forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Ayşe Arman'ın polisleri cast ajansından mı?

Aktif .

ETİKETLER:Ayşe Arman

ayse-arman-cevikHürriyet yazarı Ayşe Arman'ın, birlikte poz verip röportaj yaptığı polis kostümlü kişileri, Çevik Kuvvet polisi diye tanıtmıştı. 

Hürriyet Pazar günü, Ayşe Arman'ın Taksim'de görev yapan Çevik Kuvvet polisleriyle yaptığını belirttiği bir röportaj yayınladı.

Ancak haberde kullanılan fotoğrafta bir gariplik vardı. Çünkü fotoğraflar stüdyo ortamında çekilmişti ve konuşanların isimleri yoktu... 

İlk gün Pazar ilavesinde ve gazetenin birinci sayfasında yer alan röportaj, dünden itibaren birinci sayfadan düştü.  

Gezi Parkı'na destek veren Ayşe Arman'ın röportajı, dün Hürriyet'in sadece iç sayfasında kaldı. 

TAKVİM SAHAYA İNDİ...

Takvim Gazetesi ise Ayşe Arman'ın yer aldığı fotoğraftaki polislerin gerçek olmadığını savunduğu manşetle dün okurlarının karşısına çıktı. Haberde de yukarıdaki fotoğraf kullanılmış ve Ayşe Arman'a gönderme yapılarak 'İşte gerçek çevik kuvvet' denmişti. 

aysearman-maske

Takvim'e göre, Arman'ın röportajındaki çelişkiler şunlar...

* İlk gün, "Taksim'de görev yapan Çevik Kuvvet'te görevli 4 polis ile görüştüğünü" yazmıştı. Dün bunların 2'sinin Çevik Kuvvet'ten 2'sinin de sivil olduklarını belirtti. 

* Önce stüdyo fotoğrafı çektiren Arman, dün 4 polis memuru ile bu kez açık havada poz verdi. Bu da Arman'ın TAKVİM'in tespit ettiği gibi önceki polislerin konu mankeni olduğunu kabul ettiğini gösterdi. 

* Arman Çevik Kuvvet'te görevli bir polisin, eve gidemediğini ailesinden 17 gün uzak kalarak yeni doğan bebeğini gizlice Taksim'e getirilmesi ile görebildiğini anlattı. Bunun üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü yaptığı araştırmada, böyle bir doğan bebek ve görüşme izine rastlanılmadığını belirtti. 

Arman, görüştüğü polislerin tüm emniyet mensuplarını temsil etmediğini yazmak zorunda kaldı. Yaş ve meslek kıdemleriyle ilgili çelişkisini de "Meslekten ihraç edilmemeleri için yaşlarına dokunmadım. Teşkilatta kaldıkları süre bilgisini değiştirdim. Orada bir yanlış yapmışım" şeklinde düzeltti. 

EMNİYET YALANLADI

Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman'ın 4 polis memuruyla stüdyoda yaptığı röportaj ilk günden itibaren tartışılmaya başlanmıştı.

Röportajda polis memurlarınden biri Gezi Parkı eylemlerindeki müdahaleyle ilgili olarak, "40 saat uyumayan birinden ne bekleyebilirsin? Gerçekten insanlıktan çıkıyoruz. Çıktık. Vicdanımız rahat mı? Kendi adıma değil. Sosyal medyada yayınlanan bütün o şiddet görüntülerini ben de izledim. Kabul ediyorum, vahşet. Ben de bazı şeyler yaşadım, yaşattım, o görüntüleri televizyondan izlediğimde, 'Bu, ben olamam!' dedim." ifadelerini kullanmıştı. 

EMNİYET YALANLADI 

İstanbul Emniyeti, Ayşe Arman'a röportaj veren kişiler için "İzin almış ya da almamış, hiçbiri Çevik Kuvvet'ten değil" açıklamasını yaptı. Emniyet yetkilileri Hürriyet Gazetesi'nde yayımlanan söz konusu röportajda yer alan kişiler için "Çeşitli suçlardan dolayı sürülen polis memurları" ifadesini kullandı.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN