forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Hürriyet'in reklamcı yazarlarına Okur Temsilcisi'nden uyarı!

Aktif .

faruk-bildiriciHürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, çeşitli firmaların reklamlarında  oynayan Ayşe Arman, Osman Müftüoğlu ve Erman Toroğlu'na etik hatırlatmada bulundu. 

Faruk Bildirici'nin Okur Temsilcisi sayfasındaki yazısı... 

Reklamlardaki Hürriyet yazarları

HÜRRİYET’in üç yazarı, firmaların reklam yüzü olarak ekranlarda.

Osman Müftüoğlu bir su şirketinin, Ayşe Arman ve Erman Toroğlu da inşaat firmalarının reklamlarında oynuyor; gazeteler, dergiler ve billboard’lardaki reklamlarında yer alıyor.

Halbuki hem evrensel gazetecilik ilkeleri hem de Doğan Yayın Grubu’nun 10 Aralık 2012’de güncellenen ilkeleri gazetecilerin reklamlarda yer almasını sınırlıyor. Hatta güncellenen Yayın İlkeleri’nin içselleştirilmesini sağlamak üzere Hürriyet’te kurulan “Ortak Çalışma Grubu”  gazetecilerin reklamlara çıkması konusunda daha açık bir ilke benimsedi:

“Yazar, karikatürist ve muhabirler başta olmak üzere editoryal kadroda görev alanlar, sosyal, bilimsel ve sanatsal amaçlı ücretsiz kampanyalar ve gazetelerinin tanıtımı dışında reklamlara çıkamaz; bu yolla maddi çıkar sağlayamazlar”.

Okur Temsilcisi köşesinde 7 Ocak’ta çıkan “Hem gazeteci hem reklamcı olunamaz” başlıklı yazıda bu ilkeyi duyurmuş, gazetecilerin reklamlarda oynamamasının gerekçelerini orada anlatmıştım. Ancak bu yazıdan sonra da reklamların devam etmesi üzerine Ayşe Arman’a sorma gereği duydum:

“Brandium’la sözleşmeyi 27 Kasım 2012’de yaptım. Yayın İlkeleri açıklanmadan önce. İlkelerden, senin yazına kadar haberim olmadı. Herkes gibi ben de senin yazınla öğrendim. Daha önce Batik’le yaptım. Sorun olmadı. Havaalanının orada koskoca billboard’ları asıldı. Kimse beni uyarmadı. ‘Yapmaman gerekirdi’ demedi. Yine problem olmaz zannettim ve sözleşmeyi imzaladım. Sonra ilkeler açıklandı. Üzgünüm ama geriye dönük yapabileceğim bir şey yok”.

Yazının tamamını okumak için tıklayın... 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN