forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

LAHMACUN VE THE NEWSROOM

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Bu yaz da medyanın ‘Lahmacun’ u sorun haline getirmesini tartıştık.  Bitmeyen  bir kurt masalıdır Lahmacun ve Cumhuriyet  Döneminde  nesilden nesile geçmektedir.

 

El kadar kıymalı pide ile didişen  bizden başka ülke duyulmamıştır   , dünya insanları yemekleriyle barışık yaşıyorlar , bizde ise lahmacuna rahat verilmez.

Bodrumda tanesi ,  akıllı bir işletmeci tarafından elli liraya satılınca gene lahmacun üzerinden siyasi , sosyolojik  analizlerin biri bitti öbürü başladı medyada .

Entelektüel  medyamız  ,  sosyolojik, siyasi, ekonomik analiz için sanki  Sahir Ozan’ın  Lah’ı elli kağıttan satmasını beklemişler  , bu ülkenin gazetecilerinin hep   dönüp geleceği yer ‘Lahmacun’ mu olacak …

Medyanın hali budur elimizden gelen lahmacundur.

Diziler, medya gündemleri ve siyaset birbirine paralel  bantlarda koştukça  ‘ Lahmacun’  daha çok dayak yer , güç  lahmacuna yetmektedir.

Hadise kilo verince , Can Bonomo  Alaçatı’da öpüşünce, ve şort mevsimi açılınca Lahmacun biraz gündemden düştü ise de ,  gene hortlayacaktır,  Sahir Ozan  zam yapıp tekini 100 dolardan  satsın bakın Hadisenin  zayıflamış  kıçı iddia ediyorum  Lahmacun karşısında gündemde ka-la-maz. Çünkü medyamızın esas konusu Lahmacundur.

Peki bizim medyanın  ikide bir pek öykündükleri , dizilerini arakladıkları ve birbirlerini ‘Adamı’ olmakla suçladıkları  ABD ‘nin   medyası nasıl bir bomba düşürdü bir bakalım ;

HBO’da  The Newsroom (Haberodası) adlı bir dizi yayınlanmaya başladı . Oskar ve Emmy ödüllü Sorkin’in Amerikan medyasını fena halde sıkıştırdığı  , entelektüel yorum ve popülist eğlencelik arasına sıkışmış  günün sermaye , siyaset  kontrolündeki  gazetecilik ve haberciliğin tartışıldığı bir dizi.

İçinde akıl olan bir prime soap.

Karakterler, pabuç dilli haberciler, gazeteciler, televizyoncular birbirlerine bir söyleyip bin cevap alıp veren tipler, eleştirdikleri medya günahlarının parçası oldukları ve kendilerinin de ‘etik’ dışına çoktan çıktıklarını asla inkar etmiyorar.

Şoven, seviyesiz, halkı küçük aldatılabilir yaratıklar gören , rating uğruna yenmedik halt kalmamış  medyanın hiç de gerçek olmayan ve olamayacak ama güzel bir masalı olan dizinin  kahramanları , içinde yaşadıkları kötülüklerin sonucunda medyanın yarattığı hiç de parlak olmayan geleceğin farkına varmış haberciler.

Jeff Daniels’ın canlandırdığı ‘Anchorman’ değişim yaptıkları haberlerde açılış konuşmasında ‘Ben seçim sonuçlarını yanlış okuyan, tahmin edemeyen , terör korkusunu körükleyen, tartışmalarda insanların içindeki cinleri çıkartmayı hedefleyen, ülkedeki tektonik yön değişimini göremeyen, finans sisteminin çöküşünün tehlikelerini gizleyen,binlerce genç savaşmaya gönderilirken sizin dikkatinizi başka şeylere yönlendiren Hudini gibi bir sihirbazlığın yaşandığı bir endüstrinin  lideriyim.diyor.

Dizi kızgın, öfkeli,yediği onca haltı aldatılmışlık, kullanılmışlığını itiraf eden gazetecilerin dizisi.

Sorkin , yazar , affedilmek, özür dilemek peşinde değil, daha müthişini yapmaya çalışıyor , kimi insanları aşağılayan , kimilerini yücelten  yayın pazarlamacılığına çomak sokuyor.

Ve elbette taraflaşmışları afişe etmenin zamanını tam da ABD’de ki seçimlere denk getirmiş.

Tavsiye ederim, elit izleyiciler için bir test bu dizi.

Aklınıza çok soru  geliyorsa ve pek çoğunun cevabını televizyonlarda bulamıyorsanız, ki entellektüelizm budur, soruların cevabını aramaktır ve bizim medyada her sorunun cevabını veren bilen ucubelerin Yandaş, Candaş fark etmez  artık tımarhaneye kaldırılma zamanı geldiğini düşünüyorsanız  The Newsroom’u izleyin, bizde taklidi bile imkansızdır.

Bu yüzden medyada en fazla yer alan , konuşulan diziler , komik ama gerçek kaldırılanlar oluyor !

Bu durumun siyasetçiler içinde geçerli olacağı kanaatindeyim , ne kadar çok medyada yer alırsan o kadar etkilersin palavrasına Egemen Bağış’da inanmış gözüküyor ki son haftalarda yer almadığı ekran yok , ne zaman yemek yiyor, ne zaman tuvalete gidiyor vakit bulup hayretler içerisindeyim , aile dostu Ajda Pekkan’da medyada hep yer aldı ama konserlere faydası yok !

Diziye dönecek olursak, her bir dizi bir dert anlatır , derdi olan yazar. Diziler gerçek değildir ama rahatlatır toplumu, sanal da olsa namus namustur.

Sorkin akıllı, namuslu bir iş yapmış.

Gamsız hayat Lahmacuna takılır.

Sevgiyle

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN