forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Taraf ve Sözcü'nun 'Haber' kardeşliği...

Aktif .

taraf-sozcu-davutogluTaraf ve Sözcü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla ilgili servis edilen bir haberde pişti oldu... 

Taraf Gazetesi sürmanşetten, Sözcü Gazetesi ise manşetten Ankara TED kolejinde okuyan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun oğluna fakirlik bursu verildiğini iddia etti. 

Oysa gerçek daha farklıydı... 

TED koleji yönetimi burs almaya hak kazanan başarılı öğrencileri sıralamıştı. Başarılı ilk 5 öğrenci arasında Ahmet Davutoğlu'nun oğlunun ismi de vardı. Ancak burs alacaklar arasında ismi yoktu... 

taraf-davutoglu

sozcu-davutoglu

BAKAN İDDİALARI YALANLADI

Bugün bazı basın yayın organlarında yayınlanan ‘Bakan oğlu fakirlik bursuyla okuyor’ başlıklı haberler hiç bir şekilde gerçekleri yansıtmamaktadır. Söz konusu haberlerde yer aldığı şekilde Sayın Bakan’ın oğluna bir burs verilmesi, 'Bakanın oğlunun fakirlik bursu ile okuması' kesinlikle söz konusu değildir.

Haberlerde geçen 'Mehmet Davutoğlu'na yüzde 100 burs verdi', 'torpilin belgesi', 'Mehmet'in servis, yemek, eğitim, kitap, kırtasiye tüm ihtiyaçları okuldan' ibarelerinin tümü asılsızdır.

OKUL ÜCRETİ SAYIN BAKAN TARAFINDAN ÖDENİYOR

Mehmet Davutoğlu 4 yıldır aynı okula devam etmektedir ve okulca belirlenen ücreti düzenli olarak Sayın Bakan tarafından ödenmiştir. Bugüne kadar hiç bir şekilde bir burs talebi olmamıştır ya da burs almamıştır. Bu durum gelecek eğitim-öğretim yılı için de aynen geçerlidir.

BURS ALMAYA HAK KAZANDI AMA... 

Okul yönetimi, her hangi bir burs talebi olmamasına rağmen, Mehmet Davutoğlu'nun gösterdiği başarı sebebiyle burs almaya hak kazandığını bildirmiş, ancak bunun için gelir seviyesi ile ilgili bir şarttan bahsetmemiştir. Bu konuda okul tarafından nihai bir bildirimde ya da aile tarafından kabulde de bulunulmamıştır.

Haberde adı geçen bursun kullanımı söz konusu değildir. Mehmet Davutoğlu'nun 2013-2014 eğitim-öğretim yılı için de okul kaydı henüz yenilenmemiştir.

 
HİÇ BİR ÇOCUĞU İÇİN BURS TALEP ETMEDİ 

 Sayın Bakan'ın ikisi yüksek lisansta olmak üzere dört çocuğu eğitim görmektedir. Sayın Davutoğlu, bugüne kadar hiç bir çocuğu için hiç bir dönemde hiç bir şekilde eğitim yardımı ya da burs talep etmemiş, böyle bir başvuruda bulunmamıştır.

 Bu tür etik konularda son derece hassas olan Sayın Bakan'ı yıpratmaya yönelik bu tür çarpıtma ve yalan haberler her şeyden önce basın ahlakına aykırıdır. Bu yayınlarla ilgili hukuki haklar sonuna kadar kullanılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN