forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TGC'NİN ÖDÜL VERDİĞİ HABERE MAHKEMEDEN CEZA!

Aktif .

azizyildirim_haberturkŞike iddiaları nedeniyle tutuklanan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın  eşgal fotoğrafını yayınlayan Habertürk gazetesine ceza geldi. 

Sözkonusu habere Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödül vermişti... 

Fenerbahçe Kulübü'nün internet sitesinden duyurduğu haberde; İstanbul 2.Asliye Ceza Mahkemesi 24.04.2012 tarihli kararında Habertürk'te yayınlanan fotoğrafların suç teşkil ettiğine karar verdi ve haberde imzası bulunan Engin Belli ile Nihat Uludağ hakkında 6'şar ay hapis cezasına hükmetti.

Sarı-lacivertliler resmi sitesinden konuya dair bir açıklama yayınladı. Açıklamanın tam metni ise şöyle:

"Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım'ın avukatları, kendisine ait eşgal fotoğrafının 07.07.2011 tarihli Haber Türk Gazetesi'nde yayınlanmasının ardından, soruşturma evresindeki kişilerin suçlu olarak damgalanmalarına (algılanmalarına) neden olacak görüntülerin yayınlanmasının suç olduğunu belirterek, hukuki yollara başvurmuştu.

Haber Türk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Fatih Altaylı, kamuoyunda büyük tepki gören, gazeteciliğin etik ve mesleki kurallarına uygun olmayan bu yayını -TGC'nin bu fotoğrafı ve haberi ödüllendirmesinin ardından- 'gazetecilik' olarak savunmuş; ödülü de 'gazeteciliğin' kanıtı olarak öne sürmüştür.

Buna karşın, İstanbul 2.Asliye Ceza Mahkemesi 24.04.2012 tarihli kararında söz konusu yayının tam da Başkanımızın avukatlarının işaret ettiği gerekçelerle, "suç olduğu" kararına varmıştır.

Böylelikle, bu eylemin 'gazetecilik' değil, 'suç' olduğu, bağımsız Türk Yargısı tarafından da karara bağlanmıştır.

Söz konusu habere imza atan Engin Belli ve Nihat Uludağ hakkında mahkeme altışar ay hapis cezasına hükmetmiştir.

Gelinen noktaya baktığımızda; verilen cezalar, ilgili yayının 'gazetecilik' değil, kişilik haklarına saldırı ve suç olduğunun 'açık kanıtıdır'."

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN