forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Hülya Avşar’ın Başbakan’la buluşmasının ardından yaptığı konuşma bir uyarıdır. Dikkat !

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Bu olayı anlamadım, "nerede yanlış yaptım" diye düşünmüyor Başbakan, Bunlar yanlış yaptılar  diye düşünüyor. 

Hülya Avşar üzerinden verilen mesaj dehşet vericidir, Avşar 24 saat içinde  bir operasyon daha yapılacağını söyledi.

Bu bir tehdit mi, şantaj mı, uyarı mı anlayamadım.

Hülya Avşar’a kulak verelim. Başbakanla görüşmesi arkasından söylediği;  Gezi Direnişindeki çocuklara 24 saat içinde bir operasyon yapılacağı sözlerine seyirci kalmamalıyız.

Öncelikli meselemiz budur.

Herkes görmek istediğini görürmüş, gördüklerinizde nerede durduğunuza bağlı ve elbette nasıl bir insan olduğunuz ve ahlakınıza.

Başbakan’a kendi arzularıyla Taksim Direnişiyle  ilgili ziyarette  bulunan sanatçılardan Necati Şaşmaz ve Hülya Avşar’ın Topçu Kışlasının yeniden yapımıyla ilgili izledikleri simülasyon filmini kendi ağızlarından  çok beğendiklerini  duyuyoruz.

Beğenebilirler veya çekinmiş beğenmediklerini söyleyememişlerdir.

Çünkü ;  Hiç bir sanatkar, yorumcu  bir eserin replikasını,  beğenemez.  

Sanatın evrensel kuralı özgünlüktür.

Orada izledikleri ve bizlerinde defalarca televizyonlardan izlediğimiz Topçu Kışlasının  benzetim, simülasyon filmi  adı üstünde  daha önce orada var olan bir şeyin benzeri , sahtesi anlamındadır. Simülasyonun anlamı budur zaten.

Eğer kişi sanatçıyım diyorsa bu tür çakma işlere asla evet diyemez  derse sanattan  vaz geçmiş demektir.

Taksim Miniatürk benzeri işlerin yapılacağı eğlence parkı değildir, manevi değeri  olan dünyaya açılımı olan bir yerdir.

Kanal İstanbul, Havaalanı gibi fütürist projeleri olan Ak Parti nasıl oluyorda bu noktayı  önemsemiyor işin can alıcı noktasıdır.

Necati Şaşmaz yol gösterecek kedi gözlerinden bahsetti, çok önemlidir  söyledikleri kutlarım.  Ama ne yazık ki Ak Parti kendi kedilerinin gözlerinden başka göz görmemektedir.

Oysa , her meslekten yaptığı işin  ahlak ve felsefesinin derinine inebilmişlere, ehil insanlara  ihtiyaç vardır.

Mevcut durumda sanatçıların özgün düşünmeden kaynaklanan özgüvenleri kaybettirilmiştir  Başbakan’la görüşmelerinden sonra  yaptıkları konuşmalara bakın bakın yeter oluşturulmak istenen algının izdüşümüdür . Yazıktır.

İş ağaçla bitmiyor , o çakma binanın orada yapılmaması  gerekiyor . 

Tıpkı bir yangın geçirdikten sonra onarılan  ama gerek işlevsel gerek arKtistik niteliğini kaybetmiş  çok mimarlı  ve hatta mimarı  kim belli olmayan AKM’nin orada olmaması gerektiği gibi.

Pilebisit sonucu aslında bir Dünya şehri olan İstanbul’un halkının İstanbul’u koruyacak ve bu büyülü şehri geleceğe taşıyacak halk olup olmadığının yaman bir sınavı olacak.

Değeri olmayan binalarla Taksim’i işgal eden  sanata yabancı kalmış  zihniyetle  İstanbul’u hak edip etmediğimiz gerçeği  pilebisit sonucu ortaya çıkacaktır.  

Asıl ciddi olan mesele budur , globalleşme feth edilen yerleri sanat, bilim, kültürle geri alıyor bunu göremeyenlerle beyhude uğraşıyoruz.

Taksim Gezisinin direnişçi gençleri bütün bunların farkındadırlar.

Taksim olayları çok hüzünlü  bir şarkıdır, bu şarkıyı demokrasi  uğruna söyleyen gençler gibi.  

Twitter  esprileri  hüznü yok etmiyor.

Gezi direnişine bakışınızı  değiştirdiğinizde pek çok şeyin değişeceğini görmek varken kısır tartışmalarla vakit geçirmenin anlamı yoktur.

Bu noktada   muhalefet lideri Sayın Kılıçdaroğlu’nun şu ana kadar yürüttüğü son derece dengeli muhalefete ilaveten işin bu boyutuna el koyarak Başbakan’a yardımcı olması son çaredir .

Kılıçdaroğlu Taksim olanlarından asla kendisine siyasi rant çıkarmamıştır şimdi gene ondan siyasi bir fedakarlık istemeliyiz , Başbakan kendi dünyasına uygun dili konuşanlarla bu işin içinden çıkamayacaktır.

Marjinal ve referandum kelimelerini yanlış kullanan ve pilebisit’in ne olduğunu bilmeyenlerin   ekranlarda konuşmaya doyamadığı bir ortamda en fazla da taraftarı oldukları Ak Partiye zarar verdiklerinin  farkında bile olmamaları acınası bir haldir.

Habertürk’de  Didem Aslan’ın programında sonunda Mümtazaer Türköne’ nin bile  sabrı haklı olarak taştı , Nihal Bensu Karaca’ya müdahele  etmek zorunda kaldı. 

Aslında son derece kibar bir dille  demek istediği  ; bu cehaletle giderseniz sizi ben bile kurtaramam noktasıydı. Neticede her insanın kullandığı dil kendi dünyasıyla sınırlıdır ,bu dünyayı fersah fersah aşan  uzunlukta konuşma tutkusu olunca çuvallanıyor tabii. 

Ben bilirim sizde benim bildiklerime onları ikna edin, 

Ben kendimden memnunum benim gibi düşünmeyenlerin tasvibine ihtiyacım yok, 

Ben kendimi böyle kabul ediyorum , söyleyin başkalarıda kabul etsin düşünceleri siyaset ve sanatta birleşir, elele verirse sonuç hepimiz için kötü olur.

Sayın Kılıçdaroğlu gerçek sanatçı, gerçek filozof, gerçek sosyolog özetle icra ettiği her mesleğin temelindeki  felsefeyi bilenleri  toplayın ve Başbakan’ı bu karanlıktan kurtarın, böylesi bir fedakarlık bir muhalefet liderinden  istenmez biliyorum , ama sizin ahlakınıza  ve CHP’nin asla vaz geçmediği ve vaz geçmeyeceği , bir siyasi parti olmanın ötesindeki misyonuna güveniyorum.

Herşey yoruma açıktır, yorumları kapatan, yasaklayan  zamanlar hakikatlere değil güce dayalı zamanlardır, insanlık bunları fena halde tarihe geçirir .

Tarih sizi unutmayacaktır, Hülya Avşar üzerinden verilen mesajın gerçekleşmesine nasıl mani olacağımız hususunda bizler iderlik edin.

Bu olayı anlamadım, nerede yanlış yaptım diye düşünmüyor Başbakan, Bunlar yanlış yaptılar  diye düşünüyor.  Hülya Avşar üzerinden verilen mesaj dehşet vericidir  24 saat içinde  bir operasyon daha yapılacağını söyledi.

Bu bir tehdiü mi , şantaj mı , uyarı mı  anlayamadım.

Hülya Avşar’ın   Başbakanla görüşmesi arkasından söylediği ;  Gezi Direnişine   24 saat içinde bir operasyon yapılacağı sözlerine seyirci kalmamalıyız. Çocukların  gözümüzün önünde ziyan edilmesine razı gelmemeliyiz , önlemeliyiz.

Sevgi ve hüzünle... 

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN