forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Sosyal medyada yalan haber rüzgârı

Aktif .

twitter-facebookTaksim Gezi Parkı’ndaki olayları körükleyen en önemli etkenlerden biri sosyal medyadaki dezenformasyon oldu.

Bazı marjinal gruplar, yaşanan çatışmayı büyütmek amacıyla sosyal medyadan asılsız haberler ve fotoğraflar yayınladı. Özellikle olaylarda ölenlerin ve birçok ağır yaralının olduğu iddiası yayılarak, vatandaşlar galeyana getirilmeye çalışıldı.

Taksim’deki olaylarda marjinal gruplar şiddetin dozunu artırmak için sosyal medyadan asılsız haberler ve fotoğraflar yayınladı.

Ünlü isimler üzerinden açılan sahte hesaplardan yanlış bilgiler paylaşıldı. Bazı haber kanalları da bu yanlış bilgileri izleyicilerine duyurdu.

İŞTE O PROVAKATİF YALANLAR:

  

Göstericiler, sosyal medyada ilk başta olaylarda ölenlerin olduğu iddiasını yayma yoluna gitti. Birkaç sene önce deniz kazasında pervaneye sıkışmış bir adamın kanlar içindeki hali, panzerler tarafından ezilmiş şeklinde sunuldu.

Polisi köpeğe biber gazı sıkarken gösteren bir fotoğraf da aslında yabancı bir ülkeden.

‘AK Parti İzmir binası yanıyor, Bülent Arınç’ın oğluna AVM, gaz yiyen çocuğun lensi eridi’ gibi asılsız haberler de sosyal medyada bilgi kirliliğine sebep oldu.

 

 

 

 

 Aynı şekilde yayılan bir diğer asılsız haber ise İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın görevden alındığına ilişkin oldu. Oysa sosyal medyada bu haberler yer alırken Çapkın, Vali Hüseyin Avni Mutlu ile bir basın açıklaması yaptı.

Bazı provokatörler ise sabah saatlerinde polisin Taksim’de jammerlarla iletişimi kestiği iddiası ile sosyal medyada yankı bulmaya çalıştı.

Eylem 48 saat daha devam ederse Anayasa Mahkemesi hükümeti düşürülebilir.

Sabah saatlerinde 'eylemci çoğunluk köprüyü geçti' mesajıyla paylaşılan ve eylemcilerin ne kadar çok olduğunun anlatılmak istendiği fotoğraf. Ancak bu fotoğraf, Avrasya Maratonu'nda çekildi.

15 milyon tweet atıldı

Taksim’deki olayların şiddetlendiği 31 Mayıs’ta 15 milyon 247 bin tweet atıldı.  Sosyal Medya Takip Sistemi kurucusu Yasin Kesen, bu tweetlerin 5 milyonunun Gezi Parkı ve sonrasında başlatılan kampanya ve provokasyonlarla ilgili olduğunu belirtti.

Yalan ifadelere dava açılabilir

Ceza avukatı Mahmut Ceren de sosyal paylaşım sitelerindeki hakaret, küfür, yalan fotoğraf ve ifadelerin yasal düzenleme gerektirdiğine dikkat çekti. Burada ifade özgürlüğünün arkasına saklanıldığına vurgu yapan Ceren, “Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerindeki sahte hesaplar, asılsız fotoğraf ve beyanlar bir kişiye yönelik ise o kişi dava açabilir. Ancak toplumsal kaosa ve infiale sebep oluyorsa kamusal tedbir alınabilir. Örneğin bunların ilgili siteden silinmesinden savcıların kamu davası açmasına kadar birçok cezai müeyyidesi var.” dedi.

 http://www.zaman.com.tr/ 

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN