forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

2. SES KAYDI DA YAYINLANDI: GAZETECİLER ANASINI BİLE SATAR...

Aktif .

isik_kosanerEski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Işık Koşaner'e ait olduğu iddia edilen ses kaydının 2. bölümü video paylaşım sitesi Dailymotion.com'da yayınlandı. Ses kaydı bir süre sonra yayından kaldırıldı. 

 

şte Işık Koşaner'e ait olduğu ileri sürülen konuşma metinlerinin gazetecilerle ilgili bölümleri ilginç... Kayıtta ayrıca Balyoz Darbe Planıyla ilgili itiraflar da var... 

İşte yayınlanan kayıttan birkaç bölüm... 

GAZETECİ ANASINI BİLE SATAR

Basından uzak durun. Gazeteci dediğin adam anasını bile satar onu oraya haber diye koyar.

Arkadaşlar ne şekilde olursa olsun bakınız bir laf var benim çok hoşuma gidiyor. Hiçbir basın mensubu bize düşman olmaz. Ama dost da olmaz. Dost da olmaz. Basın, basın demek basın mensubunun görevi demek, haber olabilecek bir şeyi yakalarsa çok afedersiniz anasını bile satar onu oraya haber diye koyar. Hiçkimsenin gözünün yaşına bakmaz. Çünkü onun için en önemli şey haber bulmak gazeteye koymak. Para alıyor çünkü. Bir de manşete çıkarsa haber pirimi de varmış.  Manşet oldun diye. Onun için gazetecilerle temasta mahalli olsun ulusal basından olsun televizyoncu olsun gazeteci olsun, uzak durunuz. Uzak durunuz. Nezaketinizle bilmem neyinizle uzaklaştırınız.  

GAZETECİLERDEN UZAK DURUN

Kesinlikle birşey söylemeyiniz. Çünkü pire deve olacaktır. Yarın oraya çıkacaktır.

Bakın şimdi bazı yaşlı gazeteciler hatırat yazıyorlar. Falan zamanda falan komutan bana bunu söylemişti. Öbürü de bunu söylemişti. Hep yazmışlar bir yerlere. Şimdi geçmişin hesabını bize soruyorlar. En iyisi basından uzak durmak.

Basına ne söylenecekse biz söylüyoruz. Kimine şifahen, kimisine temas ederek, kimisinle telefonla mücadele ediyoruz. Ha basına ne söylenecek. Arkadaşlar, biz söylüyoruz.

Basın bize hakaret de ediyor. Bilmem ne de yaparak zor durumda bırakıyor. Bu herhalde sizin de gücünüze gidiyordur maalesef Türk Silahlı Kuvvetlerinin yani genelkurmay başkanlığının tüzel kişiliği yok. Yani  Genelkurmay başkanlığına veya silahlı kuvvetlere yapılan bir hakareti dava açamıyoruz genelkurmay olarak, tüzel kişiliğimiz yok. Ne  yapacağız? Şahıs olarak açmak lazım. Şahıs olarak açmak lazım. Yani  ben Işık Koşaner olarak dava açabilirim. Ama genelkurmay başkanı olarak o gazeteye dava açamıyorum. Kanun bu. Şahıs olarak açabiliriz.

Bizi zor durumda bırakan, hakaret eden gazetecilere, topladığımız paralarla (280.000-300.000 tl) dava açıyoruz şahıs olarak dava açmak kolay değil. Neden değil? En basit avukat parası 10 bin liradan başlıyor öyle mi? İfade verirken yanınızda duruyor adam 5 bin lira alıyor. İfade verirken. Bir de davaya girdi mi 5 bin daha alıyor. Bilmem ne yaptı 5 bin.

Balyozla ilgili, bizde herşey imha edilmişti. Herşeyi iddianameden öğrendik. Şimdi balyoz denen yani 1. Ordu komutanlığı karargâhında 2003 yılında yapılan bir plan seminerinden dolayı ortaya atılan bu iddialar hakkında birşeyler söylemek istiyorum. Arkadaşlar, bu olayla ilgili seminerle ilgili evrakların hepsi imha edilmiş olduğu için olay ortaya çıkınca bir şey bulamadık. Araştırdık genelkurmayı, kara kuvvetlerini, 1. Orduyu ya nedir bu ne diyorlar bunlar filan. Balyoz malyoz hiçbir evrak bulamadık. Bir tane mesaj çıktı. Bunun için bir girişim yapamadık. Beklemek zorunda kaldık.

BALYOZ DARBE PLANI

Biliyorsunuz bir gazeteci gitti bir çuval evrak verdi falan cdler midiler. O gazeteciye. O dönem içerisinde o cdleri de ele geçiremedik. Bize ne kadar doğru yazıldı ne yaptı onu da bilemiyoruz. Ne zaman ki iş iddianame hazırlandı vs. Bu cdler elimize geçtiği zaman olayın ne boyutta olduğunu neyin iddia edildiğini açık açık anladık.

Balyozda, bize üzen taraf neyimiz var neyimiz yok çaldırmışız.  Konuşmalarımız dâhil. Ne konuşuyorsak var adamların ellerinde, namerdin eline malzeme verdik.

Şimdi bizi üzen taraf arkadaşlar birinci orduda her şeyimizi çaldırmışız. Her şeyimizi. Seminerle ilgili seminerle ilgili neyimiz var neyimiz yok çaldırmışız yetkisiz kişilere ulaşmış konuşmalarımız dâhil. Esas rezalet bu. Nasıl bu olur yav, nasıl bu olur. Ne konuşuyorsak var adamların elinde. Sıkıntı burda. Bu rezilliği yapmışız. Balyozun hikayesi bu. Suç olan kısmı da işin içerisinde olabilir, onu burada kaydı-ihtiyatla sayıyorum. Ama bunlar hep bizim aleyhimizdeki kişilerin eline çok güzel malzeme verdi. Maalesef  namerdin eline malzeme verdik.

DKM ARŞİVİ