forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Gezi Parkı Olayları'nda medya nasıl habercilik yapmalıydı?

Aktif .

yavuz-baydarGezi Parkı olaylarıyla başlayan eylemlerin medyanın nasıl tavır takınması gerektiği tartışılıyor. Yavuz Baydar, Sabah Okur temsilcisi sayfasında bu konuyu ele almış... 

Baydar, "Medya işini iyi yapmazsa bu ülkeye demokrasi gelmez, meslek de tamamen yok olur." diye yazmış...

İşte Baydar'ın kaleminden medyaya yönelttiği eleştiriler... 

- İstanbul birkaç gündür dünya gündeminin en üst sıralarında. Sebebi açık: Taksim Meydanı'ndaki Gezi Parkı'nda bazı ağaçların parktan sökülmesi çalışmaları üzerine başlayan gösteriler ve işgal, 30 Mayıs'tan itibaren şehrin belli başlı noktalarına yayıldı, onbinlerce protestocu ile polis güçleri çatıştı, olağanüstü yüksek miktarda gaz bombası atıldı, arbede ve yıkım dalgaları birbirini izledi, hastanelere yaralılar taşındı, bazı mahalleler gürültülü protesto eylemlerine sahne oldu.

- Olayların zirve noktası, yoğun katılımın olduğu 31 Mayıs akşamından itibaren Taksim, Harbiye, Beşiktaş ve Kadıköy'de yaşananlar oldu.

- Protestoların ve polis operasyonlarının kapsamı, büyük kenti doğal olarak iç ve dış gündemin tepesine yerleştirdi. Çünkü ortada büyüklüğü tartışmasız bir haber vardı ve akla getirdiği her soruya yanıt aranmalı, en azından "neler olduğu" kamu adına izlenmeliydi.

- İzlenebildi mi? 1 Haziran günü öfkenin bir kısmının Türkiye medyasına açık ve sert bir dille yönelmesine ve çoğuna sıfır not vermesine bakılırsa, hayır. Asıl eleştirilen, hatta lanetlenenler yanı başında olan bu gelişmeleri görmezden gelen büyük TV kanallarıydı, ama yazılı basında da bu gazete, bazı başkaları gibi okur eleştirilerine maruz kaldı.

* Geleneksel medya doğru ayrıntılı haberciliğin ve özgür yorumculuğun hakkını vermeyerek kendi bindiği dalı kesmeye devam etmiştir. Bunun sonucu, önceki vakalara kıyasla çok daha derin bir güven krizi olmuştur. Şu veya bu nedenle, çaresizlik içinde haberlere ulaşamayan sıradan yurttaşlar marjinal kanallardan, sms'lerden ve tabii ki internet üzerinden bilgiye ulaşabilmiştir. Böyle olduğuna göre, hiçbir yazılı veya görsel medya kuruluşunun "sosyal medya ve internet kışkırttı, tansiyonu yükseltti" iddiasında bulunma hakkı kalmamaktadır. SABAH da bu eleştirilerden haklı olarak payını aldı.

Medya işini iyi yapmazsa bu ülkeye demokrasi gelmez, meslek de tamamen yok olur.

Yazının tamamı için tıklayın...

DKM ARŞİVİ