forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TR5 KOD ADLI HÜRRİYET YAZARI...

Aktif .

gazeteci_soruStratfor Belgelerini yayınlayan Taraf, çok konuşulacak bir iddiayı sürmanşetine taşıdı. 


Taraf'ta yayınlanan haberin detayları şöyle... 

Stratfor’a konuşan TR5 rumuzlu Hürriyet yazarı: ABD’de Neo-concular iktidarda olsa AKP orduyu böyle hor göremezdi. 

Stratfor’un önemli kaynakları arasında gösterdiği isimlerden biri de siyasi görüşü, “sol eğilimli laik” şeklinde tabir edilen Hürriyet gazetesinden “kıdemli” bir gazeteci. 
Ortadoğu uzmanı Kamran Bokhari, Türkiye’de AKP-ordu-cemaat ilişkileri ve Kürt sorunu üzerine çeşitli yorumlar almak için, kuruluşun TR5 olarak kodladığı bu kişinin bilgisine zaman zaman başvurmuş. 
Söz konusu gazeteci, 28 Nisan 2010’daki yazışmada, Bokhari’nin “Balyoz ile Ergenekon soruşturmaları ışığında TSK’nın AKP’ye nasıl bir karşılık verebileceği” sorusunu şöyle yanıtlıyor: “Konuyu daha genel bir şekilde düşünmeliyiz. Özetle, TSK ile hükümetler arasında onlarca yıldır süregelen iktidar mücadelesi hep hangi tarafın Washington’dan daha fazla destek aldığıyla ilgiliydi. 
Soğuk Savaş ve hatta 1990’ların sonuna kadar avantaj ordudaydı. Ancak şimdi durum değişiyor zira ABD, zayıf koalisyon hükümetleriyle geçen uzun ve meşakkatli yılların ardından AKP’de güçlü bir müttefik bulduğu konusunda emin. 
Sözüm ona darbe planlayıcılarının aralarında geçen doğrulanmayan konuşmalar, ordunun rahatsızlığını gözler önüne sererken, bir yandan da son yıllarda ordu yanlısı köşe yazarlarının kaleme aldığı makaleler de ABD’nin kalbini ve güvenini yeniden kazanma doğrultusunda bir çabayı ortaya koyuyor. 
Akla Cumhuriyet’ten İlhan Selçuk geliyor. Washington’da bir fikir değişikliği yaşanmadığı sürece, avantaj hükümette. Bununla beraber, tutuklamalarla ordunun zayıfladığına dair kopan tüm gürültüye rağmen, adımlarını dikkatlice atıyorlar. 
Burada çok ileri gitmek hükümet için gerçek bir tehlike, ancak eğer ordu çizgiyi aşıp AKP’ye karşı daha sert bir tavır almaya karar verirse, bunu ABD’ye rağmen yapmak zorunda kalır. Bir NATO üyesi olarak, bunu yapabilecek cesaretleri olduğundan şüpheliyim. Dediğim gibi, konu genel olarak ele alınmalı.

DKM ARŞİVİ