forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

AHMET HAKAN KOMİSYONA KONUŞTU: 28 ŞUBAT'TA ASKERİN HEDEFİ OLDUM

Aktif .

ahmet hakan 300Ahmet Hakan Coşkun, ''28 Şubat'ta direnen bir televizyon kanalının görünen yüzü olarak ithamlara maruz kaldım ama bugün de kalıyorum'' dedi.

 

28 Şubat'ın medya tarafından askerlerin kışkırtılmasıyla olmadığını belirtti: ''Askerler zaten kışkırmış durumdaydılar. Bu işi onlar başlattılar.'' 

AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş başkanlığında toplanan TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Ahmet Hakan Coşkun, 28 Şubat'ta tutumu nedeniyle hedef haline geldiğini, bugün de AK Parti'ye yönelik eleştirel bakış sergilediği için ''askerlikten kaçtı''şeklinde, mahkeme kararına rağmen, hakkında 42 yazı yazıldığını ifade etti.

Coşkun, komisyonda yaptığı konuşmada 1992’den 2005 yılına kadar Kanal 7’de çalıştığını hatırlatarak, "Medyanın irtica tehdidi ile ilgili abartılı iddialarını boşa çıkartacak bir yayın yapıyorduk. Kişisel olarak çok hedef alındım." diye konuştu. Medyanın güç sahibinin yanında yer aldığını söyleyen Coşkun, "28 Şubat’ta güç orduydu. Şimdi başka bir güç var. O gücün etrafında şekilleniyor." ifadesini kullandı.

DÜN DE İTHAMLAR VARDI BUGÜN DE VAR

''28 Şubat'ta direnen bir televizyon kanalının görünen yüzü olarak ithamlara maruz kaldım ama bugün de kalıyorum'' ifadesini kullanan Coşkun, ''Medya güçlünün yanında hizalanır. O dönemde de öyleydi, bu dönemde de böyle. Yargımız, üniversitelerimiz, bürokrasimiz, güç kimdeyse onun yanında hizalanırlar'' dedi.

ASKERLER ZATEN KIŞKIRMIŞ DURUMDAYDI

28 Şubat’ı yapanın askerler olduğunu dile getiren Coşkun, "Medyanın ya da sivil toplum kuruluşlarının kışkırtması değildi. Asker zaten, tırnak içinde söylüyorum, kışkırmış durumdaydı." dedi. Askerlerin Refah-Yol hükümetini tehdit olarak algıladıklarını söyleyen Coşkun,"Medya, sivil toplum, siyaset bu stratejiye uygun tavır içine girdi. Onu bir seferberlik görev emri gibi algıladı." şeklinde konuştu.

ASKERLER YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLMAK İÇİN DARBE YAPMADILAR

Çevik Bir'in suç duyurusu yazılarıyla iki kez ağır ceza mahkemesinde yargılandığını anımsatan Coşkun, ''28 Şubat rant dağıtımı için yapılmamıştır. Askerler bunu banka yönetim kurulu üyesi olmak için yapmadılar. Ancak bu durum, bunun doğal sonucuydu'' dedi.

ERBAKAN KEŞKE REST ÇEKSEYDİ, İSTİFA ETSEYDİ

Necmettin Erbakan'ın direnmeyi, rest çekmeyi ve istifa etmeyi düşünmediğini ifade eden Coşkun, ''Keşke rest çekseydi, istifa etseydi'' diye konuştu.

Coşkun, o dönemde ABD ve AB'den demokrasiye dikkati çeken bir açıklama gelmediğini vurgulayan, ''İlkesiz davrandılar, tepki göstermediler. Süreci, imalı da olsa desteklemiş oldular'' dedi.

YARIN DA BU DÖNEMİ ARAŞTIRACAKLAR

Coşkun'un ''Darbelerle baş edebilmemiz için bütün toplum kesimlerin üzerinde anlaşacakları bir demokrasiyi tesis etmemiz gerekiyor. Yoksa bu tür araştırmalar rövanşa dönüşüyor. Dün yapılanlar araştırılıyor, yarın da bu dönemi araştıracaklar ve anlamaya çalışacaklar'' sözlerine Komisyon Başkanı Baş, ''Biz de gelir anlatırız'' karşılığını verdi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN