forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Dünya medyası Erdoğan'ın zaferini böyle duyurdu...

Aktif .

milletin-adami-7Türkiye'de bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini dünya basını da yakından takip etti.

WALL STREET JOURNAL

Amerika'da yayınlanan Wall Street Journalgazetesi şimdiye kadar açılan sandıklarda oyların yüzde 50'den fazlasını alan Erdoğan'ın zaferini ilan ederecünü pekiştireceğinin olası olduğunu yazdı.

Gazete Erdoğan'ın yerel siyasette düşük bir profili olan diplomat Ekmeleddin İhsanoğlu ile Kürt nüfusunun umudu genç siyasetçi Selahattin Demirtaş'a karşı yarıştığını ifade ederek 60 yaşındaki Erdoğan'ın kamu oyunu bölmesine karşın Türkiye'nin bugüne kadar gelen en popüler politikacısı olduğunu yazdı.

FINANCIAL TIMES

İngiltere'de yayınlanan Financal Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın bugün yapılan ilk Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önde gittiğine vurgu yaparak ilk sonuçlara göre Erdoğan'ın yarışı önde götürdüğü ve oyların yüzde 50'sinden fazlasına sahip olarak ikinci tura kalmasına gerek olmayacağını yazdı.

Seçimlerin ülke için potansiyel bir dönüm noktası olarak görüldüğü yorumunu yapan gazete, Ortadoğu ve Avrupa'nın ortasında kalan Türkiye'nin Amerika ve Avrupa Birliği ilişkilerinin soğuk olduğunu yazdı.

WASHINGTON POST

Amerikan Washington Post gazetesi de henü resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ülkenin ilk doğrudan yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önde olduğunu belirterek Erdoğan'ın Türkiye'nin güçlü lideri olarak yerini sağlamlaştırdığını yazdı.

Gazete, Türkiye'deki haber ajanslarına dayanarak açılan oyların yarısından fazlasını alan Erdoğan'ın karşısındaki rakibi İhsanoğlu'nun yüzde 35, Selahattin Demirtaş'ın ise yüzde 8 oranında oya sahip olduğunu aktardı.

DEUTSCHE WELLE

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle ise oylarının neredeyse tamamının açıldığı Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ın lider gittiğini belirtti.

Yayın kuruluşu, 60 yaşındaki Başbakan Erdoğan'ın oyların yüzde 53'ünden fazlasını alarak beş yıllık cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasının büyük olası olduğunu aktardı.

 

ALMAN BASINI: “ERDOĞAN AÇIK BİR ZAFER KAZANDI”
Alman basını Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarını ilk haber olarak duyurdu. Haberlerde Recep Tayyip Erdoğan'ın açık bir zafer kazanarak Türkiye'nin yeni cumhurbaşkanı olduğu bildirildi.

Die Welt: "Erdoğan Cumhurbaşkanlığını Yüzde 50'den Fazla Oyla Kazandı"
Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimi bitti. Başbakan Erdoğan seçimi birinci turda net bir sonuçla kazanarak yeni cumhurbaşkanı oldu.

Bild: "Sultan Kazandı"
Cumhurbaşkanlığı seçiminin favorisi önde. Otoriter devlete giden yol açılmış görünüyor. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mutlak çoğunlukla seçimi kazandı.

Die Zeit: "Erdoğan Yeni Cumhurbaşkanı Oluyor"
Sonuçlara göre Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazandı. Erdoğan seçim zaferinin ardından İstanbul'da bir camide dua ettikten sonra Ankara'ya gidecek.

taz: "Erdoğan İlk Turda Zafer Kazandı"
Başbakan seçimde oyların büyük kısmını aldı. Seçimin ikinci turu yapılmayacak.

n-tv: “İlk Turda Açık Başarı”
Erdoğan Türkiye'nin cumhurbaşkanı oluyor. Erdoğan seçimi ilk turda kazandı. Muhalefet seçim kampanyasındaki engellerden şikayet etti.   

Der Stern: "Tartışmasız ve kutuplaştırıcı: Güç adamı Erdoğan"
Cumhurbaşkanlığı seçimleri yeni bir Türkiye vaat eden Erdoğan'ın gücüne güç katacaktır. 2002 yılından bu yana AKP hiç bir seçimi kaybetmedi. Erdoğan'ın seçimi ilk turda kazandı. Erdoğan uzlaşma arayan bir diplomat değil. Aksine: O savaştan korkmayan ve Türkiye'yi kutuplaştıran bir güç adamı.

Frankfurter Allgemeine: "Erdoğan'ın zaferi"
Bu onun siyasi kariyerinin doruk noktası. Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk doğrudan seçilmiş cumhurbaşkanı olarak hayatının en önemli hedefine ulaşmıştı.

Der Spiegel: "Türkiye güçlü adamdan yana oy kullandı"
Türkler, Başbakan Erdoğan'ı salt çoğunluk ile ilk turda yeni cumhurbaşkanı seçti. Erdoğan gelecekte muhafazakâr İslami fikirlerini uygulamaya devam edecek. Başkanlık sistemi, onun daha otoriter olmasına yol açacak.
 

 

Balkan medyası yakından takip etti
    Seçim sonuçları, Anadolu Ajansının (AA) BHS yayını ile bölgedeki medya  kuruluşlarına ulaştırılırken, başta Bosna Hersek olmak üzere tüm Balkan  ülkelerinin önemli yayın organları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zaferinin  manşetlerinden duyurdu.

    Bosna Hersek'teki ''Oslobodjenje'' gazetesinin internet sitesinde,  ''Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçildi'' başlığı ile  verilen haberde, Erdoğan'ın oyların yaklaşık yüzde 54'ünü alarak Türkiye'nin yeni  cumhurbaşkanı seçildiği belirtildi.

Haberin detaylarında, Erdoğan ve diğer cumhurbaşkanı adayları  Ekmelettin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş'ın İstanbul ve Ankara'da aldıkları oy  oranlarına da yer verildi.
Haber portalı ''Vijesti'' de Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçimi ile  ilgili yayımladığı haberde, ''Türkiye'nin yeni cumhurbaşkanı Erdoğan'' başlığını  tercih etti. Haberde ayrıca, oyların yüzde 99'unun sayımının tamamlandığına ve  sayılan oyların yüzde 52'sini alan Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'nin 12.  cumhurbaşkanı olduğunu belirtildi. Haberin detaylarında, Erdoğan'ın Haliç Kongre  Merkezi'ndeki konuşmasına da yer verildi.

Ülkenin önemli haber sitelerinden ''klix''in ''Recep Tayyip Erdoğan  Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçildi'' başlığı ile duyurduğu haberde, resmi  olmayan sonuçlara göre Başbakan Erdoğan'ın oyların yüzde 51.46'sını alarak  Türkiye'nin yeni cumhurbaşkanı seçildiği kaydedildi.

Sırbistan medyası
Cumhurbaşkanı seçimi, Sırbistan medyasında geniş yer buldu.  Sırbistan'ın resmi haber ajansı TANJUG'un ''Erdoğan, oyların yüzde 52'sini alarak  seçimleri kazandı'' başlığı ile verdiği haberde, oyların yüzde 99'unun  sayıldığını ve resmi olmayan ilk sonuçlara göre Başbakan Erdoğan'ın seçimleri  kazandığı ifade edildi.

    ''Blic'' gazetesinin internet sitesinden yayımlanan haberde ise  ''Erdoğan, yeni cumhurbaşkanı seçildi'' başlığı kullanıldı. Haberin detaylarında,  Erdoğan'ın seçim sonuçlarının netlik kazanmasının ardından İstanbul'daki Eyüp  Sultan Camisi'ne giderek namaz kıldığı ve bunun Osmanlı sultanlarına ait bir  gelenek olduğuna dikkat çekildi.
Haberde ayrıca, Erdoğan'ın Haliç Kongre Merkezi'ndeki kısa  konuşmasından da ifadelere yer verildi.
Sırbistan'ın önemli televizyon kanallarından ''B92''nın ''Erdoğan yeni  cumhurbaşkanı'' başlığı ile yayımladığı haberde, Başbakan Erdoğan'ın oyların  yüzde 52'sini alarak Türkiye'nin yeni cumhurbaşkanı olduğu kaydedildi.

Arnavutluk medyası
Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçiminin dikkatle takip edildiği bir diğer  ülke ise Arnavutluk.
Arnavutluk'un en önemli haber sitelerinden ''balkanweb'', ''Resmi  olmayan sonuçlara göre Erdoğan ilk turda kazandı'' başlığını kullanırken, resmi  haber ajansı ATA da Erdoğan'ın galibiyetini takipçilerine duyurdu. ATA'nın  haberinde Erdoğan'ın siyasi kariyerine ilişkin bilgilere de yer verildi.

Kosova medyası
Yoğun bir Türk nüfusun yaşadığı Kosova'da da Türkiye'deki  cumhurbaşkanı seçimleri yakında takip edildi.
''Kosovaport'' haber sitesinde ''Türkiye'nin 12. cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'' başlığı ile yayımlanan haberde, Erdoğan'ın oyların yaklaşık  yüzde 53'ünü alarak resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı  seçildiği belirtildi.
Haberde, seçim sonuçlarını İstanbul'da takip eden Erdoğan'ın Ankara'ya  geçerek, seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirme konuşması yapacağı detayına da  yer verildi.

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN