forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Türkan Şarkısı Şoray Kanunları ve Anayasa

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

Türkan Şoray Kanunlarıyla büyüdü bir nesil. Şoray kanunları dilden dile öyle yayıldı ki Türkan hanımı yasama organı zannedenler oldu.

Türkay Şoray kadar ünlü hukukçularımız oldu mu ? 

Cindoruk, Mehmet Ali Sebük, Tarık Zafer Tunaya , Server Tanilli, Ümit Kocasakal ,Turgut Kazan ve burada ismi geçmeyen nice değerli hukukçularımız oldu ;  gidenleri  Allah Rahmet eylesin, kalanlara uzun ömürler versin .
Bu ülkenin bir hukuk devleti olması için bu uğurda hayatlarını adadılar , kitaplar yazdılar, hapislere düştüler, mücadele verdiler, bazıları kahrından öldü   ama ne yazık ki hiç biri Türkan Şoray kadar ‘Hukuk’ alanında ünlü olamadı.

Şoray  nerede ise sanatından ziyade ‘kanun’larıyla konuşuldu yarım asırdır.

Şöhret babında belki Kezban Hatemi  biraz Türkan hanıma yaklaşabilir ama onunda kanun koyucu ve uygulayıcı bir özelliği yok Türkan Hanım gibi .  
Sadece polis kameramanlarını kovalıyor, bu tür hareketler Türkan Hanımın şöhretiyle  aşık atmaya yetmez.


Doğrusu Türkan  hanımın hukukla  pek bir ilgisi yok, ama olsun biz onu ‘Kanun’larıyla belledik bir kere. Halkımız bir şeyi belledi mi artık vaz geçmez.

Mezopotamya tarihinde Babil’in 6. kralı Hamurabi de  kanunlarıyla ünlü, 12 yy da Temuçin meşhur ‘yassa’ sıyla ama hiç biri Türkan hanım kadar toplumumuzda bilinmez.Türkan Şoray Kanunları medyada  daima övüldü, Şoray’ın ilkecilliğine örnek gösterildi kitaplara , belgesellere  geçti, o ‘kanun’larıyla ünlü bir  ‘Sultan’ oldu gönüllerde .
 Kanuni Sultan Türkan gibi bir şey.
İnkar edilemez bir kanuni  gücü oldu toplum üzerinde.
Sadece kendisi için çıkartmış olduğu  bu ‘kanun’ lar aslında  star ayrıcalığıydı ama Kanun dendi.

Bu tanımlama kendisin hoşuna gitmiş olmalı ki gene kitabında yapımcıların bu kanunları çıkarttığı zaman  kendisini boykot etme kararı alıp nasıl  ertesi gün kapısında sıralandığını anlatmış.

Türkan Hanım sonunda hepsine kabul ettirmiş yasalarını.

Hayatını anlattığı  ‘Sinemam ve Ben ‘ ( Musa Keser  ‘İşte 18 Maddelik Şoray kanunları ‘ 25 kasım 2012 tarihli  haberi) kitabından alıntılanan  18 maddelik Şoray Kanunları arasında ilginç maddeler var , yönetmene, baş rol erkek oyuncunun kim olacağına  Şoray karar veriyor.

Buradan anlıyoruz ki Şoray’la birlikte oynayan erkek baş rol oyuncuları da onun koyduğu kanunlar çerçevesinde varlar ,  ya da yoklar.

Çekimler ‘yalnızca ‘ İstanbul’da oluyor, Şoray İstanbul dışına çıkmıyor, mamafi bazı istisnalar olduğunu filimlerden görüyoruz .

Hem İstanbul dükalığından çıkmam diye kanun koy , hem Anadolu’yu feth et, bu da küçümsenecek bir olay değildir. Bütün Türkiye’nin kalbine İstanbul merkezli girmek kolay iş değil.

Çalışma saatlerini Şoray sabah 08:00 ile akşam 19:00 arası olarak 11 saat tespit etmiş, filim renkliyse onayıyla  çekim saatleri uzayabiliyor .

Kimse greve filan gitmiyor, herkes razı bu da işçi, emekçi sınıfı üzerindeki gücünü gösteriyor.

Patronları , emekçiyi, izleyiciyi avcunun içine alan müthiş bir kadın Türkan Hanım ve bunu yasal zeminde  ‘kanun’larıyla yapıyor.

Üstelik bu ‘Kanun’lar meclisten filan geçmiyor , kendi yapıyor ve uyguluyor.

Seslendirmelerde  gene onayı şart, malum kendi sesiyle oynamaya  hayli geç başladı.

En meşhur madde ise herkesin malumu  filimlerde açık sahneler ve öpüşme yasağı olması !

Özel yaşamıyla hayli çelişen bir madde deyip geçelim, ama kayda geçirmek zorundayız ki sanatta sınırları olan , muhafazakar bir  aktrist   ama gerçekte , özel hayatında hayli geniş düşünceli bir insan  , böylesi dünyada azdır genellikle tersidir .
Ama Şoray’ımız muhafazakar sanat ,   serbest yaşam tarzıyla ‘Muhafazakar Sanat’ doktrinin uygulayıcısı olmuş yıllar önce .
Durumu ‘ Muhafazakar sanat olmaz, Muhafazakar sanatçı ‘ olur diyen Dücane Cündioğlu’na sevgiyle haber ederim, olmuş !

Kendine hukuk, yasalar yapan bir aktrisi baş tacı yaptı bu ülke, şimdi Anayasayı nasıl yapacağını bilemiyor.
Türkan Hanıma sorun !

Barışa katkım olur düşüncesiyle yazdım bu yazıyı, bütün içtenliğimle

Türkan Hanım bu ülkede kadınlar üzerinde de çok etkili, kendisi için benim bildiğim iki şarkı bestelendi, güftelendi birincisi Nükhet Duru’dan gözleri üzerine bir sone gibi sözleri olan şarkı , ikincisi Demet Akalın’ın söylediği sözleri  Ayla Çelik’e ait son günlerin en hit şarkısı  Türkan.
‘ Dün gece bir filim seyrettim
canım çıktı ağlamaktan
O Türkan yok mu o Türkan
Yine öptürmedi dudaktan’

Dikkat ederseniz kadınların  şarkılarında Türkan Hanım var , erkekler bu konuda bildiğim kadarıyla pek  yoklar , bu da ilginç ve kayda geçsin.

Akillerin süresi doluyor , yeni anayasa yapılırken yeni akillere ihtiyaç olacaksa Türkan Şoray unutulmamalı .
Ne yalan söyliyeyim , gönlüm   halkına  kendi ‘Kanun’larını koymuş  ve kabul ettirmiş Türkan Hanımı Anayasa çalışmalarının ikna sürecinde görmek istiyor.
Sevgiyle
necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİ