forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

YENİ BİR İHBARCI SUBAY, YENİ BİR İHBAR MEKTUBU!

Aktif .

dursun_cicek
Türkiye, Albay Dursun Çiçek'in ikinci kez tahliye edilmesini tartışırken, yeni bir ihbar mektubu daha ortaya çıktı. İkinci ihbarcı subay, kendisini "Çiçek'le ilgili askeri savcılıkta yürütülen soruşturma kapsamında Bilgi Destek bilgisayarlarını inceleyen ekipte görev alan birisi" olarak tanıtıyor...
 
Zaman Gazetesi'nin haberine göre, İhbarcı subay, mektupla birlikte bilgisayarlardan kurtardığı dosyaları Ergenekon savcılarının yanı sıra Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a ve muhalefet partilerine de gönderdi. Belgelerde Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Şubesi'nde çok ciddi bir psikolojik harekat faaliyeti yürütüldüğü iddia ediliyor. Türkiye'nin il il fişlendiği belirtiliyor. Demokrasi, barış ve eşitlik gibi çağdaş kavramlar tehdit unsuru olarak zikrediliyor. TSK'ya yakın sivil toplum kuruluşlarına mitingler yaptırılması tavsiye ediliyor ve bakanlardan bürokratlara kadar birçok isimle ilgili kişisel bilgilere yer veriliyor. 'Millete Komplo' planını hazırlayan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, ıslak imzalı orijinal belgeye rağmen ikinci kez serbest bırakılmasının yankıları sürerken, yeni belgeler ortaya çıktı. Skandal fişlemelerin yer aldığı CD, Kaos Planı'nın basında yer almasından sonra Genelkurmay Karargahı'nda yapılan 'belge temizliğinde görev alan subay tarafından Ergenekon savcılarına ulaştırıldı. İkinci subayın "Ancak bu kadarını kurtarabildim." dediği CD'deki belgelerde, Genelkurmay Bilgi Destek Komutanlığı tarafından yapılan fişlemeler yer alıyor. Belgelerde, Başbakan'ın danışmanlarından bakanlara, eğitim örgütlerinden sivil toplum örgütlerine, gazetecilerden sade vatandaşa neredeyse toplumun tamamı fişlenmiş. İl il Türkiye'nin etnik ve mezhep yapısı çıkarılmış.

İkinci meçhul subayın Ergenekon savcılarının yanı sıra Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık ve muhalefet liderlerine gönderdiği CD'de kamuoyunu dehşete düşüren Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerde kullanılabilecek isimlerin doğum yeri, doğum tarihi şeceresi, ne iş yaptığı, vatanını ne kadar sevdiği ve ne kadar güvenilir olduğuna ilişkin değerlendirmeler yapılıyor. Ülkenin dört bir yanında birçok meslekle uğraşan isimlere personel kimliği verilmiş olması. Kayıtlarda Genelkurmay personeli olarak gösterilenler arasında ünlü isimler de var. Bunlardan bazıları araştırmacı-gazeteci-yazar Levon Panos Dağbağyan, Ergenekon tutuklusu Türk Ortodoks Patriği Ümit Erenerol, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü ve Ergenekon tutuklusu Sevgi Erenerol ve gazeteci Uğur Yıldırım var. Bu isimler Personel Bilgi Formu- 3. Tümen Komutanlığı isimli dosyada geçiyor. Bu 4 isim için şunlar deniliyor: "Vatana bağlılıkları tamdır. Güvenilirlerdir. Sır saklarlar. Arkadaşları ile iyi geçinirler. Muhitinde iyi tanınırlar. Zor koşullara mukavemet durumları yeterlidir."

Bunların dışında sıradan vatandaşların isimleri de personel bilgi formu dosyasında yer alıyor. Bu isimlerin altında da vatana bağlılığı, siyasi tutumu, cesareti, sır saklayıp saklayamayacağı, arkadaşları ile geçinme durumu, çevresinde nasıl tanındığı gibi konular ayrıntılı bir şekilde işlenmiş.

ADD mitingleri psikolojik harekâtın parçası

Albay Dursun Çiçek'in bilgisayarında çıkan psikolojik harekat faaliyet raporlarında yer alan bir diğer ilginç doküman ise adı Ergenekon soruşturmasında geçen Atatürkçü Düşünce Derneği ile ilgili. Gizli ibareli 'Harekat Başkanlığı Faaliyet Çizelgesi'nde yer alan açıklamada şu not düşülmüş: "TSK paralelinde hareket eden Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) dolaylı ve örtülü olarak desteklenmek suretiyle kitlesel gösterilerin yaptırılması (Örneğin Atatürkçü Düşünce Derneği'nin "İrticai Anayasaya Hayır" mitingi düzenlemesi)". Belgede, söz konusu örgütlere "faaliyetin kapsamına göre açık veya örtülü destek sağlanacağı" belirtiliyor.

Isparta'nın mezhep haritası çıkarılmış

 

Isparta başlığı altındaki verilerde il halkının tamamının hangi mezhebe bağlı olduğu belirlenmiş. Siyasi mezhepler başlığı altında Aleviler, Yeseviler, Bektaşiler bulunuyor. Fıkhi mezhepler bölümünde ise Şafiler ve Hanefiler yer alırken, İtikadi mezhepler içerisinde Sünniler ve Selefiler ayrımı yapılıyor. Farklı Din ve Mezheplerin durumu başlığında ise Süryaniler, Museviler, Hıristiyanlar tasnifi yapılmış. Hangi ilçede mevcut mezheplere bağlı kaç kişinin bulunduğu jandarma ekiplerince tespit edilmiş. Eğridir ilçesinde bulunan 2 kişi dahi rapora girmiş. Ayrıca mezhebe mensup olan kişilerin giyim tarzları bile fişleme kayıtlarına dahil olmuş.

Demokrasi, barış ve eşitlik tehdit unsuru

Psikolojik Harekat Daire Başkanlığı (Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Grup Komutanlığı)'nın sunumlarında barış, eşitlik, demokrasi, insan hakları ve adalet, 'tehdit' unsurları arasında sayılıyor. 'yeni değişiklik ile 10 DAKİKA KISA BRF. gnkur.bşk. 03 eyl.pdf' isimli dosyanın 23. sayfasında geçen sunumda 'Psikolojik harekat tehditleri' başlığı altında tehdit unsurları şöyle sıralanmış: Adalet, demokrasi, eşitlik, insan hakları ve barış.

Bakanlar da fişlenmiş

"Millete Komplo Belgesinin" altında imzası bulunan Dursun Çiçek'e ait bilgisayarda yer aldığı belirtilen belgeler arasında üst düzey bürokratlara ait fişlemeler de bulunuyor. "Kişilere Ait İstihbari Bilgiler (Kişisel İstihbarat)" isimli klasör içerisinde yer alan 7 adet word belgesinde bakanlar Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Egemen Bağış'ın yanı sıra Başbakanlık danışmanlığı yapmış Cüneyd Zapsu, Nabi Avcı, Ömer Çelik ve Yalçın Akdoğan'a ait kişisel bilgiler yer alıyor.

Şehit törenleri Eylem Planı kapsamında

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara gönderilen CD'de Psikolojik Harekât Dairesi'nin yönlendirdiği ve icra ettiği faaliyetler sunumlar halinde rapor edilmiş. "Yurtiçinde icra edilen / edilecek bilgi destek faaliyetleri" bölümünde yurt genelinde tertip edilen konferanslar ve gösterilerden fotoğraflarla afiş çalışmaları yer alıyor. Bu faaliyetler arasında, şehit ve gazilerle ilgili programlar özellikle dikkat çekiyor. Buna göre Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Bilgi Destek Birimi'nin gazetelere ilan verdiği, değişik şehirlerde sivillere yönelik konferanslar düzenlediği ve halka açık anma törenleri tertip ettiği görülüyor.

Ülke il il fişlenmiş

Kurmay Albay Dursun Çiçek'in bilgisayarından çıkan belgelerde Türkiye'nin il il fişlendiği ortaya çıktı. Ergenekon davasını yürüten savcılara gönderilen üçüncü ihbar mektubunda yer alan gizli ibareli istihbarat raporlarında çarpıcı tespitler yapılıyor. Savcılara ulaşan belgelerde Kırşehir isimli klasörde, ildeki sivil toplum kuruluş temsilcileri, özel okul ve dershane çalışanları, siyasi parti yöneticileri ve kanaat önderleri, "dine bakışları, siyasi eğilimleri, ekonomik güçleri, toplumdaki saygınlığı" gibi başlıklar altında sınıflandırmaya tabi tutuluyor. Özel okul ve dershanelerde çalışan öğretmenler, radikal dinci grup sınıflandırılması içine alınarak, özel kimlik bilgileri, dershanedeki pozisyonları gibi birçok bilgiye yer veriliyor.

http://www.zaman.com.tr/

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN