forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

SİZİ EVLENME VAADİ İLE Mİ KANDIRDILAR BEYLER?

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

necef_ugurlu_300NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Dünya geçmişiyle hesaplaşma sürecinde. Filmler, romanlar bu sürece şüphesiz önemli  katkıda bulunuyor. Her şeye bütün çıplaklığıyla yeniden  bakmayı göze alıyorlar.

 

Acıları, pislikleri , yanlışları , hakikatleri  estetize etmenin en sağlam yolu . Bizim eksiğimizdir, palavralarımız , karartmalarımızın en acı yanıdır.

J. Edgar filmi bu hesaplaşmaya bir örnek.  FBI’ı yarım yüzyıl yöneten  Hoover’ın ömrü  homoseksüeller, siyahlar ve komünistlerle didişmek ne kelime savaşla geçmiş .

Amerikan Başkanlarından Truman’ın  ,    Hoover ve FBI  için  hiç de iyi düşünceleri olmadığını   ‘ Gestapo veya gizli polis istemiyoruz . FBI bu istikamete eğilimli . Seks skandalları ve şantajla çamurlaşıyorlar …. Hoover insanları esir almak için gözünü bile verir ,bütün kongre üyeleri  ve senatörler ondan korkuyorlar’ mealinde yazdıklarından anlıyoruz. A.B.D’yi korkudan titreten bu adamın  ismine kurulan vakıf   filmin yönetmeni Eastwood’a   filimde  Hoover’ı açık eşcinsel ilişkisi olan bir şekilde canlandırmamasını şart koşmuş.  Bu nedenle filimde Hoover eşcinsel ama FBI da çalışan refiki Clyde Tolson’la açıkça eşcinsel bir ilişki , birliktelik yaşarken görmüyoruz, hayli trajik bir çift olmuşlar, kavuşmaz olmaları onları  nerdeyse Leyla ile Mecnun misali  Edgar-Clyde yapmış. Hoover’ın  tehdit, şantaj için kullandığı özel dosyaları  Amerikan siyasetinde ne kadar etkili oldu sorusunun cevabı bir kuşku olarak kalmış. Nixon’un  Hoover’ın ölümü ardından kamuoyuna  yaptığı  Hoover’i göklere çıkartan açıklamalarıyla  özel meclislerde  ise ağza alınmayacak küfürleri birbiriyle ciddi çelişiyor.

Bu hafta yüzleşme , hesaplaşmaları kayda geçiriyoruz. Bu gibi çalışmalara  arşivlerini açarak , itiraflarıyla bazı büyük şirketler bile katılıyor. Geçmişte  ne haltlar karıştırdıklarını kabul  ederek bir nevi vicdanlarını temizliyorlar. Edwin Black’in  çalışmaları bunlara örnek.

Bu hesaplaşma süreci  uygar toplumlarda estetiği, sanatsal hinliği ve edebi değeri olan yapıtlarla bambaşka boyutlar  kazanırken, adeta çöpler , pislik dönüştürülerek   eserler  ortaya çıkıyor , hakikatleri ortaya koyan eserler .

Bizde  hakim olan anlayış ise bu gayretleri ortaya koyan filimleri geriye çekerken  hamaset, ve düzeysizleri ortaya çıkartan bir stratejiyle bu süreci baltalıyor, bu hali de kayda geçirelim.

Ekranlarda kavgalardan  kafa karıştırma ve karartmalardan hala bu süreci ertelemek isteyeler var.

İtirafı  göze alan ayakta kalır gibi yaygın bir inanış da  hakim kılınmaya çalışılıyor  , itirafçılar arasında. ‘Tamam ben yaptım, aldatıldım  pardon’  diyen bile var !  Koskoca  adam sanki evlenme vaadi ile kandırılan genç kız !  İktidar  değişikliklerinde  pozisyon değiştirmeye  her daim hazır oldukları malum, lakin doktrinel değişiklerde yeni pozisyonlarını almaya hazır  olduklarını şimdi  itiraflarına ‘pardon’  ilave ederek  ilan ediyorlar !

Dördüncü Kuvvet Medya’nın düştüğü hale bakın ,bu adamlar gazeteci  ama işlerini yapacak  haber  verecek vakitleri olmamış memleketi idare etmekten , madem gazetecilik yapmaktan hoşlanmıyorsunuz sevdiğiniz işi yapsaydınız siyasete atılsaydınız. Bakın Oktay Ekşi  gel- gitleri de olsa  sonunda kesin kararını verdi !

Gazetecilerin  meslek birlikleri,  cemiyetleri, dernekleri  bu işe nasıl bakıyor, bu gazetecilerle ne yapacak  ,   bu soruyu  da kayda geçirelim.

Peki ne olacak şimdi? ‘Pardon’lar çıkalı  aklananlar çoğaldı mı diyeceğiz ?

İtiraflar  çorap söküğü olacak belli de  hesaplaşma  nasıl olacak  Hukuk devletine yaraşır bir şekilde ?  Bu soruyu kayda geçiriyoruz.

Mahvettikleri yaşamları nasıl tazmin edecekler , bu soruyu da kayda geçiriyoruz.

Patronları ekranlarda kahkahalar atıyordu , zor durumda olan Tarzan’lar anlaşılan.

Ben asıl bu çöplerden   dönüştürdükleriyle     sanatsal değeri olan filimleri  kimler yapacak  sorusunu kayda geçirmek istiyorum.

Kalıcı , koruyucu, arındırıcı olan  bu  filimler  olacak , gerisi yalan dünya.

Sevgiyle...

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN