forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Beren Saat ve Kenan Doğulu’dan Asrın Eğitim Atılımı

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

Sabah’tan Bülent Cankurt’un son derece ‘ sarsıcı ‘ haberine göre Beren Saat ve Kenan Doğulu Bilkent Üniversitesi içinde ‘Bilkent Station ‘  adıyla oluşturulan eğlence merkezinin içinde 600 metrekarelik bir mekan kiralayarak Eylül ayında performans bar açmak için kolları sıvamışlar. 

Bir kere öncelikle  Bilkent Üniversitesini bu çok önemli akademik atılımları için kutlarım. Açtıkları bu eğlence labaratuarında  insanlığın hayrına kimbilir ne  önemli  araştırmalar, icatlar yapacaklar. 

Eğlence kompleksinde, performans barda hangi akademik çalışma yapılır diye soranlar olabilir, bende bilmiyorum ilk defa duyuyorum.

Bu yeni eğlence merkezinin var oluş nedeniyle ilgili ancak tahminlerde bulunabilirim.

Bilkent’in üniversite olarak ;  öğrenciler  burada oyalanır parka geziye filan çıkıp gaz yemezler diye koruyucu bir amacı  olabilir .

Bir başka ihtimal öğrencilerini  eğlenmesini bilen  insanlar, geleceğin  bar müşterileri  olarak yetiştiriyorlar , belki  böyle  bir felsefesi var üniversitenin , bu da  olabilir .

Sefa pezevengi yetiştiren üniversite olur mu diye aklından geçirenleri edebe davet ederim , kendim dahil.

Esasen Bilkent eksantrik bir okul , mesela bildiğim kadarıyla İngiltere Kraliçesinden  ‘Sir’ ünvanlı  profesörü olan başka üniversite miz henüz yok. 

Prof. Sir Halman aynı zamanda  ‘Sir’ ünvanlı tek Türk Edebiyatçısı bildiğim kadarıyla . 

Sir Halman’da ilginç adamdır , Bildenberg üyesi olup toplantıda neler olup bittiğini bize Milliyet Gazetesinde 3 Mayıs 1993 tarihinde yayımlanan yazısında bir güzel anlatmıştı , pırtı çeneliği yüzünden  herhalde ,  Bildenberg’e ileriki yıllarda bir daha çağırılmadığını görüyoruz . Bildenberg’in  gizli toplantılarında ne konuşulduğunu bilmezdik , sayesinde ‘Seçkin bir sosyalist’ topluluk olduğunu da öğrenmiş olduk belki Bildenberg’cilerde sosyalist olduklarını Sir Halman’dan öğrenmiş  ve şok olmuş olabilirler.

Sir Halman’ın ayrıca ortada daha fol ve yumurta yokken Kuzey Irak’ta kurulacak Kürt devletinin yararları , Kürt meselesi üzerine makalaleri de okunmaya değer Nostradamus kehanetleri özelliğinde yazılardır. (Bakınız ‘Türk Bildenbergleri‘ kitabı  -  Erol Bilbilik, kitabı  umarım bulursunuz ) . 

Kitabın  Prof. Sir Halman ile ilgili bölümlerini okuyunca  insanın aklından ne Akdoğan , ne Davutoğlu ,  Tayyip Beyin ilham kaynağı Sir Halman olabilir mi diye geçiyor .

Bilkent akademiası Sir Halman özelinde görülüyor ki yoğun biçimde bölge ve iç siyasetin içinde.

Hatta  iktidarla pek çok konuda hemfikir  , anlaşıyorlar zaten Prof. Doğramacının  TBMM Onur ödülü Ak Parti dönemine rastlıyor.

Başbakan’ın en rahat çalışabileceği Cumhurbaşkanı adayı Sir Halman neden olmasın hem ‘sir‘ hem üstün hizmet madalyalı.

 Bilkent’in eksantrik yanları sınır tanımıyor , Rahmetli Prof. Doğramacı’nın Bilkent Üniversitesinde ;  Mühendislik Fakültesi 3. sınıf öğrencileri ; 2001 den itibaren  Musa Peygamberin Tyndale House Publishers basımlı Tevrat’ından Genesis başlıklı örnek parçaları  6 kredilik zorunlu ders olarak okutmaları da beni aşan bir eksantrik akademik davranış.

Saniyen benim sabahları kalktığımda Bilkent bu gün gene ne halt karıştırıyor  diye bir takibim olamaz,  ben bunlara yetişemem , mümkün değil ! 

Ama , mesela hizmet hareketi  destekli Üniversitelerden  birinin  mühendislik bölümünde   6 kredilik  ‘Ufuk açıcı ‘ maksadıyla Kuran okutulsa yer yerinden oynar mı ?  Bunu kayda geçirelim vicdanen mecburuz.

Rahmetli Doğramacı Üniversite senatosuna kendisininde bu programı  (genesis) ABD’de eğitimi sırasında aldığını (Tarih belirtilmiyor ama M.S  olduğu kesin ) ve ufkunun açıldığı söyleyerek  başarısının sırrı olarak gerekçelendirerek önermiş . 

Biz Doğramacının başarısının  ve  sorgulanmaz gücünün sırrını 12 Eylüle bağlamıştık meğer Tevrat’ın Genesis bölümüymüş, Allah gani gani rahmet eylesin hani nüktedan insanlara ‘ölüyü güldürür’ derler ya ,  bu sefer ölü beni güldürdü.

Doğramacının ufkunun açılmasıyla ilgili mi bilmiyorum ama  Spock’un ünlü kitabından intihal (Aşırma) yapıp Prof Hasan Yazıcı ile karşı karşıya gelmesi ve nihayet  AİHM ‘in 15 Nisan 2014 tarihinde açıkladığı kararla , Yargıtay’ın 2006 yılında Prof Hasan Yazıcı aleyhine verdiği kararın yanlış olduğunu belirtmesiyle  Prof. Yazıcı’nın 2006 yılında Prof. Doğramacı’ya özetle ‘Kitabın aşırma ‘   dediği için  ödediği manevi tazminatın Türkiye tarafından Prof. Yazıcı’ya yasal faiziyle birlikte geri ödenmesini kararlaştırmış bulunuyor. Rahmetli  Doğramacı’nın hatasının bedelini Türkiye Cumhuriyeti ödeyecek.

‘Bilkent Station‘   Reina, Laila benzeri  bir eğlence kompleksi gibi geldi bana , habere göre. 

Beren ve Kenan çiftinin gene habere göre ,açacağı performans bar’da herhalde eğlence kompleksinin bir  bölümü .

Bülent Cankurt’u  bu haberinden dolayı içtenlikle ayrıca kutlarım, haber sarsıcı ve ben şu an gerçekten zangır zangır titriyorum  gene çağın antolojisine önemli bir belge magazinden çıktı.

Beren ve Kenan sayesinde bakın  neleri kayda  geçiriyoruz.

Bilkent’in medya gündemine damga vuran ünlü mezunları, okulu bitirmemiş öğrenci mensupları arasında kimler yok ki, Serdar Ortaç, Cicişler Esra Ceyda , Şahan Gökbakar bazıları , üniversite epey medyatik öğrenci yetiştirmiş, etkili bir irfan yuvası.

Böyle bir üniversiteye ,  ilim yuvasına ‘performans bar’ şart .

Aslında bütün üniversitelere belki ‘performans bar’ şartı getirmek lazım ,gençleri fena alışkanlıklardan korumak için.

Sayın Nabi Avcı bu soruna hemen çözüm getirir umarım.

Ayrıca diğer özel üniversitelerimizin mühendislik bölümleri   ufuk açıcı özelliği nedeniyle  Tevrat - Genesis okutuyorlar mı  acaba ?

Herşey karıştı bu Bilkent eksantirizmi yüzünden;  

Üniversiteler eğlence sektörüne girince , aileden eğlence sektörünün tarihine tanıklık etmiş ,ve kendi neslinde  devam ettirmiş   Sacit Aslan’a da üniversite açmak tek çare kalıyor. 

Aslında pek de hayırlı olur . 

Hayatı, insanları , hayvanları, dünyayı ,  eğitimi ciddiye alan bir adamdır Sacit Aslan kuracağı üniversitede spor tesisleri, konser , tiyato salonları , sanat galerileri yapar  ama bar açacağına ihtimal  vermem.

Sevgiyle Kayda Geçsin

necefugurlu@gmail.com

Not : Bilkent’in değerli öğrencileri sakın bu yazdıklarımdan  incinmeyin ve üstünüze alınıp bazı saçmalıkları size savundurmalarına izin vermeyin . Unutmayın paralı bir üniversitede daima müşteri haklıdır, hesap soracak olan sizlersiniz, yok şanımız yürüsün biz üniversitemizden memnunuz diyorsanız sizin bileceğiniz iş , siz bu yolda devam edersiniz , ben makaraya sararım geçinip gideriz.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN