forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

BİR HABERİN ANATOMİSİ

Aktif .

hurriyet_cemtv
CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in sahibi olduğu gercekgundem.com internet sitesinde 'Cem TV'de büyük skandal' başlığıyla bir haber yayınlandı. Haber Hürriyet gazetesinin internet sitesi başta olmak üzere çok sayıda site tarafından ve aynı başlık kullanılarak alıntılandı.

Burada Hürriyet internet sitesine vurgu yapmak gerekiyor; çünkü habere konu olan isimlerden biri olan Nihat Hatipoğlu, Hürriyet'in şu anda yazarları. Cuma günleri dini konularda Hürriyet'te yazılar yazıyor.  İsmi geçen diğer kişi ise Habertürk'e geçen Hürriyet'in eski yazarlarından Yaşar Nuri Öztürk...
 
 
ÖNCE HABERE BAKALIM...
 
Cem TV'de büyük skandal
 
Cem TV Yayın Danışmanı Enver Aysever canlı yayına bağlandı, spikere müdahale etti.
 

GERÇEK GÜNDEM - HABER MERKEZİ / İzzettin Doğan'ın başkanlığını yaptığı Cem Vakfı'na yakınlığıyla bilinen Cem TV'de yayın skandalı yaşandı. Sabah haberlerini sunan Musa Özuğurlu, adı AKP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için de geçen Nihat Hatipoğlu'nu eleştirince, beklemediği bir müdaheleyle karşılaştı.
 
Gerçek Gündem.com'un edindiği bilgiye göre, Cem TV'deki skandal şöyle gelişti:
 
Cem TV'de sabah saatlerinde ''Açık Kanal'' adlı bir haber programı yapan Musa Özuğurlu, kamuoyunun yakından tanıdığı İlahiyatçı Zekeriya Beyaz, Yaşar Nuri Öztürk ve Nihat Hatipoğlu'nu eleştirdi. Hatipoğlu, Beyaz ve Öztürk'ün TV'lerde sürekli boy göstermesinin doğru olmadığını belirten Özuğurlu, şöyle konuştu: ''Bu kişiler sürekli yanlış bilgi veriyor ve dinimizi yanlış anlatıyorlar. Anlattıkları insanların kafalarını karıştırıyor.''
 
CANLI YAYINDA ŞOK!
 
Özuğrulu'nun bu sözleri üzerine kanalın Yayın Danışmanı Enver Aysever canlı yayına bağlandı. Aysever, programın sunucusu Özuğurlu'ya hitaben, ''Bu konuşmayı yapman doğru değil. Söylediklerin kanalın görüşlerini bağlamaz'' dedi. Neye uğradığını şaşıran Özuğurlu, Yayın Danışmanı Enver Aysever'in müdahalesi üzerine canlı yayını kesti ve stüdyodan ayrıldı.
 
AKP'yi eleştiren yayınlarıyla dikkat çeken Özuğurlu'ya yapılan müdahale CEM TV izleyicilerini de şoka uğrattı. Yüzlerce izleyici Özuğurlu'nun tekrar yayına girmesini istedi. CEM TV'nin santralinin kilitlendiği öğrenildi.
 
Öte yandan, Gerçek Gündem.com'un edindiği bilgiye göre, yayını terk eden Özuğurlu odasına çıktı. Bu sırada Enver Aysever de Özuğurlu'nun odasına geldi. İkili arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Özuğurlu, tartışmanın ardından yayına indi ve programını bitirdi.
 
ÖZUĞURLU: BU BİR MÜDAHELEDİR
 
Yaşadıklarını Gerçek Gündem'e anlatan Musa Özuğurlu, ''Yapılan bir müdahaledir. Bu yüzden yayını kestim'' dedi. AKP'yi eleştiren yayınlarıyla dikkat çeken Özuğurlu, ''Bu tavrın sebebi çizginiz olabilir mi?'' sorusuna ise ''Etkisi olabilir'' cevabını verdi.
 
AYSEVER: BU MÜDAHELE DEĞİL
 
Açık Kanal adlı programa telefonla katılarak yayına müdahele eden Yayın Danışmanı Enver Aysever ise ''Benim çizgim belli, ben müdaheleci değilim'' dedi. Özuğurlu'nun canlı yayında yaptığı konuşmanın ''birilerini hedef göstermek'' anlamına gelebileceğini iddia eden Aysever, Gerçek Gündem.com'a şöyle konuştu: ''Bu meseleyi büyüterek birilerinin ekmeğine yağ sürüyorsunuz. Cem TV'nin çizgisi de benim çizgim de bellidir. Musa'nın söyledikleri hedef gösterir nitelikteydi. Subjektif yorumlardı. Bu yüzden yayına bağlandım. Kimseye müdahale etmedim. Görüşlerinin Cem TV'yi bağlamayacağını belirttim. Siz de bu meseleyi büyütmeseniz iyi olur.''
 
 
Haber bu...
 
Haberde hedef kim. Başta Enver Aysever, sonra AKP daha sonra da Nihat Hatipoğlu ve Cem TV...
 
Gercekgundem.com internet sitesi bu tür haberleri sık sık yayınlamasıyla biliniyor. Ancak  Türkiye'nin en çok okuduğunu söyleyen sitelerinin haberi yayınlamak için sıraya girmesi ne anlama geliyor?
 
Peki SKYTürk'teki programlarında ve yazılarında Aysever'in AKP'yi çok sert şekilde eleştirdiğini de biliyoruz. Buna rağmen Aysever'e 'Sansürcü' yaftası takılması doğru mu?  
 
İşin bir başka boyutu da Nihat Hatipoğlu'yla ilgili. Haberin girişinde, AKP'nin Diyarbakır Belediye Başkan adaylığı için adı geçen isim olarak sunulan Hatipoğlu'nun böyle bir girişiminin olduğu nerede yazılmış...
 
Hatipoğlu aynı zamanda Hürriyet gazetesinde cuma günleri yazılar yazıyor. Yani Hürriyet'in yazarı. Peki Hürriyet kendi yazarının isminin hem de kendi dahli olmamasına rağmen bir haber içinde neden kullanma gereği duyar ki?
 
Öyle görünüyor ki, başta Hürriyet başta olmak üzere çok sayıda internet sitesi ideolojik bir bakış açısıyla yazılan ve Cem TV'de geçtiği belirtilen olayı hiç sorgulamadan yayınlamışlar...
 
Bu habercilik açısından özellikle de internet haberciliği açısından vahim bir durum.
 
Olayın bir sansür olduğu iddiasıyla ilgili ise Aysever bir açıklama yapmış...
 
ENVER AYSEVER'İN YAPTIĞI AÇIKLAMA
 
Yazılı basında farklı gerekçelerle, farklı dönemlerde tatlı-sert biçimde sansüre uğramış biri olarak bugün Cem Tv canlı yayınında dostum Musa Özuğurlu'ya yaptığı yayına yönelik eleştirel tutumumdan dolayı tartışmalar oldu.
 
Ülkenin başına ne geliyorsa fısıltı demokrasisinden geldiğini bilen biri olarak danışmanlığını yaptığım kanalın yayın çizgisine yönelik bilgi vermek adına Musa Özuğurlu ile fikir tartışmasına herkesin önünde katılmış oldum.
 
Halen hem Skytürk ekranlarındaki programlarımda hem de Birgün gazetesindeki yazılarda özgür, laik, demokratik hukuk devletini savunan biri olarak izleyicilerin önünde şeffaf bir şekilde fikirlerimi paylaşmayı yeğledim. Bu kanala Tuncay Mollaveisoğlu, Ali Sirmen, Süheyl Batum, Kenan Demirkol, Musa Özuğurlu, Orhan Gökdemir, Cem Sofuoğlu gibi isimlerin katılmasını sağlayan da benim.
 
Danışmanlığını yaptığım Cem Tv umulmadık şekilde popüler oldu. Bundan memnuniyet duymalı mıyım bilmiyorum. Ama ben inadına özgürlük, inadına demokrasi, inadına hukuk diyorum ve Musa Özuğurlu'nun da yayınlarının hiçbir zaman kaldırılmadığını, Özuğurlu'nun öfkeyle bir karar verdiği ve şu anda bundan vazgeçtiğini belirtmek istiyorum.
 
Ben ne bir patronum ne bir medya yöneticisi, ne de sermayenin medya uzantısı. Bağımsız bir aydın ve yazarım. Aynı durum oluşsa fikirlerimi yine dile getiririm. Musa'nın da fikirlerini söylemesi için göğsümü siper ederim.
 
Yayına müdahalenin kapalı kapılar ardında nasıl olduğunu duyum ve deneyimlerimizle hepimiz gayet iyi biliriz.
 
Canlı yayında sansür! Gülünç...
 
Saygılarımla,
 
Enver Aysever
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN