forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

28 ŞUBAT'TA ATV HABER MERKEZİ'NDE NELER YAŞANDI?

Aktif .

ETİKETLER:Oğuz Haksever

oguz hakseverCihan Medya Haber Dergisi'nin Kasım-Aralık sayısına röportaj veren Oğuz Haksever, 28 Şubat sürecinde ATV Haber Merkezi'nde yaşananları anlattı.

O GÖRÜNTÜLERİN SERVİS EDİLMESİ YANLIŞTI

28 Şubat döneminde Fethullah Gülen'le ilgili kasetleri kendisinin deşifre ettiğini söyleyen Oğuz Haksever, o kasetlerin yayınlanması yanlıştı dedi.

Haksever, o dönem Fethullah Gülen'in gizli çekilmiş görüntülerininservisedilip yayına verilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

"ATV ASKERİN ETKİSİNDE KALDI"

"ATV Haber Merkezi'nde küçük birleke28 Şubat rüzgarının o tarafa da vurması oldu. Askerlerin etkisinde kalındı. Ayrıca Dinç Bey'in kendini bir tarafta olmadurumundahissetmesiydi. Bunu kendisi de söylüyor. 28 Şubat öncesi Çiller'den yanaydı grup. Mesela bir açık oturumda Mesut Yılmaz sinirlenmişti, önündeki krakerleri çatur çutur yiyerek sinirini krakerden çıkarıyordu.Gerçektende belki birtelevizyonhabercisi olarak da üzerinde durulması gereken bir görüntüydü. Bunu defalarca yayınlamak yanlıştı. Başarısızlık değil belki ama bana göre tatsızdı." ifadelerinikullandı.

"GÜLEN'İN GÖRÜNTÜLERİNİ BEN DEŞİFRE ETTİM"

Röportajda ayrıca Fethullah Gülen'in görüntülerinin yayınlanmasının perde arkasını da anlatan Haksever, görüntüleri kendisinin deşifre ettiğini dile getirdi:"Fethullah Gülen'in gizli çekilmiş görüntülerinin servis edilmesi, bunların yayına verilmesi yanlıştı. Tek taraflı olması açısından o kesimden bir görüş alınmaması açısından yanlıştı...Bununla birlikte görüntülerin nasıl çekildiğikonusundaen küçük bir bilgi sahibi değilim.SadeceBetacam formatına aktarılmış kasetler önüme geldi. Onların deşifresiyle uğraşmıştım. Haberi yayınlayalım mı yayınlamayalım mı gibi bir konuşma da yapmadık. İçerik olarak haber değeri taşıyan yanı da vardı. Fethullah Gülen o konuşmalarında 'kaymakam olun, hakim olun, savcı olun', gibisinden karşısındaki insanlara bir çağrı yapıyordu. Bu haber değeri taşıyordu. O görüntüleri elde eden birisi, o ortamda o günün şartlarında haber olarak değerlendirirdi. Görüntülerin çok açıkça yayın toplantısında konuşulduğunu söyleyemem. Biz de bir telaş bir telaş onları yayına hazır hale getirdik. Bir tefrika oldu ve birkaç gün üzerinde çalıştık."

"BUGÜN OLSA DÜŞÜNÜRÜM"
 
Haksever, "Bugün elinize öyle bir görüntü gelmiş olsa ne yapardınız?" sorusuna ise şöyle cevap veriyor: "Yayınlamak için çok daha fazla düşünürüm elbette. Görüntüleri yayınlanan kişi ya da yakınındakiler ne düşünüyor, ne diyor diye sormak gereğini hissederdim" 


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN