forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Sosyal medya üzerinden böyle provoke ettiler...

Aktif .

provokasyonKöşe yazarları, şarkıcılar, oyuncular… Hepsi Taksim'deki olayların fitilini Twitter'dan ateşledi. Kamuoyunun yakından tanıdığı isimler kışkırtıcı 'tweet'leriyle gerginliğin daha da artmasını sağladı!

Taksim'de yaşanan şiddet olayları sırasında çok sayıda medya figürü sosyal medyada eylemcilere destek veren mesajlar yağdırdı. Şarkıcı Hande Yener, 'Bu olaylardan sonra konser yapamam' derken oyuncu Mehmet Ali Alabora ise meselenin sadece Gezi Parkı'ndaki ağaçlar olmadığını, 'Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş. Sen hâlâ anlamadın mı? Haydi gel' mesajını yazdı. Ahmet Kural ise, 'Sanki uyursan ihanet edecekmişsin gibi hissediyorsun değil mi' diyerek 'Diren Gezi Parkı' etiketini paylaştı.

ÖLMEK İÇİN GÜZEL BİR GÜN

Şarkıcı Asuman Krause, '3 ağaç için hale bak diyen şerefsizler, 3 ağaç için direnmek, 5 torba kömüre namusunu satmaktan iyidir' şeklindeki mesajı paylaştı. Şarkıcı Gülben Ergen ise 'Mesele ağaçlar değil. Ülke birikmiş tüm isyanlarını dışa vuruyor' dedi. Devlet Tiyatroları sanatçısı Bahtiyar Engin ise, 'Ölmek için daha güzel bir gün olabilir mi? İkinci kurtuluş mücadelesinin ilk şehitlerinden olmak var günün sonunda' ifadelerine yer verdi.

'REKLAM VERMEYİN'

Köşe yazarları da eylemlere sanal alemden destek verdi. Radikal yazarı Cem Mumcu, reklam verenlere seslenerek, reklamlarını durdurmaları gerektiğini söyledi. Ayşe Arman ise 'Ne varsa gençlerde var' diyerek bir canlı yayın aracına zarar veren eylemcinin fotoğrafını paylaştı.

'BM MÜDAHALE ETSİN'

Polis'in Taksim Meydanı'ndan çekilişini '1. raund alındı' olarak nitelendiren Gazeteci Yazar Ece Temelkuran, 'Maç yeni başlıyor, şeklinde 'tweet' atarken, Maya Arakon, 'Polis Taksim Gezi Parkı savunucularına saldırıyor birçok yaralı ve hatta ölen insanlar var' diyerek BM'nin Türkiye'ye müdahale etmesini istedi.

 

'Aylin'i bile öldürdüler 

Gezi Parkı'nda çıkan olayların hemen ardından "ölüm" haberleri ile vatandaşı sokağa çağıran ünlüler, iddiaların asılsız çıkmasının ardından bir açıklama yapmadı.

Gezi Parkı'nda ağaçların kesilmesini engellemek için sosyal medya üzerinden organizasyonlar yapıldı. Organizasyon sonrası Gezi Park'ında polisin müdahalesini sert bulan vatandaşlar, durumu tekrar protesto etmeye başladı. Olayların başladığı ilk gece birçok kesimin sağduyu çağrısına karşılık bazı ünlülerin vatandaşları sokağa dökebilmek için birçok asılsız iddiada bulunması dikkat çekti. Ölüm haberlerine varacak kadar iddialarda bulunan ünlüler, gösterilerde yaralanan Aylin adlı bir genç kadının öldüğü haberlerini yaydı. Olayların üzerinden 4 gün geçmesine rağmen herhangi bir ölüm haberi gelmezken, ünlülerin "ölüm" haberlerini aldıkları kaynaklar merak konusu oldu.

Haber7.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN