forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Yazarsız kalan Taraf'ta şimdi ne olacak?

Aktif .

Oral Çalışlar'ın 26 Nisan'da istifasının ardından 19 yazar ortak bildiri yazarak istifa ettiklerini duyurmuştu. 2 Mayıs'ta 3 istifa daha geldi.

3 Mayıs tarihinde ise gazete 1'i spor yazarı olmak üzere sadece 6 yazar vardı. İkisi veda yazısıyla yer aldı.

Taraf Gazetesi'nde sular bir tülü durulmuyor. Oral Çalışların 26 Nisan'da istifasının ardından 19 yazar ortak bir bildiri yazarak istifa ettiklerini duyurmuştu.

2 Mayıs tarihinde3 istifa daha geldi. 3 Mayıs tarihinde ise gazete 1'i spor yazarı olmak üzere 6 yazarvardı. İkisi veda yazısıyla yer aldı.

Taraf Gazetesi'nde Ahmet Altan'dan sonra Genel Yayın Yönetmenliğine getirilen Oral Çalışlar'ın Akil İnsanlar heyetiyle Türkiye turundayken gazetenin sahibi Başar Arslan gazetedeki operasyonu Çalışlar'ın istifa etmesine neden oldu.

Arslan, Çalışlar'ın görüşüne başvurmadan Yazı İşleri MüdürüKurtuluşTayiz'i görevden almıştı. Bunun üzerine Oral Çalışlar tepki olarak istifa etti. Adının künyeden çıkarılmasını istedi. Çalışlar'ın ismi çıkarıldıktan bir süre sonra istemi dışından yeniden künyeye konuldu.  Çalışlar bunun Başar Arslan tarafından atılmış bir geri adım olmasını bekliyordu ki yeni bir şokla sarsıldı. Arslan Genel Yayın Koordinatörü MarkarEsayan'ı da görevden almıştı.

Oral Çalışlar'ın istifasının ardından 19 yazar ortak bir açıklama yaparak istifa ettiklerini açıkladı. Taraf köşe yazarları Halil Berktay, Hidayet Şefkatli Tuksal, Gürbüz Özaltınlı, Mithat Sancar, MelihAltınok, Cihan Aktaş, Roni Marguiles,KurtuluşTayiz, Gülengül Altınsay, Yıldıray Oğur, Markar Esayan, Ceren Kenar, Tuncer Köseoğlu, Alper Görmüş, Demiray Oral, Erol Katırcıoğlu, Ferhat Kentel, Cahit Koytak, Vahap Coşkun 30Nisan'da ortak açıklama yaparak, gazeteden istifa ettiklerini duyurdu.

Taraf Gazetesi'ndeki istifalar bununla da kalmadı. 2 Mayıs'ta, 19 köşe yazarından sonra Oya Baydar, Doğan Akın, Bekir Ağırdır da gazeteden ayrıldıklarını duyurdu.

Taraf Gazetesi'nde kaynayan cadı kazanına tepkiler bununla da sınırlı kalmadı. 3 Mayıs tarihinde Tuncer Köseoğlu ve Vahap Coşkun da veda yazısı yazdı.

Köseoğlu "Hoşçakalın" yazısında özetle  'Taraf benim gibi bir gazeteydi. Ya seversiniz ya nefret edersiniz. Hiç ortası olmadı. İyi ki de olmadı. Böyle bir yerden ayrılmak benim için çok zor. Hem de ne zor. .. Bana usulca kapıyı çekip gitmek düştü. Güneşin gölgesine eyvallah etmeden yola koyulduk bir kez...' diyerek veda etti.

Vahap Coşkun da yazısında çok ilginç bir noktaya dikkat çekiyordu. Coşkun "Bugün Taraf, yeni bir yola girmek üzere. Ve ben bu yolun başında gösterilen tavırları ve kullanılan üslubu doğru bulmuyorum" diyordu.

Özetle Taraf'ta gerçekleştirilen kapsamlı operasyon ve barış sürecine karşı bir tutum takınacağı istifaları beraberinde getirdi. Sıcak gelişmeler farklı bir yapılanmanın da ilk sinyallerini veriyor.

Haber7

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN