forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Taraf Oral Çalışlar'a karşı saldırıya geçti...

Aktif .

Oral Çalışlar'ın "Taraf bir projedir" şeklindeki sözü ortalığı karıştırdı. Cumartesi günü birinci sayfadan Çalışlar'a cevap veren Taraf, yazarları vasıtasıyla Oral Çalışlar'a sert ifadelerle yüklendi. 

Namık Çınar ve Hüseyin Özay bugünkü köşelerini Oral Çalışlar'a ayırmışlar. Özellikle Hüseyin Özay'ın yazısında kullanılan ifadeler dikkat çekici. Gazetenin Ankara Temsilcisi Hüseyin Özay, Çalışlar'la ilgili bazı iddiaları gündeme getirmiş... 

Hüseyin Özay'ın yazısı...  

Oral Bey, sen kimin projesisin?

Taraf’ın bir proje olduğunu, ayda 1.5-2 milyon dolar zarar ettiğini iddia eden Oral Çalışlar, tüm kamu kurumlarının, “inceleme” yapmak için sıraya girdiği gazeteye, dışarıdan “tek kuruş” kaynak aktarmanın mümkün olmadığını bilmiyor mu?

 Taraf’ın, “3 ay” genel yayın müdürlüğünü yürüten Radikal Gazetesi Yazarı Oral Çalışlar, Doğan Grubu’na ait CNN TÜRK televizyonunda, “Taraf’ın bir proje olduğunu ve ayda 1.5-2 milyon dolar zarar ettiğini” söyledi. Üç aylık dönemde gazeteyi daha çok “kafeteryadan yönetmeyi tercih eden” Çalışlar, bununla da yetinmedi ve “gazetenin sahiplerinin bu zararı karşılayacak herhangi bir işlerinin olmadığını, Taraf’ın birileri tarafından 7 yıldır finanse edildiğini iddia etti.

Taraf Gazetesi, 15 Şubat tarihli sayısında, Çalışlar ve “proje arkadaşlarına”, “Ne biliyorsanız açıklayın. Bildiklerinizi Taraf’ta yayınlamaya hazırız” çağrısında bulundu. Çalışlar ve arkadaşlarından bir yanıt gelmeyince, bari “projenin perde” arkasını biz anlatalım dedik:

Öncelikle, açıklamanın “ekonomik boyutundan” başlayalım... Üç aylık “müdürlük” döneminde, “maaşını almanın” dışında gazetenin ekonomik hiçbir işini karışmayan Çalışlar, gazetenin aylık 1.5-2 milyon dolar (yaklaşık 3-4 milyon lira) zarar ettiğini dolayısıyla, dışarıdan birilerinin kaynak aktardığını öne sürüyor. Tüm kamu kurumlarının, “inceleme” yapmak için sıraya girdiği gazeteye, dışarıdan “tek kuruş” kaynak aktarmanın mümkün olmadığını Çalışlar’ın bilmemesi mümkün mü? İmzalanan her evrakın bir nüshasının Maliye müfettişlerine gönderildiğini bilmiyor mu? 7 yıldır devam eden tüm incelemeden, gazetenin alnı ak olarak çıktığını ve en küçük bir açık bulunsaydı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bunu meydanlarda kullanıp kullanmayacağını, Çalışlar’ın iddialarına dayanak gösterdiği yazı işleri müdürleri bilmiyorlar mı?

Herkesten iyi biliyorlar... Ancak, “kendileri istifa edince” gazetenin kapanacağını zanneden Oral Bey ve arkadaşları, yeni bir “Taraf’ı yıpratma projesini” hayata geçirdiler. Bu proje de öncekiler gibi boşa çıkacak...

Kirli tezgâh ile Taraf’ı köşeye sıkıştırmak isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacak. Bu projenin fitilini ateşleyen Oral Çalışlar, sadece bu dönem değil kritik dönemlerde üstlendiği rollerle, devletin hücreleri tarafından iyi biliniyor...

Yazının kaynağı.... 

NAMIK ÇINAR'IN YAZISI... 

Birkaç gün önce Oral Çalışlar TV’ye çıktı ve dedi ki; “Benim kanaatim odur ki, Taraf bir projedir. Hiç şüphe duymaksızın eminim bundan! ”

Bir de ne ekledi, biliyor musunuz? “Bunları çözecek olan ben değilim, yargıdır ” dedi. Orayı adres gösterdi.

Hepi topu üç ay yayın yönetmenliği yapmış, onu da Başbakan’ın âkil adam görevlisi olarak gezilerde tüketmiş birinin, dört senedir yazı yazdığım bu gazeteyi iktidar hesabına lekelemeye kalkışmasını, bana karşı da yapılmış bir saygısızlık olarak görürüm.

İnsan bir gazeteden ayrılabilir, ona kızabilir, küsebilir, hattâ eleştirebilir de. Fakat düşman kesilmesi ve onu yok etmeye çalışması için nasıl bir sebebi olabilir ki?

Hükümetin el sürmekten kaçındığı işlere koştuğu kirli maşa bir taşeron olarak, tıpkı diğer ayrılanların bir bölümü gibi, asıl kendisi proje, bana kalırsa.

http://www.taraf.com.tr/ 

TARAF'IN ORAL ÇALIŞLAR'A VERDİĞİ CEVAP...

Taraf ’ın üç ay genel yayın müdürlüğünü yapan Radikal Gazetesi Yazarı Oral Çalışlar, dün Doğan Grubu’na ait CNNTürk televizyonunda, ispatlamak zorunda olduğu bir iddiada bulundu.

Çalışlar, bu gazetede, daha önce çalışan dört yazıişleri müdürünün kendisine anlattıklarından, “Taraf ’ın tam bir proje olduğuna kesin kanaat getirdiğini” söyledi.

Sözünü ettiği yazıişleri müdürleri Markar EsayanKurtuluş TayizYıldıray Oğur ve Tuncer Köseoğlu.

Bu insanlar, bu gazetede beş yıl içinde “Taraf ’ın bir proje olduğunu” anlamışlar ve Çalışlar’a bunu ayrıntılarıyla anlatmışlar.

Şimdi biz bu beş kişiye açık bir çağrı yapıyoruz.

“Taraf ’ın bir proje” olduğunu nasıl anladığınızı...

Bunun kimin projesi olduğunu...

Siz burada çalışırken bunun proje olduğunu size hangi olayların gösterdiğini...

Hangi haberlerin verilişinden bu sonucu çıkardığınızı...

Sizin böyle düşünmenize yol açan haberler konusunda gazetede yapılan tartışmalarda neler konuşulduğunu...

Kısaca bildiğiniz her şeyi yazın. Biz kelimesine, noktasına, virgülüne dokunmadan yazdıklarınızı yayımlayacağız. Sizin bildiğiniz gerçeği herkes öğrensin. Biz de öğrenelim.

Şu anda genel yayın müdürümüz olan Neşe Düzel’in de aralarında bulunduğu gazetenin kurucuları da sizin bildiğiniz gerçeği öğrensin.

Siyasi iktidarın, “camide içki içtiler”“Kabataş’ta başı örtülü kadına tacizde bulundular”türünden korkunç yalanlar söylediği... Onun bu yalanlarını destekleyen ve yayan yandaşların bulunduğu... Kısacası medyanın, “Alo Fatih” hattına bağlandığı bu rezil dönemde, eğer becerebilirseniz, sizi dürüstlüğe ve açıklığa çağırıyoruz.

Yoksa televizyonlara çıkıp öyle lafları eğip bükerek, bir söylediğinden biraz sonra çark etmek, “öyle de söylemedim” diyerek belirsiz kavramlar içinde dolaşıp bir gazeteyi suçlamak çok alçakça ve aşağılıkça bir davranıştır.

Sizi aşağılık ve alçak olmaktan kurtarmak istiyoruz.

Gelin anlatın.

İstediğiniz kadar da uzun ve ayrıntılı anlatın. Hepsini yayımlayacağız.

Görelim bakalım “proje” neymiş? Siz neymişsiniz?

Bekliyoruz.

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN