forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Türkan Şoray , Kadir İnanır’dan Selenay, Çağatay’a çakma aşk sendromu

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

necef-ugurlu-650NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

Selenay ile Çağatay dizi bitince ayrılacaklarmış haberi son damlamız , aşk gerçek değil rol icabıymış, dizinin illüzyonu bozulmasın diye!

Dizinin illüzyonu bozulmasın diye baş rol oyuncularının aşk yaşamaları şartı nerede ise kontratlara  konulmak üzere belki çoktan koyuyorlar  , benim haberim yok.

 Diziler dünyasının alternatif evreninde etkili olmak ile inandırıcı olmak arasında gelgitler yaşanıyor.

İşin iyice suyu  çıktı.

Oyuncuların özel hayatlarında  güya yaşadıkları  çakma aşklarla bir dizinin gerçekliğine yalancı tanıklık etmesiyle dizi tutar mı ? 

Hayır. Bölüm başı hesabıyla aşk yaşatarak kurtulan dizi yok  dünyada ! 

Nasıl tutar , tutturulur  meselesini yazamam bir kısmı  meslek sırrı diğer kısmı tehlikeli.

Ama  Sanatçıların  meslek haysiyetine  yakışmayan bu bayat , faydasız numarayı bırakmaya niyetleri yok muhayyelesizlerin.

Yalan dolanla iş mi olur !

Filimler içinde aynı şey yaşandı .

Sinemamızın  tarihindeki en kadim çakma aşk malum Kadir İnanır Türkan Şoray’ın aşkıdır.

Yıllarca  aşklarıyla oyalandık durduk ve sonunda  aralarında aşk maşk olmadığını öğrendik , bozum olduk.

Fakat  en acısı Kadir İnanır’ın  filimleriyle  ilgili yanlız oyunculuğu  değil sosyolojik , siyasi anlamda tahlil edilmesi  gereken  performansları hep bu uyduruk aşkın gerisinde kaldı.

Sonunda  söyleyecek sözü olan ,  Moretti gibi meydanlara tek başına yüzbinleri toplayacak güçte bir aktör , yönetmen ,  ‘Akiller’le turneye çıktı ve Oktay Vural’ın  ‘Bunlara kim inanır, Kadir İnanır ‘ sözlerinin öznesi oldu , niyeti şüphesiz ülkesinde barışa katkıydı ama ismine zararı oldu barışa katkı ise tartışılır.   Çakma Aşk yaşatılmaktan  beter bir durum  ama biz ‘çakma aşk’ lara dönerlim.

Merily Streep onca  Oscar’ı dizerken raflara  başarısını  her filimde başrolü paylaştığı  erkek oyuncuyla yaşadığı aşklara mı borçlu ?  

Yoo kadın yıllardır bir doktorla evli  eşinin  adını sanını bile bilmiyoruz.

Ama hep yaptığı işlerle  gündemde olmayı başardı.

Değerlerin  çakma aşklarla ziyan edilmesi  bir yana ,  maalesef  sanatçılar   bu tuzağa hep  düştüler ya da bu uygunsuz  sisteme  karşı duramadılar ! 

Halbuki sanatkar karşı durmayı bilendir ya da ben yanlış biliyorum.

Kadir İnanır tuzağa düşmemeliydi .

Ortada Türkiye’nin  değişim, evrim, gerileme, ileriye gitme , devletleşme, karşı çıkma akla ne gelirse bütün sosyolojik , siyasi  macerasını filimlerinden takip etmek mümkün.

 

Eserler   ;  film okulları , enstitüleri , sosyologlar  master tezleri , doktoralar, araştırmalarla   incelenip kayda geçirilmeliyken ,  Kadir İnanır en son ‘akil’ lerle anıldı .

Ne oldu ,  Kadir İnanır hoyratça kullanılmasına izin verdiği  ismiyle hala var , ama anılmayı hak ettiği değeriyle değil, iyi mi oldu ?

Sanatçılar ;  aşkı veya  ülke sevgilerini firmaların ticari kaygıları  ya da siyasi partilerin  oyunlarıyla  sıradanlaştırmalarına  ve özel hayatlarına , isimlerine  dokunulmasına müsaade edebilirler, keyif , isim onların , bunun maddi karşılığı cazip gelebilir. 

Ama  bedeli hak etmedikleri kadar ağır , üzüntü verici ve toplumsal yansıması çok zararlı olabilir . 

Neticede , aşk iki kişi arasında paylaşılan hiç bir şeye alet edilemeyecek çok büyük bir anlamdır ama  vatanseverlik  daha  tenha, 

Vatanseverlik  yanlız başına ve karşılıksız yaşanır.

Dünya aşklarıyla  , işleriyle , vatanseverlikleriyle  tarihe geçen çok değerli  sanatçılarla dolu, hayatı pahasına faşizme kafa tutan hangisinden başlayayım  , bizde  yazik ki olamıyor, oldurulmuyor, kahramanlara izin yok sanki.

Olsa olsa sığ ‘anı’ kitapları biyografilerle geçiştiriliyorlar.

Ya da Can Dündar’ın zorlama, yakıştırma belgeselleri var , ona bile razı haldeyiz.

Sanatçıların en tecrübelileri bile  bu yalan rüzgarlarla yelkenlerini doldurmaya razılar, gücüme giden budur , ne yazık ki  bu düzende ellerinden gelen bu herhalde .

Türkan Şoray son örnek.  

Halka ‘Gavat’ diye bağıran ve diğer marifetleri saymakla bitmez  sevimsiz Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un elinden ‘Yılın Annesi ‘ ödülü alması  yakışık aldı mı  ? 

Valinin kim olduğu hakkında fikir sahibi olmadığını varsayarsak durum daha da vahim, ülkesinde olan bitenle alakayı kesmiş o zaman.

Üstelik Şoray törende ‘ hayatının en anlamlı gününü yaşadığını’ ve hüngür hüngür ağlamak istediğini  söylüyor .

Ağlasaydınız efendim, ne maniniz var çok da uygun düşerdi.

Türkan Hanımın bu haline hüngür hüngür ağlayan asıl halk olmalı ....

Yazım incitme maksadıyla yazılmadı ama bu gidişe dur demeden , silkelenme vaktinin gelip geçtiğine tanık olup susmak   insanlık  onuruma  dokunuyor.

Hüngür hüngür ağlıyorum, göz yaşlarım çakma değil.

Olmuyor Türkan Şoray, Olmuyor Kadir İnanır bağışlayın beni ama olmuyor.

Sevgiyle Kayda Geçsin 

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN