forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Balçiçek İlter: Ayşe Arman'ın mantığı hastalıklı

Aktif .

elifcakir-zdKabataş'ta Gezi Parkı'na katılan eylemcilerden dayak yediği, taciz edildiğini, Z.D.'yle ilk röportaj yapan kişi Star yazarı Elif Çakır olmuştu. 

Hürriyet yazarı Ayşe Arman ise Çakır'a Z.D. ile görüşmek istediğini söylemiş ancak kendisi yerine Balçiçek İlter'in görüşmeye götürüldüğünü duyunca köşesinden "madem görüştü neden yazmadı" diye tepki göstermişti. 

Şu anda hiçbir gazetede yazmayan Balçiçek İlter bugün o görüşmeyi Star Gazetesi'nde yazdı.

Arman'ın kendisini arayıp röportaj yapmaya çalıştığını anlatan İlter, oyuna geldiğini yazdı... 

İşte "Zehra" başlığıyla yayınlanan o yazının önemli bölümleri...  

"Bir gün önce bir meslektaşım Ayşe Arman, Kabataş'ta tacize ve saldırıya uğrayan genç kadın hakkında benimle röportaj yapmak istemeseydi... Üstelik "röportajın röportajı olmaz, git mağdur olanla konuş" dememe rağmen, tam da yayın öncesi koşuşturması içinde telefonda yarım yamalak konuştuklarımızı dün köşesinde yazmasaydı... (Meğer o telefon kayda alınıyormuş da haberim yokmuş, orası ayrıca bir yazı konusudur, ama uzatmayacağım, sadece bana ders oldu!!) 

Bu yazıyı kaleme almazdım. Neden mi? Çünkü Kabataş'ta saldırıya uğrayan kadının beyanı ortada, suç duyurusu ortada, bir başka meslektaş, Elif Çakır ne düşündüğünü bütün kamuoyu ile paylaştı zaten, ben daha ne yazacağım? 

Üstelik Ayşe Arman'ın ara başlık attığı 'Balçiçek ikna olmuş', ben de, biz de olaydan ikna olalım mantığını son derece hastalıklı bulmaktayım. Hiç kimsenin kimseyi ikna etme durumu yok kardeşim! Bir yerde başıma bir iş gelse, örneğin tecavüze uğrasam, başıma gelenlere inanmanız için acaba hangi karar mercilerini ikna etmem gerekecek? Üstelik inansanız ne yazar, inanmasanız ne... 

Bu yüzden çok kıymetli buluyorum, Kabataş'taki olaydan, sonra örgütlenen kadın derneklerini, bildiriler yayınlayanlarını, kınayanlarını, ve o kadın için ellerinde pankartlarla yürüyenleri... Ve en çok da şu sözlerini... 

"Bana ne söylediğini unutabilirim, bana ne yaptığını da unutabilirim ama bana kendimi nasıl hissettirdiğini asla unutamam"

(... )

 

Ben o gün Zehra'yla röportaj yapmadım, zaten yapsam nerede yazacağım? 28 Şubat'tan beri köşem yok, bilen bilir. Ben o gün yaşadığı tüm travmaya rağmen, yaşadıklarını cesurca anlatan bu genç kadını televizyona çıkması için ikna etmeye gittim. Arada bütün detayları anlattı, ne acayip bazen insan hiç tanımadığına daha çabuk dökülür. O zaman anladım kocasına, kayınpederine yüz yüze hiçbir şeyi anlatmadığını, anlatamadığını."

İlter'in yazısının tamamını okumak için tıklayın...

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN