forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Amerikan Dergisi'nden Erdoğan Analizi...

Aktif .

ETİKETLER:The New Rapublic

new-rupablicDünyanın saygın haber dergilerinden Amerika merkezli The New Rapublic, Başbakan Erdoğan'ı konu alan bir analiz yayınladı... 

Jenna Krajeski imzasıyla yayınlanan analizde, "Kürtlerle 30 yıllık savaşa son verecek mi?" diye soruldu.

Dergi, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlandığını belirterek "geleceğe bir miras daha bırakıyor. Sert lider, barış yapan lidere dönüştü" dedi.

Dünyanın en köklü siyaset ve diplomasi dergilerinden The New Republic'te Türkiye'de son dönemde yaşanan gelişmeler ve Kürt sorununun bitirilmesi yönünde atılan adımlara değinen bir makale yayımlandı. "Erdoğan Türkiye'nin Kürtlerle 30 yıllık savaşını sona erdirebilecek mi?" sorusuna yanıt aranan makalede, "Başbakanlığı sona yaklaşırken, kendisini bir kez daha dönüştürmüş gibi görünüyor. Katı lider barış getiren lider oldu" denildi.Jenna Krajeski imzalı makalede, Başbakan Erdoğan'ın on yıllık başbakanlığı süresince hayata geçirdiği birçok icraatla hatırlanacağı belirtilerek, "Ancak başbakan olarak üçüncü dönemi sona yaklaşırken, bir başka düşük olasılıklı mirasa da ulaşmak üzere gibi görünüyor: Kürtlerle barış yapmak" denildi.Krajeski, neredeyse 30 yıldır devam eden çatışmalarla ilgili bilgi verdikten sonra, "Başbakanlığı süresince Obama bazı samimi çabalara rağmen sorunu çözme konusunda ilerleme sağlamayı başaramadı. Aslına bakılırsa son yıllarda Kürt nüfusuna karşı askeri ve siyasi çabalarını artırarak daha otoriter bir hale geldi" yorumunu yaptı."Ancak Erdoğan, başbakanlığı sona yaklaşırken, kendisini bir kez daha dönüştürmüş gibi görünüyor. Katı lider barış getiren lider oldu. Son haftalarda Erdoğan Ak Parti ile PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan arasında yeni görüşmeler başlattı. Yıllardır ilk defa yapılan bu müzakereler, aşılması imkansız gibi görünen bir savaşın olası sonuna işaret ediyor.

Kürt aktivistlerin Paris'te hunharca öldürülmesi bile ki Türkiye'nin Kürt sorununun aktivizmle ve kan dökülmesiyle ne kadar iç içe olduğunun acı bir hatırlatıcısıdır, görüşmeleri rayından çıkaramadı. En azından şimdilik" denilen makalede Erdoğan'ın "Öcalan'la uzlaşmaya niyetli" olduğunun ilk göstergesinin açlık grevlerine verilen yanıt olduğu da ifade edildi. "Kürt lider 17 Kasım'da grevin sona erdirilmesi için çağrı yaptı. Ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan barış görüşmelerini başlatmak üzere İmralı'ya gönderildi."

Haberin Orjinal Metni için tıklayın: http://www.newrepublic.com/

 

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN