forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Çekilme kararı dünya medyasında

Aktif .

ETİKETLER:PKKlReuterslAFPlBBC

pkkPKK'nın Türkiye'den çekilme kararını açıkladığı basın toplantısı 50'den fazla Türk ve yabancı gazeteci tarafından takip edildi.

Başta uluslararası haber ajansı Reuters olmak üzere dünyanın önde gelen birçok yayın kuruluşu PKK'nın "çekilme" kararını "flaş" haber olarak okuyucularına duyurdu.

REUTERS: Uluslararası haber ajansı Reuters, Türkiye'den çekilme kararını abonelerine "flaş" koduyla duyurdu. Haberde, on yıllardır silahlı mücadele veren PKK'lıların 5 Mayıs'tan itibaren Türkiye topraklarından çekeceği belirtildi. Haberde, PKK adına açıklama yapan Murat Karayılan'ın şu sözlerine yer verildi: "Çekilme planlandığı gibi peyderpey gruplar halinde ve mümkün olan en kısa zaman dilimi içerisinde tamamlanacak. "

BBC: İngiliz yayın kuruluşu BBC de, Murat Karayılan'ın, Türkiye'den çekilmenin Mayıs ayı başında başlayacağını açıkladığını yazdı. Haberde, PKK adına yapılan açıklamanın Kuzey Irak'ta Kandil dağında bir basın toplantısıyla duyurulduğu belirtildi. "Çekilme" kararının PKK lideri Abdullah Öcalan'ın geçtiğimiz ay yaptığı çağrı sonrasında gerçekleştiği de ifade edildi. Haberde ayrıca, "çekilme" kararının açıklandığı basın toplantısını 50'den fazla Türk ve yabancı gazetecinin izlediği belirtildi. PKK ile 30 yıldır devam eden mücadelede 40 bin kişinin yaşamını yitirdiği de ifade edildi.

AFP: Fransız haber ajansı AFP de, PKK'nın "çekilme" kararını "flaş" olarak abonelerine duyurdu. "PKK, Türkiye'den 8 Mayıs'ta çekiliyor" başlıklı haberde, PKK'lıların bu tarihten itibaren Türkiye'yi terk ederek Kuzey Irak'ta güvenli bölgelere çekileceği belirtildi. Haberde, PKK'nın Türkiye'den çekilmeyi aşamalı olarak gerçekleştireceği de ifade edildi.

EL CEZİRE: Katar merkezli El Cezire televizyonu da PKK'nın çekilme kararını flaş haber olarak verdi. "PKK çekilme tarihi verdi" başlıklı haberde, "çekilme"nin Türkiye'den 8 Mayıs tarihinden itibaren başlayacağı belirtildi. Haberde Murat Karayılan'ın, "Çekilme sürecinde herhangi bir operasyon olursa, derhal çekilme sürecini sona erdirerek, kendimizi savunmaya başlarız" sözlerine de yer verildi.

NTVMSNBC.COM

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN