ; göz çıkaranı  yıllar sonra  nasıl yok ettiğini ve gözünü çıkaran adamın da   şiddete kurban  gitmesinin ardından     Çetin Altan’ın yazmış olduğu ve hakkını nasıl helal ettiğini  dile getirdiği masterpiece requiem’ ini   lütfen okuyun kurduğu barış dilinde Mozart’ın Requiem’i yanında çok mütevazi kalıyor.

Prof. Karakaş’a göre  sadece  ‘Muhafazakarlar’  ve ‘ Kürtler’  mağdur.

Bu fikrin neresinden baksak elimizde kalıyor.

Haksızlığa uğramış , kıygın olanlar ‘Muhafazakarlar’ ve ‘Kürt’lerle sınırlı bu kıymetli akademisyene göre.

Gezide tek göz kalanlar, ölenler , Sabahattin Ali’den Hikmet Kıvılcımlı’ya , Nazım Hikmet’ten  günümüze , Balbay’ı, Özkan’ı , Soner Yalçın’ı  fikirlerinden dolayı yıllarca hapis yemiş bu  adamların  başlarına  gelen  kıygınlık  Prof. Karakaş’a  göre muhafazakar  veya Kürt oldukları için herhalde .....

Saniyen iktidarlar hep muhafazakar iktidarlar olduğu için demek ‘ muhafazkar muhafazakarın kurdu ‘ oluyor, iktidar olunca kendinden olanın anasını belliyor sonucu çıkıyor !

Kaldı ki bir büyük realite olan Kürt Mağduriyeti de günümüzde çok karmaşık bir halde, örneğin hemen her önemli meselede  ekranlarda fikir beyan eden ve işi  ‘BKM’ olarak geçen  ve ağzı en güzel Türkçe laf yapan Kürt  Muhsin Kızılkaya için mağdur diyebilir miyiz  ? 

Ama  ne var ki romanlarını Kürtçe’den Türkçe’ye tercüme ettiği , nur içinde yatsın ,Mehmet Uzun mağdurdu ve ne var ki  asıl yazar çevirmeni  kadar tanınmadı , konuşma hakkı olamadı , buna öldükten sonrada devam eden  mağduriyet diyelim ve  kayda geçelim .

Prof. Karakaş’a göre  ‘Muhafazakarlar ve Kürtler’  mağdur , bu evdeki hesap çarşıya pek güzel uyuyor  , Prof. Karakaş  Cumhurbaşkanı adayı olmaya niyetli herhalde , Muhafazakar ve Kürt oyları  yeterde artar bile insanı Cumhurbaşkanı yapmaya .

Eş durumu da batıya dönük yüzümüz olur, AİHM yargıcı Prof .Işıl Karakaş , hocamız sürekli Türk Kadrosundan özür diler durur, utanır falan filan. 

Çok sinir bozucu bir durum.

İşte tam bu sırada , Kösem gelip, Hürrem gider  , 

başı örtülü ve örtüsüz kadınlar birlikte göbek atarlar  , 

Prof. Karakaş ‘Mağduriyeti’  Muhafazakarlar ve Kürtler’le donduruken ...

Genç  bir araştırmacı gazeteci   üste para almadığı  sesini duyurabildiği için teşekkür ettiği Beyaz TV’de akademisyenlerden beklenen ama bulamadığımız cesaretle   son noktayı koydu. 

kralice-elizabeth
Şöyle dedi  Gürkan Hacir ; "Musul 1926 dan beri bir İngiliz vilayetidir, şu an halife 1 milyar Müslüman nüfusu yöneten İngiltere Kraliçesidir."  ‘ Halifei ruyizemin’ cilere ve akademisyenlere kapak olsun.

Ve televizyon yöneticilerine.

Umudu kayda geçiriyoruz, hep böyle olmuştur aramızdan biri çıkar ve oyunu ezberi bozar . Ülkemizin  hesapsız kitapsız yürekli insanlarını  kucaklayalım ve kayda geçirelim.

Sevgiyle efendim...

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN