forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HÜKÜMET BİZİ DİKKATE ALMADI, TUTUKLU GAZETECİ SAYISINI ARTIRDIK

Aktif .

ETİKETLER:CJBlNina Ognianova

cjbCJB'nin yetkilisi Türkiye'de tutuklu gazeteci sayısının 8'den, 61'e yükseltmelerinin nedenini ilginç bir gerekçeyle anlatmaya çalıştı. 

 

 Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) Avrupa ve Orta Asya bölümünün başındaki Nina Ognianova Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıl Türkiye'de 8 gazetecinin tutuklu olduğunu açıkladıklarını, Türk Hükümetine yazdıkları mektubun cevapsız kalması üzerine sayının 61'e çıkarıldığını söyledi. 

Milliyet Gazetesi muhabirinin, "Tutuklu gazeteci sayısını 10 ay önce 8 olarak açıklamıştınız. Yeni raporunuzda 61 olarak veriliyor. Değişimin nedeni nedir?"  şeklindeki sorusuna şu cevabı vermiş... 

Kasım ayında dünyada basın özgürlüğü raporunu hazırlarken sadece 8 davanın kriterlerimize uyduğunu tespit edebilmiştik. Araştırma metodolojimiz gereği davaları tek tek ele alıyoruz, iddianameleri okuyoruz; sanık avukatlarıyla görüşüyoruz. Sayıyı 8 olarak açıklarken Türkiye’de onlarca gazetecinin daha tutuklu olduğunu biliyorduk ama kriterlerimize uygun biçimde teyit edememiştik. Ayrıca rapor Türkiye’deki basın özgürlüğünün durumu hakkında ciddi eleştiriler içeriyordu. Dolayısıyla Başbakan Erdoğan ve hükümet yetkilileri tarafından raporumuzun sadece ‘8 gazeteci tutuklu’ kısmını vurgulanınca ne yapacağımızı bilemedik. Hükümet eleştirilerimizi görmezden gelerek sorunu küçümsedi. Tutuklu gazeteciler büyük bir sorun değilmiş gibi bir tutum benimsenildi. Doğrudan Başbakan’a mektup yazarak itiraz ettik ama cevap alamadık.

Milliyet'teki röportajın tamamı için tıklayın... 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN