forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MEDYADA ÖZDENETİM UYGULAMALARI VE OMBUDSMANLIK TARTIŞILDI

Aktif .

kullalar_panel
UNESCO ve Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen bir proje kapsamında "Türkiye'de etkin medya özdenetimi ve haber ombudsmanlığı mekanizmaları" konusu tartışıldı. 
 
UNESCO ve Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen ''IPA 2007 Güneydoğu Avrupa Sivil Toplum Medya Bölgesel Programı: AB Normlarına Uyum İçin Katkı'' projesi çerçevesinde düzenlenen ''Türkiye'de Etkin Medya Özdenetimi ve Haber Ombudsmanlığı Mekanizmaları için Yuvarlak Masa Toplantısı'' medya temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
İstanbul Politikalar Merkezi'nde Sabah Gazetesi Okur Temsilcisi Yavuz Baydar'ın yönetiminde gerçekleşen toplantıda Proje Danışmanı Ognian Zlatev, projeyle ilgili bir sunum yaparak bölgeyle ilgili bir çerçeve ortaya koydu.
 
Zlatev, Balkanların Batısında uluslararası medya sahipleri görülürken, Türkiye'de yerli bir medyanın mevcut olduğunu, bu iki yapının başlangıçları farklı olsa da paylaştıkları sorunların ortak olduğunu dile getirdi. Batı Balkanlarda medyadaki standartların çok yüksek olmadığını ve toplumun kaliteden şikayetçi olduğunu anlatan Zlatev, Sırbistan'da medya sistemi ve etiği ile ilgili tartışmaların sürdüğünü söyledi.
 
Toplantıda ''Özdenetim aracılığıyla mesleğe saygı ve güven nasıl yaratılabilir?'' başlıklı bir konuşma yapan Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi, Zaman ve Today's Zaman gazeteleri köşe yazarı Dr. Şahin Alpay da, demokratik bir toplumda medyaya neden ihtiyaç olduğunun farkına varılması gerektiğine dikkati çekti.

Demokrasinin işlemesi için vatandaşların üst düzey bilgi, farklı ve kaliteli yorumlara ulaşabilmeleri, medyanın toplum sorunlarını konuşulduğu bir ortam haline gelmesi gerektiğini anlatan Alpay, medyanın güç sahiplerinin kanunlara, ahlaka, demokrasiye aykırı davranışları olup olmadığının denetlemesi yani 4. kuvvet olma işlevinin de önemli olduğunu kaydetti.
 
Bütün bunların yapılabilmesi için medyanın ifade ve diğer özgürlüklerinin kısıtlanmaması, medyanın gerek hükümet, devlet, gerekse medya patronlarından editoryal olarak bağımsız olması gerektiğini söyleyen Alpay, medya patronları ile devlet arasında bir duvar örülmesi gerektiğine işaret etti.

''BİZİ DAHA GÜÇLÜ KILAR''
 
Dünya Ombudsmanlar Örgütü (ONO) Başkanı ve The Observer Okur Editörü Stephen Pritchard, ''Haber Ombusmanlığı ve ONO - Bugün ve yarının medyasında özdenetim için etkin küresel model'' başlıklı konuşmasında İngiltere'de medya ombudsmanlığı mekanizmasının zor kabul edildiğini, ilk başlatan The Guardian gazetesinin yanı sıra The Observer'ın da 8 yıldır bu müesseseyi kurmuş olduğunu anlattı.
 
Habercilikte güvenilirliğin satışları arttırdığına dikkati çeken ve omdusmanlık mekanizmasının şeffaflık getirerek okuyucuya güven verdiğini belirten Pritchard, yapılan bir araştırmaya göre okur editörü olan gazetelerin okurların yüzde 70'inin güvenini kazandığının görüldüğünü söyledi.

Mekanizmanın, şikayetlerin mahkemeye intikal etmeden önce çözülmesi açısından da önemli olduğunu söyleyen Pritchard, İngiltere'de şikayetler için Basın Konseyi ve Basın Şikayetler Komisyonu bulunduğunu, bunların dışında gazetelerin de belli davranış kuralları olduğunu kaydetti. Pritchard, ''Gazeteciler kendileri etik kurallarını oluşturabilirler bu bizi daha güçlü kılar'' dedi.
 
''BELKİ REFORMA İHTİYAÇ VAR''
 
Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Mehveş Evin de, ''Medyada Etkin Özdenetim İçin Nasıl Bir 'Basın Konseyi' Modeli'' başlıklı konuşmasında Türkiye'de bağımsız, reform geçirmiş, yeni bir Basın Konseyi ihtiyacı olduğunu vurguladı.
 
İrlanda'daki yapıyı örnek gösteren Evin, bu ülkedeki konseyin sadece gazetecilerden oluşmadığını, akademisyenler ve sivil toplumdan da insanların yer aldığını anlattı.
 
Basın meslek ilkelerinin bazılarının uygulamasında sorun yaşandığını söyleyen Evin, ''Bazı maddeleri yenilemeye ve belki de reforma ihtiyaç var'' dedi. Evin, konseyin finansmanının da bağımsızlığı açısından önem taşıdığını, konseyin iş güvenliği ve çalışma koşullarının iyileştirilmesiyle de ilgili bir şeyler diyebilmesi gerektiğini ifade etti. Evin, ''Reforme, daha bağımsız bir basın konseyinin, hükümet-gazeteciler arasındaki gerginlikleri büyük sonuçlar doğurmadan çözeceğine inanıyorum'' dedi.
 
ZAMAN GAZETESİ
 
Toplantının ikinci bölümündeki tartışmalarda Prof. Dr. Haluk Şahin, ''Biz biraz Basın Konseyi ve ombudsmanlık gibi modası geçmiş şeylerden bahsediyoruz'' diyerek, medyanın dijital dönemde karşı karşıya kaldığı sorunlarla, klasik medya çalışanlarının işsizlik tehlikesine değindi.
 
Haluk Şahin, Alpay'a ''Fethullah Gülen cemaatine ait olduğu bilinen bu gazetenin hükümet, devlet ve sermaye açısından ne kadar bağımsız olduğunu, sermaye yapısını, Fethullah Gülen hakkında gazetede eleştiri yayımlanıp yayımlanamayacağını'' sordu.
 
Alpay da, ''yurt dışında dini temelli pek çok medya kuruluşu olduğunu'' ifade ederek, ''Gülen cemaatinin Türkiye'de din temelli örgütlenmelere karşı devletin laiklik anlayışından gelen korkularla ve baskılar sebebiyle şeffaflaşamadığı'' görüşünü savundu. Zaman Gazetesi'nde de ''hiçbir gazetede olmadığı gibi editoryal bağımsızlık olmadığını'' öne süren Alpay, ''gazetenin okuyucusu, çalışanları ve destekleyenlerinin Gülen'e saygısı sebebiyle bu şekilde yayın yapılmadığını'' iddia etti. Alpay ''Zaten Gülen'e saygısı olmayanların da bu gazetede çalışmalarına imkan bulunmamaktadır'' dedi.
 
''Fikri açıdan geniş bir yelpazeyi temsil eden Zaman'ın referans gazete olma yönünde ilerlediğini'' söyleyen Alpay, ABD'deki ''The Christian Science Monitor'' gazetesini de örnek gösterdi.
 
 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN