forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ASKER-GAZETECİ TEMASLARI SAVCININ ELİNDE!

Aktif .

28-subat28 Şubat soruşturmasında, o dönemde TSK'nın üst rütbeli subaylarıyla görüşen ya da talepte bulunan basın mensuplarının isim ve görüşmelerinin kayıtları da ortaya çıktı.

 

Taraf Gazetesi'nin bugünkü manşetinde yer alan habere göre, Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 28 Şubat soruşturmasında ilginç belgelere ulaşıldı.

Postmodern darbecilerin, tutuklanan dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Orgeneral Erol Özkasnak'ın ifadesinde de Ertuğrul Özkök, Fatih Çekirgeve Sedat Ergin'in yanı sıra çok sayıda gazeteci ile görüştüğü ortaya çıktı. Belgeye göre Batı Çalışma Grubu (BÇG) üyeleri, hangi komutanın hangi gazeteciyle neleri konuştuğunu tek tek not etmiş.

Soruşturma dosyasına giren belgeler, postmodern darbenin mimarlarının medya mensuplarıyla çok yakın ilişki içinde olduğunu ortaya koydu. Savcılığın şüphelilere postmodern darbenin yapılabilmesi için TSK ile ortak hareket eden gazetecilerin isimlerinin bulunduğu bir liste ile bu kişilerle yürütülen ortak faaliyetlerin anlatıldığı bir takım belgeler gösterdi. En dikkat çekici delil ise o dönem TSK'nın üst düzey isimleriyle görüşen, görüşme talebinde bulunan basın mensuplarının TSK tarafından isim isim kaydedildiği belge oldu.

Genelkurmay Sekreteri Erol Özkasnak'ın ifadesinde geçen Ertuğrul Özkök, Fatih Çekirge ve Sedat Ergin'in dışında TSK ile görüşen birçok ismin yer aldığı listenin de mercek altına alındığı öğrenildi. Söz konusu listenin o dönem TSK'da görevli plan subayları tarafından hangi gazetecinin hangi askeri personelle hangi tarihte görüştüğü, görüşmenin amacı ve içeriği de 4-5 sayfalık tutanaklarla kaydedildiği belirtildi. Savcılıkta bulunan belgeler arasında TSK'nın üst düzey isimleriyle görüşme talebinde bulunan ancak görüşemeyen gazetecilerin isimlerinin de yer aldığı bir tutanak da bulunuyor.

Öte yandan savcılıkta bulunan bir diğer belgenin ise YÖK'te yapılan aramalarda ele geçirilen 135 klasör ve yine Gölcük'teki aramalarda ortaya çıkan YÖK-TSK yazışmaları olduğu öğrenildi. Yazışmaların Karargahta BÇG bünyesinde hazırlanan Batı Eylem Planı kapsamında üniversitelerde yapılacak atamalar, brifingler ve fişleme niteliğindeki uygulamaların, dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'e iletildiği ve karşılıklı yazışmalar yapıldığına dair birçok dokümanın ele geçirildiği ifade edildi. Savcılık, elindeki belgeler doğrultusunda o dönem yapılan atamaların ve uygulamaların TSK'dan alınan talimatla olup olmadığını araştıracak.

http://www.taraf.com.tr/ 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN