forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

"Dershane" tartışmasına nasıl bakmalı?

Aktif .

dersane-mansetDershanelerin kapatılmasıyla ilgili medya üzerinden süren tartışma karşılıklı iddialarla sürüyor. 

Zaman Gazetesi'nin önceki gün dershanelerin özel okula dönüştürülme projesinin taslağını yayınlaması, sonrasında başlayan polemik ve karşılıklı söz düellosu ilginç bir hal almaya başladı. 

Gülen Cemaati'ne yakın medya organları dershanelerin kapatılmasıyla ilgili hükümete sert eleştiriler yöneltirken, Sabah, Star, Yeni Şafak ve Akit gibi gazeteler de karşı yayınlar yapıyor. 

Doğan Grubu, Ciner Grubu ve Demirören Grubu ise bu tartışmaya daha mesafeli yaklaşıyorlar. 

CHP'ye yakın Cumhuriyet, Yurt ve Sözcü gibi gazeteler ile Hükümete her konuda muhalefet eden köşe yazarları ise Hükümet-Cemaat tartışmasından memnun gözüküyor. 

Bazı köşe yazarlarının ise yazdığı gazetenin tavrına göre pozisyon aldığı görülüyor. 

BU TARTIŞMADA ORTADA DURANLAR... 

Bu aşamada Fehmi Koru'nun bugün Star Gazetesi'nde yayınlanan yazısı önem arzediyor. Koru, Dershaneler üzerinden yapılan tartışmada iki tarafa da 'itidal' çağrısı yapmış... 

Koru, Dershane tartışmasında iki tarafa da kendini yakın hissedenlerin bir anlamda tercümanı olmuş... 

(...) 

Her şeyin seçimlere kilitlendiği bir ortamda siyasi sonuçları olabilecek böyle bir girişimin iktidar partisine bir yararı olabilir mi? Hiç kusura bakılmasın, gözümün önünden soruya cevap teşkil edebilecek bütün ihtimalleri geçiriyorum; hiçbiri bana makul gelmiyor... Dershanelerin illâ kapatılması gerekse bile, şu sıralarda pek çok konuda yapıldığı gibi, bu tasarrufu seçim-sonrasına ertelemek gözüme daha makul görünüyor. Arada geçecek sürede dershane kapatmanın gereklerini topluma —ve tabii bu arada Hizmet’e gönül verenlere de— anlatıp benimsetmek daha siyasi bir tavır olurdu.

Kusura bakmasınlar, ama ‘Hizmet’ hareketi için dershanelerin önemini bilmekle birlikte, hükümetin kapatma ısrarına verilen tepkileri anlamakta da zorlanıyorum. Böyle durumlarda geçmişte çok farklı tavırlar sergilemiş, kendine ve bağlılarına güvenen bir ‘Cemaat’ bu; “Okulları zararlı mı görüyorsunuz; işte anahtarları” denmiş ve karşı-tavırların değişmesi bu sayede sağlanmıştı.

Şimdi ise, bir siyasi tasarrufa sanki siyaseti etkilemeyi amaçlayan tepkiler veriliyor...

Dershaneler kapatıldığında her şey sona erecek, ‘Hizmet’ akamete uğrayacak, yapılanlar boşa gitmiş mi olacak?

Öyle olmayacağını biliyoruz. Dershanelerin yıllardır yürüttüğü faaliyetler önlerine engel çıkartıldığı için sürdürülemeyecekse, onların bir başka ihtiyaca cevap verecek biçime sokulmasıyla pekâlâ yola devam edilebilir ve arada zorunlu oldukları ortaya çıkınca dershanelerin tekrar açılması beklenebilir(di)... Yapılmak isteneni engellemek üzere ortalığın ayağa kaldırılmasının seçilmesi, hiç de ‘Hizmet’ yolu olarak görünmüyor gözüme...

Verilmek istenen, siyasi sonuçlar doğurması beklenen bir mesaj ise, tutulan yol yine pek akıllıca değil... Savaş için daha doğrudan, daha etkili ve daha az yıpratıcı bir konu seçilebilirdi.

(...) 

 Fehmi Koru'nun yazısının tamamı için tıklayın... 

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN